Paríž 31. júla (TASR) - Štyri tisícročia dejín amerického kontinent si môžu prostredníctvom najkrajších umeleckých sakrálnych predmetov pozrieť návštevníci Múzea Fabre vo francúzskom meste Montpellier.
Ako zdôrazňuje denník Le Figaro, ide o predmety už prevažne zaniknutých kultúr na oboch častiach kontinentu. Niektoré zanikli ešte v predkolumbovskom čase.
Umelecké artefakty, často prekvapujúcich tvarov a krásy, zapožičali Spojené štáty pre Múzeum Fabre s cieľom vyrozprávať dejiny Ameriky, podotýka Le Figaro.
Výstava potrvá do 29. septembra. Potom sa dostane aj do ďalších francúzskych múzeí - v Rouene, Lyone a Rennes. V nich bude vo Francúzsku do leta budúceho roku.
Na výstave si návštevníci môžu pozrieť popri kultových umeleckých predmetov z kultúr Aztékov, Olmékov, Mayov a ďalších pôvodných obyvateľov Ameriky aj exponáty nedávneho archeologického výskumu a najnovšie etnografické údaje. Vystavené sú sochy, vázy, bôžikovia, zobrazenia zvierat a vtákov a ďalšie exponáty z pálenej hliny, ale aj zlata z tvorby Indiánov Severnej, Strednej a Južnej Ameriky.
Expozícia ponúka aj exponáty v Európe málo známych Indiánov z Woodlands, ktorí žili v priestore od severu Kanady až po Mexiko od 10. tisícročia pred Kristom na polovici severoamerického kontinentu. Tieto kmene sa postupne vyvinuli na spoločnosti s usadlým spôsobom života. Podľa popisov prvých osadníkov náčelníci Indiánov Woodlands žili v zrubových palácoch ohradených palisádami a chránili aj "mestá mŕtvych".