SME

Európa v chumáči petržlenu

Toto obdobie nazývajú britské noviny hlúpou sezónou - a zdá sa, že príbeh Petržlenového ostrova, do nej dokonale zapadá. Najskôr marocká armáda maličký skalnatý ostrov hrdinsky dobyla a zapichla na ňom marockú vlajku. To všetko na počesť kráľa Mohammeda .


Perejil nie je väčší ako futbalové ihrisko. FOTO –TASR/EPA


Toto obdobie nazývajú britské noviny hlúpou sezónou - a zdá sa, že príbeh Petržlenového ostrova, do nej dokonale zapadá. Najskôr marocká armáda maličký skalnatý ostrov hrdinsky dobyla a zapichla na ňom marockú vlajku. To všetko na počesť kráľa Mohammeda VI. a jeho nevesty v burke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom ostrov hrdinsky dobyli späť španielske komandá a zapichli tam svoju vlajku. To všetko za neutíchajúceho vlasteneckého potlesku v Madride. Invázia na vodnom bicykli. Jedinými známymi obeťami je doposiaľ niekoľko kôz.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh Petržlenového ostrova (pre Španielov Perejil, pre Maročanov Leila) však zahŕňa v miniaturizovanej podobe aj najvážnejšie vonkajšie sporné otázky, ktoré rieši dnešná Európa: vzťah k svetu islamu a k Spojeným štátom americkým.

Európa a islam

Nikde sa svety islamu a Európy nepribližujú viac ako práve v úžine medzi Španielskom a Marokom. Celé stáročia okupovali moslimskí Mauri južné Španielsko, až kým sa nezavŕšila reconquista za vlády Ferdinanda a Izabely v roku 1492. Teraz je Španielsko opäť konfrontované s vlasťou Maurov, Marokom. Medzičasom však žijú v Španielsku tisíce Maročanov, a ďalší stále prichádzajú či už ako ilegálni prisťahovalci, krátkodobí robotníci alebo len za zábavou.

Konzervatívna vláda Josého Maríu Aznara vyzvala Európu, aby podnikla tvrdé kroky proti ilegálnemu prisťahovalectvu, ktoré priamo spája s kriminalitou v Španielsku a obviňuje Maroko, že ho nijako nepotláča. Tento incident oživil protimarocké nálady v Španielsku - krajine, ktorá bola doteraz pyšná, že nemá žiadneho Le Pena či Haidera.

SkryťVypnúť reklamu

Marocká vláda dosť nevierohodne tvrdila, že jej malá invázia mala pomôcť zvládnuť pašovanie ľudí a drog. Dopočul som sa však, že v praxi je to práve prítomnosť španielskych delových člnov a vojakov, ktorá redukuje prílev nelegálnych prisťahovalcov a drog. Aspoň na týždeň-dva. Takže takto sa budú islam a Európa rozprávať: rečou delových člnov?

Európski moslimovia

Problém je zakorenený veľmi hlboko. Historicky sa Európa definovala proti islamu. Prvá zmienka o Európanoch (Europeenses) sa nachádza v kronikárovom opise bitky proti moslimom v roku 732. Počnúc pápežom Piom II., pojem Európa postupne nahrádzal termín kresťanstvo.

Arabsko-islamský svet bol pre Európu od začiatku „Iný“. Vo vojne proti terorizmu, ktorú vyhlásil George Bush po islamských teroristických útokoch 11. septembra na New York a ktorú nikto nepodporuje nadšenejšie ako práve José María Aznar, sa objavuje pokušenie použiť ju na nové určenie „toho Iného“. To by však bolo absurdné a nebezpečné pre svetadiel, v ktorom žije až 20 miliónov moslimov a nepochybne by potreboval viac takýchto imigrantov, aby zaplatil dôchodky starnúcej populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže táto kabaretná vojna, aby sa v nej moslimskí obyvatelia Európy cítili viac doma? Iste nie, zvlášť ak ste Maročan v Španielsku.

Čo by mala Európa urobiť ako prvé, je, že by mala vypracovať metódy, ako primať moslimov v Európe, aby sa tu cítili lepšie a po druhé, rozvinúť európsku politiku v našej najdôležitejšej oblasti záujmov - oblúku prevažne islamských štátov od Kaukazu, cez Blízky východ a severnú Afriku až po… Maroko. Prirodzene, to sa ľahšie povie, ako spraví, a to sa opäť raz ukázalo.

Európa a Amerika

Ďalším skľučujúcim a absurdným aspektom celej záležitosti je, že jej riešenie si vyžiadalo zásah Spojených štátov. Americkému ministrovi zahraničia trvalo celé hodiny, kým telefonicky vyjednal dohodu, podľa ktorej Španielsko stiahlo svoju armádu a vlajku a ostrov sa vrátil k postkoloniálnemu diplomatickému statusu zeme nikoho, v akom driemal štyridsať rokov. Akoby americký minister nemal nič lepšie na práci: napríklad odhovárať svojho prezidenta od útoku na Irak.

SkryťVypnúť reklamu

My tu v Európe si hovieme vo svojej namyslenosti a snažíme sa poučovať Američanov o ich hurá-unilateralizme, o ich katastrofálnom jednostrannom prístupe k izraelsko-palestínskemu konfliktu, o ich pohŕdaní medzinárodným súdnym tribunálom, a tak ďalej. My tu stále vyhlasujeme, že veľké tajomstvo novej Európy spočíva v tom, že suverenita už nie je absolútna, ale skôr zložitá, nejasná, viacvrstvová.

A čo urobíme počas letnej pauzy? Popredná európska krajina sa zapletie do malej vojny o symbolickú absolútnu suverenitu nad kopou skál. (Áno, začalo ju Maroko - ale nemohlo Španielsko ukázať pravé európske štátnictvo 21. storočia tým, že by vyslalo svoje vojsko odstrániť marockých chlapcov a vlajku, ale netrvalo by na zapichnutí vlastnej vlajky?)

SkryťVypnúť reklamu

Kozy v EÚ

Európa ako uplatňovateľ zahraničnej politiky sa ukázala neschopná vyriešiť drobný spor na svojom prahu. Detailný pohľad na európske zlyhanie je poučný.

Po prvé - a najdôležitejšie - Francúzsko zablokovalo spoločné stanovisko EÚ na podporu Španielska, lebo ako bývalá koloniálna veľmoc má v Maroku vlastné špecifické záujmy. Prezident Jacques Chirac má údajne blízky vzťah s mladým kráľom Mohammedom VI. a niekoľko francúzskych spoločností má blízke, zhovievavé vzťahy s marockou ekonomikou.

Po druhé, človekom, ktorý by mal dohodnúť a zahladiť tento spor, je zjavne „pán zahraničná politika“ Európskej únie Javier Solana. Lenže Javier Solana je Španiel, čo asi nebude v očiach Maročanov najideálnejšie. A je navyše španielsky socialista, čo mu nepomáha ani v očiach konzervatívnej španielskej vlády. Takže Solana sa stal obyčajným tichým pomocníkom v úzadí.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval na dialóg a na návrat k statusu quo ante. Prodiho hovorca Jonathan Faull povedal: „Podporujeme svojich španielskych priateľov. Týka sa to územia EÚ…“ Takže na krátky, slávnostný okamih, sa kozy z Petržlenového ostrova stali občiankami EÚ.

Svet - mám na mysli Američanov

USA zatiaľ vykonali skutočnú prácu. Zasiahli, lebo ich o to požiadali. Lebo netúžili po spore na západnom konci Stredozemia, keď už je ohnisko nepokojov na východnom konci. Lebo Španielsko je dôležitý európsky a Maroko umiernený arabsko-islamský spojenec v ich vojne proti terorizmu. A konečne aj preto, že to bola jediná spoľahlivá záruka pre obe strany.

Trochu mi to pripomína balkánske vojny posledného desaťročia. Vtedy tam ľudia, keď spomínali možnosť diplomatického riešenia, často hovorievali: „Takže to, čo potrebujeme, je medzinárodné spoločenstvo - mám na mysli Američanov.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže tak sme na tom. Áno, táto americká administratíva je známa znepokojivým unilateralizmom, a keď sa vrátime z letných dovoleniek, možno zistíme, že sa pripravuje na vojnu proti Iraku. Ale akej dôvere sa teší Európa ako kritik a partner, ak nie sme schopní vyriešiť ani taký malicherný spor pred vlastnými dverami? Toľko k otázke veľkého mierotvorcu a budovateľa mostov.

„Vidieť svet v zrnku piesku,“ napísal básnik William Blake. Alebo, ako v tomto prípade, vidieť kontinent premietnutý v chumáči petržlenu.

Autor: Oxford(Autor je historik a politológ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 413
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 005
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 464
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 557
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 526
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 463
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 232
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 170
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 629
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 107
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 367
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 12 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 638
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 982
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu