
Známy operný spevák a otužilec Martin Babjak sa kúpania v slovenských riekach nebojí. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Kúpanie v našich riekach a potokoch môže byť romantické, ale ľahko po ňom môže nasledovať behanie po lekároch. Mastnošpinavý poťah na tele je ešte ten lepší prípad, horšie je, ak riečna voda vyvolá alergiu, kožné alebo ďalšie ochorenia.
Slovenské rieky na rozdiel od prírodných vodných nádrží nie sú z veľkej väčšiny vhodné na kúpanie. Hovoria to hydrológovia, vodári aj hygienici. V skutočnosti však každý z týchto odborov sleduje povrchové vody len v rámci svojej odbornosti. Tým, kde sa ktoré naše rieky dajú využiť bez ujmy na zdraví na kúpanie, sa podrobne zatiaľ nikto nezaoberá. S takouto požiadavkou prišla až Európska únia, ktorá to chce vidieť aj v zákonoch. Aj preto sa identifikácia povrchových vôd z pohľadu ich vhodnosti na kúpanie po prvýkrát objavila v našom vodnom zákone v tomto roku.
„Pre ľudí sú rieky a potoky skôr stoky ako toky. Na jednej strane ich chcú na kúpanie a relax, a na druhej si z nich robia smetiská a kanály,“ sťažuje sa Ladislav Podkonický zo Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici, ktorý spravuje 30– tisíc kilometrov riek.
Naše rieky sú podľa neho okrem začiatočných úsekov pri prameňoch väčšinou v najhoršom stupni kvality. Štvrtom a piatom. To vtedy, ak to berieme podľa najvšeobecnejších meradiel. „Niečo sa však aj zlepšuje, a to je ich chemické znečistenie. Vyplýva to z úpadku výroby po roku 1989, odkedy sa priame znečisťovanie zmenšuje. Ale v biologickom znečistení je trend opačný.“ Ide to hlavne na vrub neexistujúcich čistiarní odpadových vôd pri najväčších znečisťovateľoch. Štát podľa neho prednostne dotoval budovanie malých čistiarní, ale „rozhodujúce zdroje znečistenia, ako sú Košice, Banská Bystrica s nedokončenou čistiarňou alebo donedávna tiež nedobudovaná čistiareň v Nitre, na to nie sú peniaze“.
Niekde však môže byť rieka aj na lepšom stupni kvality, ale stačí, že príde veľká voda, ktorá vyplaví kanalizáciu priľahlých obcí a mikrobiologické zloženie sa zhorší. „Napríklad Dunaj patrí k tým čistejším tokom. Ale v súvislosti s lodnou dopravou sa môže stať, že sa dočasne zvýši znečistenie ropnými látkami. A pritom inak má Dunaj väčšinu ukazovateľov v lepšej kvalite,“ hovorí Magdaléna Valúchová z Povodia Dunaja. (ru)