Horské mestečko sa nachádza v blízkosti mesta Nový Jičín v predhorí Beskýd. V centre Štramberka vás zlákajú na bližšie spoznávanie malebné uličky, v ktorých sa nachádzajú rozprávkové drevené domčeky. Vďaka nim si mesto vyslúžilo prezývku Moravský Betlehem. Miestami až máte pocit, že tam zastal čas. V niektorých domoch sa môžete ubytovať, čím si môžete vychutnať túto neobyčajnú ľudovú architektúru aj zblízka.
Závan histórie
Nad okrajom historického centra sa rozprestierajú zvyšky Štramberského hradu, ktorý postavili koncom trinásteho storočia. Ešte pred návštevou jeho rozhľadne sa však prejdite Zlatou uličkou, v ktorej nájdete okrem drevených domov z konca 18. storočia aj baštu mestského opevnenia, Mariánsky stĺp s madonou a stredovekú drevenú studňu.
Pod hradom miniete aj Starú vežu – zvonicu Kostola sv. Bartolomeja, ktorá pochádza zo štrnásteho storočia a od roku 1994 slúži na kultúrne účely. Takmer povinným by mal byť výstup na Trúbu – rozhľadňu, ktorá je súčasťou niekdajšieho hradu a je otvorená 365 dní v roku. Naskytne sa vám z nej pohľad na celé mesto.
Hornaté krásky
Nádherný výhľad vám poskytne aj štyridsaťtrimetrová veža na Bielej hore, ktorá má moderný ráz a nápadne pripomína štruktúru DNA. Ak vám vyjde počasie, nevynechajte ani horu Kotouč, ktorá je opradená nejednou povesťou. Jej vznik má údajne na svedomí čarodejník, ktorý chcel získať za ženu krásnu Čekanku. Aby ju mal len pre seba, rozhodol sa odstrániť jej milého, ale dievčina vo svojom žiali poprosila duchov o pomstu.
Čarodejník Kotouč tak skončil v hlbokej priepasti, ktorú duchovia zasypali toľkým kamením, až vznikol veľký kopec. Na úpätí Kotouča sa môžete vydať romantickým chodníčkom s lavičkami a obdivovať krásy Štramberka. V týchto miestach sa nachádza aj jaskyňa Šipka, v ktorej sa našiel zlomok spodnej čeľuste neandertálskeho dieťaťa. A aby sme nezabudli, podľa legiend práve v týchto miestach bývali a s obľubou vyčíňali trpaslíci.
Ak sa vám už nechce šliapať do kopcov či schodov, históriu a prírodu tohto čarovného mestečka môžete spoznávať aj v Múzeu Zdeňka Buriana a v Múzeu Novojičínska. Deti sa potešia botanickej záhrade s arborétom alebo mini zoo s akváriovými a teráriovými zvieratami. Unavili vás potulky pamiatkami a prírodou? Môžete si rezervovať pobyt v miestnych pivných kúpeľoch a vychutnať si účinky domáceho kvasnicového piva.
Ušatá cukrovinka
Dobre počujete, pardon, čítate, miestnou špecialitou sú práve uši – štramberské. Túto pochúťku začali piecť miestni obyvatelia na počesť porážky Tatárov, ktorí v roku 1241 vtrhli na Moravu. Domáci sa pri úteku vyštverali na Kotouč a záchrana prišla v podobe veľkej prietrže mračien a nápadu prekopať hrádzu rybníka. Nepriatelia boli zaplavení a zostali po nich len vrecia plné ľudských uší – dôkaz pre chána, koľkých kresťanov zahubili. Tradičné štramberské uši sa pečú z perníkového a koreneného cesta. Každý rok sa koná aj súťaž O najlepšie štramberské ucho.