Ceduľky na letisku vítajú návštevníkov v „raji na zemi“, ale pre mnohých je to najnebezpečnejšie miesto na svete. Krásny, ale problematický himalájsky región Kašmír, kde sa stretávajú záujmy Afganistanu, Číny, Indie a Pakistanu, je turistickým rajom v zajatí separatistických búrok a strachu z jadrovej vojny medzi Indiou a Pakistanom.
Muhammad Ašráf, vedúci predstaviteľ pre turizmus v indickom Džammú a Kašmíre, by mal mať jednoduchú prácu. „Máme toho toľko, čo môžeme ponúknuť,“ hovorí. „Kašmír je ako stvorený pre turistiku.“
Kašmír neznamená len históriu separatistických povstaní a indicko-pakistanských bojov, tvrdí Ašráf. Namiesto toho by chcel poukázať na možnosti horolezectva, rafting, lyžovanie vo vysokých kašmírskych horách a na pešie túry medzi opicami, medveďmi, vysokou zverou a snežnými leopardmi.
Pre tých, ktorí majú radi pokojnejšiu dovolenku, je tu 1500 drevených hausbótov na pokojnej hladine jazera Dál. Tieto lákadlá priťahovali do „Švajčiarska východu“ ročne 720 000 návštevníkov, avšak dnes má Ašráf čo robiť, aby niekoho presvedčil.
Napätie spôsobené 13 rokov trvajúcim odbojom militantných moslimských skupín proti indickej nadvláde, pri ktorej prišli o život tisícky ľudí, zmenilo Kašmír na jednu z najmilitarizovanejších oblastí.
Mnoho západných vlád varuje svojich obyvateľov pred návštevou Kašmíru kvôli únosom turistov. Varovania spôsobujú, že poisťovne odmietajú poistiť návštevníkov, ktorí majú namierené do Kašmíru. Povesť o kráse Kašmíru je taká veľká, že počet turistov minulý rok znovu stúpol na 72 500. Po decembrovom útoku na budovu indického parlamentu však za prvých päť mesiacov tohto roka navštívilo Kašmír a Džammú sotva deväťtisíc ľudí.
Tí, ktorí nedbajú na rôzne varovania a vydajú sa do tejto oblasti, môžu vidieť barikády s vrecami s pieskom pri strategických budovách, vojakov rozmiestnených po sto metroch okolo kľúčových ciest. India má v štáte takmer pol milióna vojakov a hlavné mesto Šrínagar je bezpečne opevnené. „V súčasnosti je turistika len vedľajším zdrojom, mohla by sa však stať jej hlavnou súčasťou,“ tvrdí Ašráf. „Keď sa vráti mier, bude Kašmír najvyhľadávanejším miestom.“
(čtk)