Mexiko - po stopách Mayov
Polostrov Yucatán leží v Mexickom zálive a pre milovníkov potápania je známy vďaka mnohým podvodným atrakciám. Napríklad pri pobrežnom meste Cancún, neďaleko útesu Manchones sa nachádza jedno z najväčších podvodných múzeí na svete.
Na morskom dne môžete plávať popri vyše štyristo sochách v životnej veľkosti vytvorených podľa reálnych modelov. Hlavným zámerom umelcov a ochrancov prírody bolo vytvoriť miesto, kde by sa mohol pomaly rozrastať nový koralový útes. Sochy teda budú postupom času domovom množstva morských živočíchov.
Lákadlom pre potápačov však nie je len more a koraly okolo polostrova. Zaujímavú a svetovo známu príležitosť na potápanie nájdeme aj vo vnútrozemí. Práve džungľa ponúka množstvo ukrytých cenotov, čo sú vlastne zatopené vstupy do podzemného systému jaskýň, jazier a podzemných riek. Vznikli prepadom stropu jaskyne a ponúkajú možnosť ponoriť sa do tajomného sveta, v ktorom sa kedysi pohybovali Mayovia.
Indiáni ich považovali za vstupy do podsvetia a využívali ako zdroj pitnej vody alebo ako obetisko. Voda má väčšinou teplotu okolo dvadsaťpäť stupňov a hĺbka nepresahuje pätnásť metrov.
Potápačské zájazdy do oboch lokalít robia aj slovenské potápačské centrá. Viac o možnostiach potápania sa dozviete na http://www.aquaworld.com.mx/index.html alebo http://www.cenotedivingmexico.com/.
Thajsko - koralová džungľa
Thajsko patrí medzi najvychytenejšie oblasti na svete na potápanie a šnorchlovanie. Zaujímavé je najmä Andamanské more ležiace na západe krajiny, v ktorom sa nachádzajú obľúbené potápačské ostrovy Phi Phi, Phuket či Similanské ostrovy, ktoré sú doslova rajom v morskom svete.
Ostrov Koh Tao v Thajskom zálive sa napríklad pýši najväčším počtom potápačských kurzov v Ázii. Pod vodnou hladinou spoznáte tropickú koralovú džungľu s nádhernými farebnými rybami, morskými koníkmi, leopardími žralokmi a priezračne čistou vodou, v ktorej je veľmi dobrá viditeľnosť. Jej teplota sa pohybuje okolo dvadsaťosem stupňov.
Najlepšie obdobie na potápanie je od októbra do apríla, v ostatných mesiacoch poriadne prší. Preto je Thajsko obľúbenou lokalitou pre všetkých, ktorým počas zimných mesiacov chýba trochu tepla. Ostrovy patria do rozsiahlej podmorskej rezervácie, v dôsledku čoho je počet ich návštevníkov obmedzený, aby sa zachoval prirodzený ráz prostredia.
Potápačské zájazdy však do tejto oblasti zabezpečujú aj slovenské potápačské centrá a školy. Pre informácie o lokalitách si pozrite www.kohtao.com alebo http://www.divetheworldthailand.com.
Slovensko - podvodná zbierka všeličoho
Aj keď by sme na Slovensku márne hľadali farebné koralové útesy s exotickými rybičkami, nájdeme aj tu zaujímavé miesta. Populárna lokalita, často navštevovaná aj potápačmi zo susedných krajín, je neďaleko Bratislavy v Senci. Na štrkovisku Guláška, kde pravidelne prebiehajú potápačské kurzy, je dno ozvláštnené ľudskou fantáziou.
Nájdeme tam kostru „mimozemšťana“, bicykle, počítač, vaňu, telefónnu búdku, surf, korunu stromu, miešačku, dopravné a turistické značky a ďalšie zaujímavosti. Pomedzi nimi si plávajú kapry, sumce, šťuky, ostrieže a vidieť môžete aj raky. Hĺbka vody dosahuje šestnásť metrov, dno je členité a v navigácii vám môžu pomôcť aj natiahnuté povrazy, ktoré kopírujú dno. Viac sa dozviete na www.senec.sk alebo v niektorom z potápačských centier.
Tip z prvej ruky: Egypt - plávanie medzi vrakmi
Hana Schvarcová, brand manager
Egypt a Červené more je pre potápačský zážitok cenovo najdostupnejšou lokalitou. Potápať sa tam dá celoročne, ale najpríjemnejší čas je v septembri a októbri. Už nie je tak horúco, ale voda má stále okolo tridsať stupňov. Egypt je zároveň jednou z mála lokalít na svete, kde sa dá krása koralových útesov pozorovať zblízka aj pri šnorchlovaní. Na to je ideálne napríklad letovisko Sharm el-Sheikh alebo koralový ostrov Giftun pri Hurgade.
Hurgada je pre vás vhodná, aj ak s potápaním začínate alebo ešte nemáte dosť skúseností. Vody v jej okolí sú plné nádherných koralových útesov, murén, chobotníc, koralových rybiek, rají, ale aj zaujímavých vrakov, ktoré nájdete už v hĺbke od piatich do tridsiatich piatich metrov.
Výnimočné tu nie je ani stretnúť a potápať sa s delfínmi, veľkými korytnačkami a zriedkavo aj so žralokom veľrybím, ktorý sa živí planktónom. Na morskom dne nájdete aj množstvo potopených lodí, amfory a, samozrejme, koralové útesy. V Hurgade je viac ako sto potápačských centier, ale treba si vedieť vybrať.
Najlepšie je vopred sa spýtať známych alebo si nájsť referencie na internetových stránkach potápačských centier a škôl tu na Slovensku. Pri výbere potápačského centra sa neoplatí šetriť, od jeho výberu závisí potápačský zážitok. Inak sa môže stať, že váš sprievodca bude mať v tej istej skupine pri ponore ďalších desiatich ľudí alebo budete vždy na tom istom mieste. Viac zistíte na http://www.lumination-red-sea.com/divesites.htm alebo http://www.hurghada.sk/index.php?id=potapanie.