Jakarta 24. júla (TASR) - Moria omývajúce Indonéziu sú najnebezpečnejšie pre medzinárodnú lodnú dopravu z celého sveta. Od začiatku roka tu piráti zaútočili na lode 44-krát, čo je o 3,6 percenta viac oproti minulému roku. Deväť ďalších útokov zaznamenali v priľahlom Melackom prielive. Ako ďalšie miesta s vysokou frekvenciou útokov pirátov spomína dnes zverejnená správa Medzinárodného morského úradu (IMB) vody pri Indii (12 útokov), Bangladéši (11) a južné časti Červeného mora.
Morský úrad zaregistroval za prvých šesť mesiacov roka na svete spolu 171 útokov pirátov, ktorých metódy zostávajú vo všeobecnosti surové. Nôž si za útočnú zbraň zvolili 57-krát a pištole a pušky 31-krát. Hlavným cieľom morských lupičov je náklad lodí, obsah lodných trezorov a osobné veci posádok. Od januára do júna tohto roku však za 14 plavidiel žiadali aj výkupné.
Mimo Ázie sa na pirátov najviac ponosuje Nigéria. Republika v Guinejskom zálive zaevidovala v tomto roku už osem pirátskych útokov. Piráti väčšinou útočia na otvorenom mori. Výnimkou je Somálsko, kde spomínané skupiny ozbrojených milícií napádajú svoje obete aj bližšie k pevnine. Osobitne sa zameriavajú na lode, ktoré spomalia alebo zastanú pri pobreží.
V prvom polroku 2002 prišlo vo svete o život rukou pirátov šesť členov posádok, z toho štyria v indonézskych vodách. Ďalších 21 ľudí útočníci zranili a 23 je stále nezvestných.