Medzi Belgickom a Holandskom vypukla vojna o cenu mušlí
Brusel 24. júla (TASR) - Belgičania sa búria. Ceny ich
obľúbených mušlí z holandského ostrova Zéland sú tento rok neúnosne
vysoké a stále rastú.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Na začiatku mušľovej sezóny v stredu 17. júla predávali producenti z holandskej dedinky Yerseke kilogram mušlí veľkoobchodníkom za 4,25 eura, v piatok to bolo už 5,40 eura a tento pondelok takmer osem eúr! Ceny mušlí sa za týždeň takmer zdvojnásobili a belgickí milovníci tejto lahodnej pochúťky majú toho plné zuby.
"Som naozaj, naozaj veľmi nahnevaný na Holanďanov. Belgičania sú ich najväčšími odberateľmi, ale oni sa s nami zahrávajú. Ak to takto pôjde ďalej, prestaneme od nich mušle kupovať," vyhlásil Hubert Pintelon, majiteľ jednej z najznámejších belgických reštaurácií špecializovaných na mušle De Beure v mestečku Wenduine.
Zatiaľ čo vlani kupoval kilogram veľkých "jumbo" mušlí za štyri eurá, tento rok je to vyše sedem eúr. "Pri takejto cene nie som schopný predávať jeden kastról mušlí hosťom v reštaurácii za menej ako 22 eúr. To je však pre zákazníkov neúnosná cena, preto postupne prechádzam na mušle dovážané z Francúzska," vysvetlil.
Holanďania si podľa neho každý rok nájdu výhovorku, prečo ceny mušlí zvýšiť. "Minulý rok bolo príliš teplo. Dva roky dozadu zasa príliš zima. Okrem toho je veľa krabov a tak ďalej a tak ďalej. Stále dookola tá istá pieseň," pokračoval rozhorčene Pintelon.
Podobné skúsenosti majú aj supermarkety. Cena za kilogram "jumbo" mušlí sa od začiatku sezóny v sieti Carrefour zvýšila zo šesť na takmer 11 eúr. "Pri takejto cene klienti jednoducho nie sú ochotní mušle zo Zélandu kupovať," tvrdí hovorkyňa Carrefour v Belgicku Geneviéve Bruynseelsová.
Stále viac belgických reštaurácií a obchodov začína preto zélandské mušle bojkotovať a nakupovať lacnejšie a údajne rovnako kvalitné mušle z Francúzska, Španielska, Írska či Dánska.
Producenti v holandskom Yerseke to tento týždeň už postrehli a zo strachu pred stratou belgickej klientely začali prepadať panike. V utorok im na ocot ostalo niekoľko ton mušlí, o ktoré nikto neprejavil záujem.
"V panike nám volali, prečo si pre mušle nikto neprišiel. Vysvetlili sme im, že naši klienti odmietajú platiť takú vysokú cenu," hovorí veľkoobchodníčka Myriam Van Hooffová zo spoločnosti Marchant, ktorá mušľami zásobuje mnoho belgických reštaurácií.
Výsledkom protestu je súhlas holandských dodávateľov s mimoriadnym stretnutím s belgickými odberateľmi, ktoré sa uskutoční už dnes. Jeho výsledkom by malo byť čo najskoršie zníženie prehnane vysokých cien obľúbených mušlí.
Okrem toho by sa situácia mala výrazne zlepšiť v polovici augusta, keď dozrejú mušle v inej holandskej provincii Waddenzee. Obľúbené mušle s misou hranolčekov by sa tak opäť mohli stať ľudovým jedlom, ktoré si za prijateľné ceny môže dovoliť každý.