BRATISLAVA – Slováci ani turisti, ktorí k nám prídu, zatiaľ nemajú veľa príležitostí platiť v obchodoch inak ako slovenskými korunami. U našich západných susedov, hlavne v Prahe, sa už udomácňuje platenie eurom. Naše zákony to tak ľahko nedovoľujú.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Euro preniká na pulty českých obchodov, v slovenských pokladniciach sa však zrejme tak skoro neobjaví. ILUSTRAČNÉ FOTO – SME PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Slováci ani turisti, ktorí k nám prídu, zatiaľ nemajú veľa príležitostí platiť v obchodoch inak ako slovenskými korunami. U našich západných susedov, hlavne v Prahe, sa už udomácňuje platenie eurom. Naše zákony to tak ľahko nedovoľujú.
Uvedenie eurobankoviek a euromincí do života na začiatku tohto roka zmenilo prístup Čechov k turistom: v prvú letnú sezónu viaceré väčšie obchody, hotely a reštaurácie prijímajú eurohotovosť, napísal nedávno český denník MF Dnes. Z pohraničných oblastí sa tento trend šíri do väčších miest krajiny.
Na Slovensko ešte nedorazil. „V súčasnosti nie je možné použiť na území Slovenska v hotovostnom platobnom styku, teda v maloobchode a službách, euro ako platidlo,“ hovorí Ján Onda z Národnej banky Slovenska. „Zákonným platidlom je na slovenskom území slovenská koruna. Ak platíte v cudzej mene, a vydajú vám v slovenských korunách, ide už o obchodovanie s devízovými hodnotami a na to treba licenciu,“ dodal Onda.
Niektorí obchodníci by zjednodušenie prijímania valút privítali. „Hlavne v Bratislave je veľa turistov a cudzincov, ktorí tu nejaký čas žijú. Prijímanie eura sa už zdá byť nevyhnutnosťou, súčasťou základného pohodlia zákazníkov. Navyše, keď teraz celá eurozóna má jednu menu. Bolo by hlúposťou sa tomu brániť,“ povedal generálny riaditeľ Delvita Slovensko Peter Varmuža. Česká Delvita prijíma euro už niekoľko mesiacov v supermarketoch v pohraničí aj v Prahe.
Podobne funguje český Carrefour. Ten prijíma okrem českých korún nielen eurá, ale aj slovenské koruny a britské libry. „Radi by sme prijímali eurá aj v slovenských hypermarketoch, ale nedovoľujú to tunajšie zákony. Ak by sme však mali zmenárenskú činnosť, museli by sme valuty zároveň aj predávať,“ vysvetlila hovorkyňa Carrefouru Jana Havlíčková.
Riaditeľovi Delvity sa česká prax pozdáva a hovorí, že prostredníctvom obchodného zväzu budú pôsobiť na prijatie takých legislatívnych zmien, aby sa dalo euro prijímať aj u nás. Prezident zväzu Pavol Konštiak zatiaľ považuje túto otázku za predčasnú. „S týmto problémom sme sa ešte vo Zväze obchodu nezaoberali. Nemôžem preto hovoriť za celý zväz, ale myslím si, že na rokovací stôl by malo platenie cudzou menou prísť v budúcom roku, respektíve po tom, keď bude jasné, či vstúpime do Európskej únie a perspektívne prijmeme euro,“ povedal Konštiak.
S možnosťou platiť cudzou menou na Slovensku sa dá stretnúť v hoteloch, ktoré majú zmenárne, alebo už dlhšie aj napríklad v sieti McDonald‘s. Tam prijímajú na základe povolenia od centrálnej banky americké doláre, eurá a české koruny. Včera stanovili kurzy na 40 korún pre nákup dolárov a eur a korunu a tridsať halierov pre nákup českej koruny. Oproti bankám boli pre zákazníka nevýhodnejšie zhruba o desatinu. Aj príklady z Čiech dokazujú, že platiť valutami môže byť pohodlnejšie, ale aj drahšie.