
Dunaj na území Bratislavy patril uplynulé dni vodákom, ktorí absolvujú medzinárodnú turistickú plavbu Tour International Danubien (TID). Podujatie odštartovali v nemeckom Ingolstadte a jeho cieľ je v bulharskej Silistre. Plavba na trase dlhej 2 082 kilometrov potrvá približne 64 dní. Počas nej prejdú účastníci piatimi krajinami. ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV
Zakladateľom TID-u, ktorého 47. ročník v týchto dňoch prebieha, je Ivan Sutóris, ktorý už v roku 1955 vypracoval plán prvého vodáckeho putovného tábora na rieke Dunaj.
Dunaj štartom i cieľom
Na začiatku v roku 1956, prví účastníci absolvovali etapu Bratislava-Budapešť (222 km) za sedem dní. Aj v roku 1957 sa štartovalo v Bratislave, ale plavba sa končila v Belehrade (699 km) a trvala 15 dní. Podobne prebiehal aj splav v roku 1958. V roku 1959 bol štart vo Viedni a cieľ v Belehrade (764 km). Plavba trvala 25 dní.
O roku 1960 sa štart i cieľ posúvali, dĺžka trate i počet dní sa zvyšovali. Od roku 1969 až dodnes sa štartuje v nemeckom Ingolstadte, končí v bulharskej Silistre. Plavba na trase dlhej 2 082 kilometrov trvá približne 64 dní. Počas nej prejdú účastníci piatimi krajinami.
Medzinárodná turistická plavba po Dunaji, ktorá svojim rozsahom patrí zrejme k najväčším v Európe má aj svoje tradičné symboly. Okrem odznaku a vlajky, ktoré sú každý rok iné, môže vodák získať na plavbe zlatý strieborný alebo bronzový výkonnostný odznak za odjazdené kilometre.
Slovensko je tretie v poradí
Bratislava je pre vodákov vstupnou bránou už do tretieho štátu na trase plavby. Tento rok táborili v lodenici pri bývalom kúpalisku Lido. „Každý z účastníkov si môže vybrať úsek, na ktorom sa chce zúčastniť. Na lodiach sa trávi takmer každý deň, ale občas sú aj voľné dni, ako tu v Bratislave“, povedal nám jeden z účastníkov Peter Gábriš, ktorý sa so svojou rodinou pripojil k účastníkom práve v Bratislave. „Najčastejšie používané prostriedky sú kanoe a kajaky, občas viacveslica, či plachetnica. Účastníkmi sú prevažne príslušníci podunajských štátov, okrem Rumunov. Tento rok sa pripojili Holanďania, Španieli a Angličania. Po Bratislavu sa plavili aj Poliaci a vlani sa zúčastnil dokonca jeden Američan a Mexičan.“
Dunaj a jeho obete
Prvou obeťou sa v roku 1967 stal člen maďarskej výpravy pionierov. Utopil sa pri kúpaní na zlyhanie srdcovej činnosti v bodíckom ramene. Až dodatočne sa zistilo, že jediný z výpravy neabsolvoval lekársku prehliadku, ktorá je povinná. Ďalšou obeťou bol člen nemeckej skupiny, ktorý sa roku 1969 počas búrky pri Smedereve prevrhol a prišiel o život. V roku 1972 sa v oblasti Rajky utopil mladý účastník skupiny z NDR. Nevenoval pozornosť inštruktáži pred plavbou v Bratislave, pri ktorej sa dôrazne upozorňovalo na zákaz približovať sa k bójam. (slo)
(Zdroj: www.tid.sk)