SME
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Turisti nevedia, čo od Slovenska čakať

Halušky, slivovica, Tatry? Väčšine cudzincov sa pri slove Slovensko nevybaví celkom nič. Svetový fotograf Yuri Dojc však hovorí, že tu máme všetko.

Pre Jamesa Thomsona nebolo Slovensko celkom novou krajinou, navštívil ju aj predtým, ako dostal v roku 2009 ponuku pochodiť po Slovensku a napísať o ňom do pravidelne vydávanej publikácie Spectacular Slovakia.

Očakával, že pri svojej ceste uvidí nejaké hrady, nejaké hory a že sa celkom dobre naje a napije. Počas cesty po Slovensku však navštívil miesta, o ktorých predtým ani netušil a ktoré ho zaujali.

Ak mal z nich niekedy aj zmiešané pocity, tak hlavne preto, že o nich nenašiel dostatok informácií v angličtine, prípadne že boli zle preložené. Ako hovorí, viaceré časti na Slovensku nie sú dotknuté komerciou, čo je niekedy aj dobré. Nie je tam draho, návštevník nie je nútený kupovať hlúposti, a hlavne nie sú preplnené.

„Napríklad Praha je krásna, ale historické centrum je už také zapratané turistami, že prestalo byť príjemným miestom na návštevu,“ hovorí.

Nekomerčný imidž

Neúmerný počet návštevníkov skutočne nie je problémom slovenských miest, azda len častí Vysokých Tatier. No „nekomerčné“ často u nás znamená aj neprofesionálne. „Čašníci a zamestnanci turistických centier ako keby nemali záujem obslúžiť zákazníkov. Verím, že sa toto bude pomaly zlepšovať,“ dodáva Thomson.

info
FAKTY
Čo je Spectacular Slovakia
 • Projekt už 16 rokov objavuje Slovensko pre zahraničných turistov, je spojením príbehov ľudí, aktuálnych fotografií, opisov miest, ale aj praktických informácií.
 • Zo zbierky rozprávaní zachytávajúcich cestovanie po Slovensku s batohom na pleciach sa zmenil na celistvý bedeker, ktorý nezanedbáva osobnú skúsenosť.
 • Po prvýkrát vznikol aj zoznam odporúčaných top 50 miest.

Väčšina návštevníkov Slovenska, s ktorými sa zhováral, oceňovala dobré jedlo a bola uchvátená krásou prírody. Ako však dodáva, je to hlavne preto, že nemali nijakú jasnejšiu predstavu o tom, čo by mali od Slovenska čakať.

„Vaša krajina nemá nijaký silný imidž, aspoň nie mimo strednej Európy,“ dodáva.

„Nevedel som o Slovensku takmer nič, kým som ho nenavštívil. Zámerne. Nechcel som podliehať predsudkom,“ hovorí editor tohtoročného vydania publikácie o Slovensku Spectacular Slovakia Howard Swains, novinár na voľnej nohe, ktorého články sa objavujú aj v The New York Sun, The Chicago Tribune či v The Times of London.

Chudobný príbuzný

Podľa Swainsa majú ľudia, ktorí na Slovensku nikdy neboli, tendenciu považovať ho za chudobného príbuzného Česka a niekedy očakávajú zaprášenú postkomunistickú krajinu, kde sú všetky mestá sivé a krajina je rovinatá a pustá. „Neznalosť Slovenska je vlastne obdivuhodne vysoká,“ dodáva.

Viacerí by podľa neho vedeli povedať, že Bratislava je hlavným mestom Slovenska, ale takmer nikto by si asi nespomenul na žiadne iné slovenské mesto. „Veľmi málo ľudí počulo o Košiciach, mnohí by si ani neuvedomovali, že Vysoké Tatry sú na Slovensku, čo je hanba,“ hovorí Swains.

No poznamenáva, že cudzincovi netrvá dlho, kým pochopí, že mu vie Slovensko ukázať oveľa viac. On sám si cestu, ktorú sem podnikol na jeseň 2007, veľmi užíval.

„Krajina, najmä na strednom Slovensku a v národných parkoch, je oveľa krajšia, ako by väčšina ľudí čakala. Hoci v mnohých mestách stále cítiť pečať komunizmu, sú takisto oveľa modernejšie, než si ľudia myslia. Podobne úžasné sú pamiatky - hrady, stredoveké uličky, kaštiele, kúrie, ktoré by mohli byť zaujímavé pre amerických návštevníkov,“ hovorí.

Nemyslí si, že čokoľvek na Slovensku by mohlo byť atraktívne takým spôsobom, akým je atraktívna napríklad Praha. No Bratislava, ale aj Košice by určite mohli prilákať viac turistov na predĺžené víkendy.

Cestovatelia podľa neho budú postupne prichádzať na Slovensko aj za lyžovaním či turistikou a golfom. „Nanešťastie, autority zodpovedné za slovenský turistický ruch by sa potrebovali naučiť oveľa viac o svojich návštevníkoch,“ dodáva Swains.

Dojc_Cicmany.jpg

FOTO - YURI DOJC

Novými očami

Populárne zahraničné bedekre sa Slovensku venujú okrajovo, pozícia malých krajín ako Slovensko je oproti veľkým hráčom na cestovnom trhu oveľa zložitejšia.

Ale ako novými očami vidieť to, čo poznáme odmalička? To je otázka, ktorú riešia nielen editori cestovateľských príručiek.

„Treba sa zamyslieť nad príbehom krajiny, ktorý chceme vyrozprávať turistovi. Postrehy ľudí, ktorí s nami spolupracovali počas posledných rokov, o tom jasne hovoria,“ vysvetľuje Ján Pallo, vydavateľ publikácie Spectacular Slovakia, ktorá vychádza už šestnástykrát.

Vzácnosťou aktuálneho vydania je spolupráca kanadského fotografa svetového formátu so slovenskými koreňmi Yuriho Dojca.

„Jeho Ľúbostná pieseň pre Slovensko zachytáva obrazy, ktoré v sprievode s veršami slovenských ľudových piesní prinášajú príbehy v obrazoch, ktoré ďalšie generácie už nemusia poznať. Sú to odtiene Slovenska zaznamenané nielen cez pohľadnicové zábery, ale cez tváre ľudí, emócie a zákutia miest, ktoré vyvolávajú spomienky,“ hovorí Pallo.

Dojc_profilee.jpg

FOTO - YURI DOJC

Neobyčajné miesta

Lukáš Onderčanin bol jedným zo študentov, ktorí s Yurim Dojcom prešli niektoré miesta Slovenska a zbierali informácie a legendy. „Dostali sme sa k cudzím ľuďom domov, rozprávali sme sa s nimi. Keď počúvate ich príbeh, tak sa vám zdá aj úplne obyčajné miesto neskutočne zaujímavé,“ spomína Onderčanin.

Prekvapený bol napríklad rozprávaním starej panej z Marčeku pri Žiline, ktorá chodí zvoniť do malej zvoničky počas pohrebov. V posledných rokoch vraj už nevládze, tak ju niekedy zastupuje syn.

„Tá pani je zhrbená, trochu nám to pripomenulo zvonára v Chráme Matky Božej. Syn sa priznal, že nevie zvoniť v takom rytme, ako to vedela jeho mama. To Yuriho veľmi zaujalo, a pritom to bola taká drobnosť. Neustále opakoval, ako máme byť radi, že žijeme na Slovensku. V Kanade sú síce pekné miesta, ale človek za nimi musí cestovať aj tri dni. U nás stačí sadnúť do auta a do štyroch hodín ste v Tatrách. V tom je vraj krása našej krajiny - že tu máme všetko pekne pokope,“ hovorí.

Dojc_Viadukt_Tatry.jpg

FOTO - YURI DOJC

ico

Slovensko očami turistov

Cestovateľský sprievodca v angličtine po Slovensku Spectacular Slovakia zachytáva očami svojich prispievateľov každý kút Slovenska. Nájdete medzi nimi nielen slovenské hrady a zámky, ale aj krásnu prírodu.

Bardejov.JPG

Mesto Bardejov - FOTO: MIROSLAVA DŽUPINOVÁ

Betliar.jpg

Knižnica v kaštieli Betliar - FOTO: EMANUELE TERENZAN

Bratislava_Eurovea.jpg

Bratislavské nákupné centrum Eurovea - FOTO: SANELA KURTEK

Bratislava_Jewish.jpg

Židovská Bratislava - FOTO: JANA LIPTÁKOVÁ

Brezno_rafting_lo.JPG

Rafting v Brezne - FOTO: LUKÁŠ ONDERČANIN

Cerveny_klastor.JPG

Červený kláštor - FOTO: JANA LIPTÁKOVÁ

Danubiana.JPG

Výstavný exponát pri galérii Danubiana - FOTO: SANELA KURTEK

Hervartov.jpg

Drevený kostolík v Hervartove - FOTO: JANA LIPTÁKOVÁ

Horehronie_Kralova_hola.JPG

Kráľová hoľa - FOTO: MICHAELA ŠUTKOVÁ

Hrusov.jpg

Hrušov - FOTO: MATÚŠ PALOČKO

Hruusov.jpg

Pohľad na pivnice v Hrušove - FOTO: MATÚŠ POLOČKO

Klin.JPG

Socha Krista v Kline - FOTO: MARTA FUKASOVÁ

Komarno_pevnost.JPG

Stará pevnosť v Komárne - FOTO: DUŠAN DUDLÍK

Lestiny.JPG

Leštiny na Orave - FOTO: JANA LIPTÁKOVÁ

Oravska_Lesna.JPG

Oravská Lesná - FOTO: MARTA FUKASOVÁ

Pohorela.JPG

Z obce Pohorelá na Horehroní - FOTO: MICHAELA ŠUTKOVÁ

Skalica.JPG

Vinárske mesto Skalica - FOTO: JITKA PAROBEKOVÁ

SlovakiaRing.JPG

Prvý autodrom na Slovensku Slovakia ring - FOTO: DUŠAN DUDLÍK

Slovensky_raj.JPG

Krásy Slovenského raja - FOTO: MICHAELA ŠUTKOVÁ

Ako píšu o Slovensku známe turistické internetové bedekre?

www.lonelyplanet.com

Slo- what- kia? Slov-čo-ensko? Nie je tam vojna? Nuž hej, pokojné Slovensko nie je medzi najponúkanejšími destináciami. Veľká škoda. Práve tam vo Vysokých Tatrách na východnom Slovensku môžete liezť po vrcholoch podobných alpským, preskúmať hrad na vrchole strmého útesu v Trenčíne, lyžovať sa v Malej Fatre či posedieť si v toľkých kaviarničkách v Bratislave, koľko váš zadok znesie. Po tom, čo sa Slovensko vykuklilo z nevkusnej komunistickej éry, prišiel čas na prijatie hord turistov prichádzajúcich nízkorozpočtovými leteckými spoločnosťami. Zvyšujúci sa počet letov a členstvo v EÚ zvýšili ceny v hlavnom meste, mimo neho však nájdete tradičné dediny, krásne turistické chodníky a ceny, ktoré sú len zlomkom tých v západnej Európe.

www.wiktravel.org

Hlavným dôvodom návštevy Slovenska sú jeho prírodné krásy, živá história a vynikajúce možnosti pre relaxáciu. Vďaka malej rozlohe krajiny sa tieto tri dôvody dajú ľahko skombinovať.

www.worldtravelguide.net

Slovensko je obdarené alpsky vyzerajúcou scenériou, hradmi na skalnatých kopcoch, dobre zachovanými pamiatkami, ktoré poskytujú kombináciu športových aktivít so stredovekým šarmom. Môže byť zatienené svojím susedom a kedysi aj partnerom Českou republikou, hlavne preto, že hlavné mesto Bratislava, akokoľvek je príťažlivé, nie je Prahou. Výhodou však je, že nepreberné množstvo slovenských atrakcií je príjemne nepreplnených turistami.

Foreign and Commonweath Office, Británia

Upozornenie pre cestujúcich na Slovensko

V Bratislave pretrváva stále riziko vreckových krádeží, najmä počas vianočných trhov v centre. Nenechávajte si cenné veci v reštauráciách bez dozoru.

Dávajte si pozor na nápoje, ktoré vám ponúkajú cudzí ľudia. Niektorí z návštevníkov dostali omamné látky do nápojov a potom, o niekoľko hodín, sa zobudili bez cenností. Niektoré krčmy v centre majú zamestnaných veľmi ráznych vyhadzovačov, ktorí nosia dokonca aj zbrane a ktorí veľmi agresívne kontrolujú správanie zákazníkov.

Zo zaparkovaných áut si berte všetky cenné veci. Šoféri taxíkov zvyknú účtovať od turistov viac či už pridávaním rôznych prirážok, alebo nenastavením taxametrov na začiatku cesty.

Zuzana Uličianska

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 4. Od Česka až po Jadran
 5. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 13 206
 2. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 6 975
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 214
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 898
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 243
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 755
 7. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 3 076
 8. Od Česka až po Jadran 3 058
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 007
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 237
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu