Malorčania nazývajú svoj ostrov „La Luminosa“, čo v preklade znamená osvietená. A majú pravdu. Malorka doslova žiari. Hovorí sa, že keď Pán Boh rozdával slnečné dni, tu ich nechal najviac. Vďaka prímorskej klíme a výhodnej polohe vám tu v lete nikdy nebude príliš teplo a zima vás poteší miernymi teplotami.
Dokonca aj v novembri sa môžete odvážiť do vyhriateho mora. Keby ste navštívili Malorku v januári, budete mať pocit, že jar je v plnom prúde. Mandľovníky začínajú kvitnúť skoro, už začiatkom roka. V máji sa ostrov premení na veľkú rozkvitnutú záhradu.
Krajina blahobytu
Dovolenka na Malorke je rovnako dobrá pre španielskeho kráľa, ako aj pre obyčajného dobrodruha. Počas letnej sezóny tu pristáva približne osemsto lietadiel denne. Ostrov ubytuje viac turistov ako celé Grécko. Najviac atraktívny je pre Nemcov, Angličanov a Rusov.
Domáci sa podmienkam cestovného ruchu dokonale prispôsobili a bez problémov hovoria plynule niekoľkými jazykmi. Vďaka turizmu má Malorka najnižšiu mieru nezamestnanosti v celom Španielsku a triedne rozvrstvenie obyvateľstva nie je také výrazné ako v ostatných európskych krajinách. Dalo by sa povedať, že tu vládne všeobecný blahobyt.
Hlavné mesto - La Palma de Mallorca
V rodisku Rafaela Nadala
Malorka dala svetu jedného z najlepších tenistov sveta. Mladý športovec Rafael Nadal pochádza z Manacoru, druhého najväčšieho mesta ostrova, ktoré je známe vďaka výrobe umelých perál - majoricas - a rezbárskych výrobkov z olivovníkového dreva.
Fanúšikovia môžu tenistu stretnúť aj v prístavnom mestečku Porto Cristo, kde má veľkolepú vilu. Niet divu, že sa práve tu zrodila taká hviezda. Na Malorke je na rozvoj športu veľmi dobré zázemie. Tenisové kurty nájdete takmer v každom hoteli. Nechýbajú ani golfové ihriská, akvaparky a zariadenia pre vodné športy.
Malorčania jednoducho chcú, aby sa tu návštevníci cítili príjemne a luxusne. K raju na zemi prispieva aj azúrové more a pláže so zlatistým pieskom. Romantické duše určite ocenia kúpanie v zátokách, ktorých je všade neúrekom.
Keďže pri pobreží sa nachádza málo planktónu, pestrý morský život by ste pod hladinou hľadali márne. Na jednej strane je to výhoda pre dovolenkárov, ktorí sa tešia teplému a čistému moru, na druhej strane smola pre rybárov. Čerstvé ryby sa lovia ďalej od pobrežia, rozhodne však nechýbajú na jedálnom lístku miestnych reštaurácií.
Romantické zátoky
Čo vidieť, zažiť a ochutnať na Malorke
Malorka je čarovná v tom, že nie je len typickou dovolenkovou destináciou, ale ponúka aj neskutočne krásnu prírodu, možnosti na turistiku a navyše, je to miesto bohatého kultúrneho dedičstva.
Katedrála La Seu
Najvýznamnejšia stavba Malorky je dominantou hlavného mesta Palma de Mallorca. Pod jej architektúru sa podpísal aj Antoni Gaudí, génius katalánskej secesie. Názov dostala podľa veľkého množstva farebných sklíčok, vďaka ktorým prenikajú slnečné lúče dovnútra a vytvárajú naozajstnú „katedrálu svetla“. V jej priestoroch sa nachádza aj múzeum. Vstupné je 4 eurá.
Mercat del Olivar
Najznámejšie trhovisko v Palme denne navštevujú domáci, ale aj turisti. Čerstvé ovocie a zelenina, ryby a mäso či miestne špeciality vás jednoducho zlákajú. Nachádza sa na námestí Plaza del Olivar, neďaleko kostola Sant Antoni Abat.
Ensaimadas
Bez ensaimadas z Malorky ani neodchádzajte. Kysnutý koláč zo šiškového cesta, vypražený na bravčovej masti a posypaný cukrom je tradičnou sladkou lahôdkou, ktorá nesmie chýbať na stole pri rodinnej oslave.
Sangría a hierbas
Na Malorke, rovnako ako v celom Španielsku, si musíte dopriať sangríu. Miešaný nápoj z červeného vína, ovocia a limonády osvieži a navyše výborne chutí. Ak chcete siahnuť po niečom tvrdšom, objednajte si hierbas, bylinný likér z anízu vás zahreje a jeho aróma príjemne pošteklí na jazyku.
Festa des Botifarró
Ohnivé flamenco a nespútaný španielsky temperament môžete zažiť na Malorke takmer každý mesiac. Obľúbené fiesty sa konajú zväčša ako oslava svätých. Najbližšia, ktorá sa spája aj s chutnými grilovanými klobáskami a malorským vínom, sa bude konať v prvú októbrovú nedeľu v Sant Joan.