Turisti bažiaci po apokalyptickom výlete do černobyľskej elektrárne sa na miesto najhoršej jadrovej havárie nedostanú. Ukrajinské úrady pred nedávnom zakázali organizované výlety do mesta Pripjať a k elektrárni. Zisk z turizmu totiž končil nevedno kde a nešiel na rozvoj oblasti, uviedla televízia RT.
Dozimeter ukazuje, že zhruba 300 metrov od sarkofágu je rádioaktivita približne 70-krát vyššia než normálne hodnoty. Toto žiarenie však nie ja až také veľké, aby tu ľudia (s istou mierou ochrany alebo v odtienených priestoroch) nemohli denne pracovať.
Černobyľ priťahoval stále viac turistov aj napriek pretrvávajúcej radiácii. Až desaťtisíc ľudí ročne sa prišlo pozrieť na vyľudnené mesto Pripjať a zabetónovaný štvrtý reaktor. Návštevnosť kulminovala tento rok v apríli, kedy si svet pripomenul 25. výročie od jadrovej katastrofy.
Nukleárny Disneyland na Ukrajine je stále nebezpečný.
Pozrite si fotogalériu >>
Ministerstvo vraj porušuje zákon
Záujemcovia platia za organizovaný výlet do zóny približne sto dolárov na osobu, čo organizátorom zájazdov vynáša milión dolárov ročne, píše televízia RT na svojom webe. A práve v tom je problém.
Ukrajinská generálna prokuratúra nedávno vyhlásila, že ministerstvo pre mimoriadne situácie, ktoré na oblasť i výlety dohliada, turizmom porušuje zákon a profituje na ňom. Úrady preto organizované zájazdy k sarkofágu štvrtého reaktora aj do mesta Pripjať v júni zastavili.
"Vyzývame ministerstvo, aby vládu informovalo o každom doláre, ktoré zarobilo na týchto výletoch. Vieme, že priniesli veľa peňazí, ale nevieme, v ktorých vreckách skončili. Prečo nevložit tieto peniaze do rozpočtu a nepoužiť ich na vyriešenie problémov v zóne?" nechal sa počuť hovorca generálneho prokurátora Alexander Amplejev.
Aj neobývaná plocha má ekonomický potenciál
Ministerstvo však porušenie zákona odmieta a tvrdí, že by mohlo pomôcť financovať nové priemyselné projekty na zamorenej pôde. Tá už nikdy nebude obývateľná, ale mohla by slúžiť na iné účely, upozorňujú niektorí odborníci.
"Skoro polovica tridsaťkilometrovej oblasti má akceptovateľnú hranicu radiácie - a to vďaka rozpadu jadrových častíc a dekontamináciou. Preto môžeme použiť túto veľkú neobývanú plochu na vybudovanie solárnych a veterných elektrární. Môžeme tu pestovať aj biopalivo," tvrdí Dmitrij Bobr z ministerstva pre mimoriadne situácie.
To teraz na súde žiada, aby sa organizované zájazdy k miestu nešťastia obnovili. Než sudca rozhodne, oblasť zostane pre turistov uzavretá.
Autor: idnes.cz