
Magistrát vypracoval nové pravidlá o umiestňovaní reklamných nosičov.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Nové pravidlá neplatia už pre povolené reklamné nosiče. Tým však nájomné zmluvy končia v priemere o tri roky a ich predĺženie sa bude hodnotiť už po novom.
Umiestnenie reklamy vedľa ciest určuje smernica ministerstva dopravy. Nové zásady v Bratislave spracovali úradníci magistrátu ako interný pokyn primátora a v porovaní so smernicou podmienky v ňom pritvrdili.
Zástupcovia Asociácie vonkajšej reklamy považujú nové pravidlá za neodborné a likvidačné. Vypočítali, že budú znamenať likvidáciu 550 až 600 bilboardov a asi tisíc menších reklamných zariadení. Reklamné agentúry prídu ročne o 55 miliónov korún na tržbách a za demontáž vyplatia 15 miliónov korún. O peniaze však príde aj mesto. Ročne stratí desať miliónov korún na nájomnom a tri milióny na daniach z reklamy. Okrem bezpečnosti na ceste argumentom magistrátu je, že ľudia sa sťažujú na množstvo reklamy. „Nechali sme si urobiť prieskum verejnej mienky. Až 84 % respondentov v Bratislave považuje reklamu na bilboardoch za prirodzenú súčasť veľkomesta,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Igor Adamčík. „Mesto argumenty v rukách nemá ani v otázke bezpečnosti na cestách.“ Podľa neho tieto zásahy systémovým riešením nie sú. Narastie len počet načierno postavených bilboardov.
Podmienky však nie sú rovnaké pre všetky reklamné agentúry. Zmluva mesta so spoločnosťou JCDecaux ešte z čias primátora Hoffbauera zaručuje reklamným zariadeniam spomínanej spoločnosti 50 metrové ochranné pásmo. Preto do vzdialenosti 50 metrov od nosiča spomínanej firmy nesmie byť reklama od inej agentúry. Asociácia vonkajšej reklamy ešte v júni minulého roka podala podnet na protimonopolný úrad, aby zmluvu preskúmal, pretože obmedzuje podnikateľskú súťaž. Ako potvrdila tlačová tajomníčka Wanda Zavadská, úrad za rok nerozhodol a vec stále šetrí.
V súčasnosti sa asociácia snaží rokovať s mestom, konkrétne dohody zatiaľ nevznikli.
INGRID DROZDÍKOVÁ