
Obyvatelia mesta Poltár 40 rokov márne čakali na výstavbu kúpaliska. Dočkali sa ho až toto leto. Jeho výstavba sa začala v marci tohto roku, s rozpočtovým nákladom 20 miliónov korún. Krátko po otvorení sa prvý do bazénu odvážil jeden z najstarších účastníkov slávnostného otvorenia a za ním do chladnej vody skákali už len deti a mládež. Podľa slov primátora Korša do roka a do dňa chcú areál dokončiť výstavbou päťdesiatmetrového bazéna a v najbližších rokoch plánujú vybudovať aquapark. (he)
Víkendovú turistiku na Slovensku pestuje málo ľudí. Pritom sa sformovala silná stredná vrstva, ktorá si to môže dovoliť. Aj tých málo priaznivcov výjazdových víkendov v Nitrianskom kraji však dáva prednosť pobytom v iných krajoch. Peniaze, ktorými by mohli podporiť vlastný región, nechávajú inde. Obyvateľom chýbajú informácie o možnostiach cestovného ruchu.
Regionálne združenie Euroregión Váh-Dunaj-Ipeľ preto realizuje projekt rozvoja víkendovej turistiky pod názvom Príjemne a blízko. Informáciami o možnostiach turistiky v regionálnej televízii, rádiu a novinách sa snaží zapĺňať biele miesta. „Pred začiatkom letnej sezóny sme prezentovali cyklotrasy. Počas leta dávame do pozornosti letné termálne kúpaliská a poznávacie pobyty. Po skončení sezóny predpokladáme návrat k aktívnejšej turistike, agroturistike a gastronómii. Víkendoví turisti získajú viac poznatkov o vlastnom kraji a ekonomicky podporia podnikateľské aktivity v cestovnom ruchu. Chceme vydať aj propagačné materiály,“ povedal riaditeľ regionálneho združenia euroregiónu v Nitre Daniel Balko.
Nitriansky kraj je krajom termálnych vôd a prameňov. K najnavštevovanejším termálnym kúpaliskám patrí Vadaš v Štúrove a Podhájska. Podhájska nadobúda punc kúpeľného mesta. Zvyšuje sa tam podiel zahraničných návštevníkov, najmä poľských a českých. Skvalitnením služieb a otvorením nového rehabilitačného centra oslovuje najmä klientov z Nemecka a Rakúska. Termálne kúpaliská si podľa Balka uvedomujú, že im chýba náročnejšia klientela. Takmer všetky majú projekty na výstavbu hotelov.
„Zahraničných návštevníkov nemusíme hľadať ďaleko. Budapešť navštívia ročne dva milióny turistov, z toho sedemdesiat percent zahraničných. Pritom Slovensko iba sedemstotisíc ľudí! Väčšinu návštevníkov maďarského hlavného mesta sa budeme snažiť v rámci doplnkového programu pritiahnuť k nám. Je to možné na základe zmluvy, ktorú sme podpísali s maďarským úradom turistického ruchu. Pripravujeme pre nich dvojdňové pobyty v kaštieľoch v Nitrianskom kraji s ponukou slovenskej gastronómie,“ hovorí o ďalších plánoch Balko.
JANA BEŇOVÁ