O správnej dovolenke hovoria odborníci až vtedy, ak znamená úplnú zmenu režimu. Nerozhoduje, či je človek aktívny fyzicky, alebo duševne, dokonca ani to, či vycestoval mimo bydliska. Podľa psychológov ide o to, aby bola dovolenka predovšetkým zmenou režimu odpočinku a práce, teda psychosomatického namáhania. Ak má niekto sedavé zamestnanie, mal by chodiť po kopcoch, ak sa niekto denne po práci vrhá na svoju záhradku, mal by sa vybrať trebárs na poznávací zájazd.
Dovolenka nám má podľa psychológa Juliána Lučanského stimulovať celý nervový systém, ale najmä má podporiť iné nervové centrá, než ktoré máme „vychodené“ počas všedných pracovných dní. Dopriať si relax, už patrí k najsamozrejmejším rozkošiam života. Previnilecké pocity vraj nemá vyvolávať ani pridlhá dovolenka.
Britskí vedci vytvorili dokonca Združenie pre vedecký výskum potešenia, ktorý sa seriózne zaoberá tým, akú úlohu v našom živote zohrávajú jeho príjemné stránky a aký je ich vplyv. V prieskume v západoeurópskych štátoch zistili, že pod najpríjemnejšími vecami si najviac ľudí vybaví rodinu a deti a hneď na druhom mieste dovolenku. Odborníci jednoznačne konštatovali, že pozitívny vplyv potešenia a kladných emócií ľudia vo svojom živote často nedoceňujú.
Dovolenka sa však môže stať aj skúšobným kameňom pre rodinu alebo partnerský vzťah. Podľa Lučanského môže totiž vyvolať kompetenčné spory - kam sa vybrať a ako stráviť obrovskú porciu voľného času. Psychológovia vedia, že to môže byť problém, preto ponúkajú klientom odporúčania. „Ak sa partneri nevedia dohodnúť na spôsobe relaxu, treba prijať aspoň isté pravidlo. Toto leto rozhodne o trávení dovolenky žena, nabudúce muž. Alebo sa v rodine dohodnú na rozhodovacích sférach. O dovolenke rozhoduje manželka, o tom, kto vynáša smeti, manžel. Možná je aj alternatíva, že sa o strávení leta bude žrebovať.“
V každom prípade však psychológovia upozorňujú, že fungujúci vzťah kompetenčné dovolenkové spory neohrozia.
Málo sa hýbeme, dovolenka by to mohla zmeniť
Slováci málo športujú a málo sa vyhýbajú sedavému spôsobu života. Podľa posledných informácií hygienikov analýza údajov o fyzickej aktivite nášho dospelého obyvateľstva dopadla katastrofálne.
Pätina mužov a tretina žien sa vo svojom voľnom čase nevenujú žiadnej fyzickej aktivite a ďalšia zhruba tretina mužov a takmer polovica žien sa venuje po zamestnaní iba prechádzkam alebo ľahším záhradníckym prácam a podobným nenáročným aktivitám. Aj z nich to však viac ako polovica nerobí denne, ale len raz až trikrát do týždňa.
S fyzicky náročnejším cvičením sú na tom lepšie muži. Z nich 42 percent o sebe tvrdí, že naozaj športujú viackrát do týždňa, ale len niečo vyše tretiny z tohto počtu vykonáva fyzicky náročnejší šport ako beh, plávanie, lyžovanie či loptové hry. Medzi ženami športuje intenzívne iba každá piata, z nich pätina sa venuje športu rekreačne.
Lekári bijú na poplach, lebo málo pohybu a sedavý spôsob života sa často spájajú s tučnotou, vysokým tlakom krvi, cukrovkou a zvýšenými hladinami cholesterolu, teda spúšťačmi najrozšírenejších chorôb na Slovensku. (ru)
ANKETA
Poslancom sa skončilo obdobie parlamentných schôdzí, ale niektorých vzápätí čaká predvolebná kampaň. Aký majú názor na dovolenku trávenú „nedovolenkovo“ a na to, či sa možno zaobísť bez dovolenky?
MARIÁN ANDEL, nezávislý: „Za tých 13 rokov, čo som v parlamente, som dovolenku ani poriadne nemal. Vlastne mal, raz v zime. V Tatrách. Inak občas chodievam do Tatier na nejaký ten týždeň a pritom absolvujem napríklad výjazdy na mítingy. Človek by nemal byť bez dovolenky. Nemusí to byť rovno pri mori. Ja uznávam hory. Treba zmiznúť na nejakú chatu či k známym, človek potrebuje zmenu a pritom podvedome relaxuje.“
EVA SLAVKOVSKÁ, poslankyňa SNS: „Ja som typ, ktorý potrebuje na dovolenke úplne vypnúť, totálne zabudnúť, na nič nemyslieť, ani keby vypukla tretia svetová vojna. Ideme na dva týždne s deťmi do Papierničky a na dva týždne na chatu na Liptov.“
FRANTIŠEK MIKLOŠKO, poslanec KDH: „Dovolenky starého mládenca sú skôr biednou stránkou života. Sprevádza ich chaos. Pokiaľ som ich trávil v Častej-Papierničke, niekto ma tam doviezol, tam som si žil a potom ma odtiaľ odviezli. Teraz, keď si chcem vymyslieť iný štýl dovolenky, tak vajatám a motám sa doma. Myslím si, že človek na dovolenke by mal naozaj zásadne zmeniť prostredie na dosť dlhý čas, minimálne na dva týždne, mal by odísť a zmeniť najbližšie okolie. Kto potrebuje ľudí vedľa seba, nech má spoločnosť, kto samotu ako ja, nech je sám.“
DIANA DUBOVSKÁ, poslankyňa HZDS: „U mňa to funguje tak, že dovolenky si už dopredu spojím s niečím pracovným – mojím alebo môjho manžela. Som typ, ktorý si oddýchne pri aktívnej činnosti, pri športe či prehliadke mesta. Ale mám rada aj naozaj oddychové dni – poležať si pri mori na slniečku a vypnúť. “ (ru)
Autor: ru