SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Pri mori stačí euro, exotika chce dolár

Ako turista si všade na svete vystačíte s dolármi alebo eurami. Otázne je len to, čo je výhodnejšie.

Poplatky za výbery z bankomatov nie sú malé. Radšej vyberte naraz väčšiu sumu.Poplatky za výbery z bankomatov nie sú malé. Radšej vyberte naraz väčšiu sumu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Odkedy platíme na Slovensku eurami, pri ceste do zahraničia máme menej problémov. Peniaze pred dovolenkou netreba vymieňať, stačí vziať, čo je doma a vyraziť.

Meňte až na mieste

V Taliansku, Španielsku, Francúzsku či Grécku starosti s peniazmi odpadajú úplne, tiež sa tam platí v eurách. Ak idete do krajiny, kde platí iná mena, vezmite eurá a peniaze vymeňte až v zahraničí. Vychádza to výhodnejšie.

To platí aj v prípade chorvátskych kún a bulharských leva, ktoré ako jediné valuty z bežných prímorských krajín, kam Slováci najčastejšie cestujú, možno kúpiť aj doma.

Aj do krajín ako Turecko, Egypt či Tunisko vám stačia eurá, hoci sa tu bežne akceptujú aj doláre. Keďže však zarábame v eurách, je ich výmena na doláre a potom na miestnu menu zbytočná a väčšinou sa ani neoplatí.

Dobrý kurz nie je všetko

Pozor si však treba dať na to, kde peniaze vymieňate. Dá sa to hneď na letisku, na recepcii hotela (v oboch prípadoch sú kurzy menej výhodné) a tiež v bankách či zmenárňach.

Tu si treba všímať nielen kurz, ale aj poplatky. Ak môžete, pouličným zmenárnikom sa radšej vyhnite. Často buď prerobíte, okradnú vás alebo skončíte s falzifikátmi v ruke.

Hoci sa dá takmer všade platiť aj zahraničnou menou, často sa stáva, že miestni vám kurz prepočítajú tak, že to pre vás nebude výhodné. Napríklad vám prinesú jedálne lístky v eurách či dolároch, samozrejme, s vyššími cenami. Takisto zjednávanie na trhoch je lepšie v miestnej mene.

Afrike vládne dolár

Ak cestujete do exotickejších a vzdialenejších krajín, veľa z nich stále používa doláre, hoci v poslednom čase sa to mení a veľa krajín prechádza na euro. Napríklad na Filipíny či do Thajska si vezmite eurá, zameníte ich lepším kurzom ako doláre.

V subsaharskej Afrike sa však stále používajú prevažne doláre. Avšak pozor, „akceptujú len bankovky vydané po roku 1996, takzvané doláre s veľkými hlavami,“ hovorí Juraj Ondrejčík z cestovnej kancelárie Bubo Travel Agency.

Dolár je výhodnejší aj v krajinách, kde je bežné všimné za drobné služby (napríklad odnos batožiny v Egypte). „Euro má najnižší nominál na bankovke päťku a to je dosť peňazí. Papierové jednodolárovky predsa len majú niečo do seba,“ hovorí Ondrejčík.

Rady pred cestou

Skôr než vyrazíte do zahraničia, mali by ste vedieť odpovede na niekoľko otázok.

1. Ak si chcem vymeniť hotovosť, mám to urobiť na Slovensku alebo až v zahraničí?

Vo všeobecnosti platí, že na cestu by ste si mali vziať len malé množstvo zahraničnej meny, ak sa dá zohnať na Slovensku (levy, kuny a podobne). V podstate stačí to, čo potrebujete na presun k moru, hlavne na diaľnice. Za benzín a iné veci v obchodoch sa dá platiť aj kartami a je to výhodnejšie. Peniaze sa väčšinou oplatí zameniť až na mieste. Pri cestách do exotickejších krajín si treba overiť, či sa tam uprednostňujú doláre, alebo eurá a na ktoré je výhodnejší kurz.

2. Je jedno, či mám kartu MasterCard alebo VISA? Kde platia?

Nie je úplne jedno, akú kartu máte, záleží to od krajiny, do ktorej cestujete. „Vo všeobecnosti sú v Amerike viac akceptované karty VISA a v Európe karty MasterCard,“ hovorí Zuzana Krenyitzká z OTP banky. V Chorvátsku sú zasa obľúbené karty American Express.

3. Ako zistím, že karta, ktorú mám v peňaženke, je medzinárodná?

V súčasnosti banky vydávajú všetky karty výlučne medzinárodné. Je málo pravdepodobné, že by ste mali kartu, ktorá platí iba na Slovensku.

4. Dá sa zistiť, či je v letovisku, do ktorého idem, dosť bankomatov?

Áno, dá sa to overiť aj cez internet na stránke spoločností VISA a MasterCard cez takzvaný ATM locator.

5. Ako zistím, aký mám limit na karte?

Nájdete to napísané buď v zmluve o vydaní karty, alebo zavolajte či zájdite do banky. Pred dovolenkou sa limit oplatí skontrolovať a nastaviť ho tak, aby pokryl zvýšené výdavky. „O zmenu limitu možno požiadať v pobočke alebo cez internetbanking. Zmena je platná od nasledujúceho dňa,“ povedala Krenyitzká.

6. Ak karta platí do 08/2011, platí ešte aj v auguste?

Áno, karta platí do polnoci 31. 8. 2011.

Kuny a leva kúpite aj u nás, líry až v Turecku

Chcete chorvátske kuny či bulharské leva ešte pred dovolenkou? Nemá ich v ponuke každá banka.

BRATISLAVA. Turecké, egyptské či tuniské peniaze na Slovensku nezoženiete. Hoci z kurzového lístka Oberbank, zverejneného na internete, by sa mohlo zdať, že ponúkajú napríklad turecké líry, egyptské libry či tuniský dinár, nie je to tak.

V štyroch bankách sa dajú kúpiť chorvátske kuny (VÚB, UniCredit, Tatra banka a Oberbank), v dvoch bulharské leva (VÚB a UniCredit).

S ich výmenou to však netreba preháňať. Stačí vám minimálna suma, drobné na platenie mýta či na kávu do automatu po ceste. Väčšiu sumu je výhodnejšie vymeniť až priamo na mieste, kurz je totiž výhodnejší než ponúkajú naše banky.

Tak ako pri ostatných menách, aj v tomto prípade by vás mal zaujímať kurz valuta predaj, keďže banka klientovi peniaze predáva a kurz sa uvádza vždy z pohľadu banky. Napríklad za 100 eur dostanete v našich bankách okolo 710 kún. V mieste dovolenky je to i o 25 až 30 kún viac.

Ak si idete meniť peniaze do banky, možno vás zarazí, že pracovníčka pri priehradke vás pošle najprv po eurá do bankomatu. Ak ju poslúchnete, ušetríte na poplatkoch. Poplatok za výber hotovosti do 10 000 eur respektíve protihodnoty v cudzej mene je napríklad vo VÚB 1,70 eura, nad 10 000 eur 2,50 eura.

Výber z bankomatu môže mať klient zdarma, ak ho má v cene účtu alebo za 0,20 eura, ak ho v balíku nemá. „Výmenný kurz je v oboch prípadoch rovnaký,“ vraví Alena Walterová z VÚB.

Zvyšné peniaze si možno vymeniť po dovolenke. Vtedy sa prepočítava kurzom valuta nákup. „Pokiaľ by klient po návrate domov vložil peniaze cudzej meny v hotovosti na eurový účet, vklad by sa mu takisto prepočítal kurzom valuta nákup,“ vysvetlil Boris Gandel z Tatra banky. Banky vymieňajú len bankovky, s mincami nepochodíte.

Ako neprerobiť

Kuba

 • vzhľadom na blízkosť USA si ľudia myslia, že výhodnejší bude dolár, nie je to pravda, euro je zvyčajne lepšie,
 • peniaze vymeníte na konvertibilné peso (CUC) a s tým si vystačíte na celej Kube,
 • platobné karty vydané americkými bankami na Kube neakceptujú, inak všeobecne karty na ostrove veľmi nevyužijete, iba v lepších hoteloch.

Mexiko

 • platí sa dolármi,
 • v obchodíkoch budete potrebovať drobné, lepšie sa vám bude zjednávať,
 • predavači často „nemajú vydať“, čím sa zvýšia šance, že im necháte za tovar trochu viac a zaokrúhlite cenu smerom nahor.

Južná Amerika

 • v niektorých krajinách sú výhodnejšie doláre, v iných eurá,
 • krajiny majú vlastnú menu, v Ekvádore sa platí dolármi,
 • v Argentíne je najlepší kurz v banke, v Brazílii sa mení viac v cestovných kanceláriách a zmenárňach,
 • v Bolívii sa mení pokojne na ulici od babky zmenárničky, ktorá napríklad sedí na umelohmotnom vedre, ohrýza kukuricu a peniaze vyťahuje spod tridsiatich spodničiek,
 • kriminalita je v Južnej Amerike veľká, pozor si treba dávať na falošné bankovky.

Rovníková Afrika

 • za lokálnu menu sa dajú zameniť aj eurá, aj doláre, ale na dolár je výhodnejší kurz,
 • špeciálne v mene, kde sa používajú miliónové (desaťtisícové a tisícové bankovky), si treba vždy skontrolovať najmä pri platbe kartou, aby bola desatinná čiarka na správnom mieste. Nemôže sa potom stať, že vám za večeru naúčtujú namiesto 25 až 250 eur v prepočte a podobne.
Zdroj: Bubo Travel Agency
Neváhajte, stratenú kartu hneď zablokujte

Prídete o peniaze, ak vám zlodej kartou vybieli účet? Na otázky odpovedala Alena Walterová z VÚB banky.

Stratil som v zahraničí debetnú kartu. Hneď, ako som to zistil, som ju zablokoval. Nesiem za prípadné škody zodpovednosť? Do akej výšky? Do akého termínu?

Za neautorizované transakcie (to sú také, ktoré sa uskutočnili bez vedomia klienta, nezadával pri nich PIN kód, nepodpisoval sa, vlastne ani nevedel, že nejaká platba prebehla) uskutočnené do momentu blokácie karty nesie klient zodpovednosť do výšky 100 eur. Stanovuje to zákon. Od momentu blokácie karty preberá zodpovednosť za kartu banka.

Vrátil som sa z dovolenky a vo výpise som zistil, že platieb je tam viac, ako by malo byť. Ak to hneď reklamujem, nesiem za škody zodpovednosť? Kartu mi nikto neukradol, stále ju mám pri sebe.

Čo si zapísať
 • číslo telefonického centra vašej banky (do telefónu alebo inde ),
 • číslo svojej karty a obdobie jej platnosti.
 • Pri strate alebo krádeži volajte svoju banku a miestnu políciu.
 • Ak vám peniaze zmiznú po ohlásení, banka vám škodu zvyčajne nahradí.

V danom prípade držiteľ karty musí okamžite zablokovať svoju kartu, aby sa predišlo zúčtovaniu ďalších podvodných transakcií na jeho účte.

Následne musí písomne podať reklamáciu na všetky podozrivé transakcie. Pri ich preverovaní banka pristupuje individuálne ku každej z nich v zmysle medzinárodných pravidiel danej kartovej spoločnosti.

Aké sú možnosti? Ako to všetko môže dopadnúť?

Nedá sa všeobecne povedať, aký bude výsledok – môže sa stať, že banka klientovi všetko vráti alebo že bude platiť spoluúčasť, prípadne, že to bude celé na klientovi, ak sa zistí, že porušil obchodné podmienky.

Počul som, že pri zneužití karty nesiem zodpovednosť do výšky 100 eur. Takže aj v prípade, že mi niekto vybieli účet, banka mi všetko vráti a zaplatím iba 100 eur?

Áno, klient znáša škody len do výšky 100 eur. To však neplatí pre prípady, keď poruší obchodné podmienky banky, napríklad tým, že PIN kód prezradil inej osobe alebo ho mal napísaný na platobnej karte, dovolí používať kartu inej osobe a podobne.

Má banka nejaký termín na vrátenie peňazí?

Banka je povinná reklamáciu tuzemských platieb vyriešiť do 30 dní, zvyčajne to však býva kratšie. Pri zahraničných transakciách môžu byť lehoty dlhšie.

Kde môžete, plaťte kartou

Výbery hotovosti z bankomatu sú v zahraničí drahšie, najmä ak ste v krajine, kde sa neplatí eurom.

BRATISLAVA. Na platobné karty počas dovolenky sa Slováci stále neradi spoliehajú.

Najmä ak cestujete do menšieho strediska, bankomat môže byť ďaleko a pri platení v reštaurácii tiež nemusíte vždy uspieť. Vo väčších turistických strediskách však problémy nebývajú.

Držte sa pravidiel

Aby ste po dovolenke nežasli nad vysokými bankovými poplatkami, stačí poznať základné pravidlá. Napríklad to, že tak ako na Slovensku aj v zahraničí platí, že kartu je lepšie používať na platenie, vyberanie peňazí z bankomatu je drahšie.

„Platby kartou sú veľmi často zahrnuté v balíkoch, takže pokiaľ využívate balík niektorej z bánk, za platby zvyčajne nezaplatíte nič nad rámec mesačného poplatku,“ povedal Maroš Ovčarik z portálu na porovnávanie bankových produktov www.FinancnaHitparada.sk.

Niektoré banky majú v balíku zahrnutý neobmedzený počet platieb kartou v zahraničí, ale nie všetky. Záleží od balíka, ktorý máte.

Ani v prípade, že za platbu kartou napríklad v Chorvátsku banka zaúčtuje poplatok, nejde o vysoké sumy, býva to 10 až 20 centov. Kde je to teda možné, vytiahnite pri platení kartu.

Výbery sú drahšie

Viac zaplatíte za výbery z bankomatu. Navyše, zahraničné výbery bývajú v balíčkoch služieb zahrnuté poskromne. Poplatok závisí aj od toho, do ktorej krajiny cestujete. Zvyčajne je rozdiel, či vyberáme v krajine s menou euro, alebo v krajine s inou menou.

„Za výber z bankomatu v krajinách, kde sa platí eurom, sa platí rovnako, ako keby ste vyberali z bankomatu cudzej banky na Slovensku,“ hovorí Ovčarik. Býva to okolo 1,15 až 1,5 eura.

Ak sa však v krajine platí inou menou ako euro, napríklad v Chorvátsku, Bulharsku či Egypte, môže byť poplatok 1,20, ale aj šesť eur. Behať do bankomatu príliš často preto nemusí byť veľmi výhodné.

Pred cestou do zahraničia je dobré si preveriť napríklad na zákazníckej linke svojej banky, či v krajine, kde cestujete, sú bankomaty rovnakej bankovej skupiny ako vaša banka.

Výbery z nich bývajú zvýhodnené. Týka sa to napríklad ČSOB, Slovenskej sporiteľne, UniCredit Bank, Oberbank a Fio banky.

S kreditkou sa bankomatom vyhýbajte

Poplatky za výbery sú pri kreditných kartách vysoké.

BRATISLAVA. Ak máte v peňaženke kreditku, pravidlá na jej používanie v zahraničí sú jasné. Plaťte, kde môžete, banka vám poplatok účtovať nebude. Je jedno, koľkokrát za mesiac ju použijete.

Hotovosť z bankomatu však vyberajte len vtedy, keď je to ozaj nevyhnutné. Ak to už musí byť, tak radšej jednorazovo vyššiu sumu ako dvakrát nižšiu. Poplatky sú totiž vysoké. Tiež sa môžu líšiť podľa toho, či ste v eurovej, alebo neeurovej krajine.

Zvyčajne sú stanovené ako percento z výberu (najčastejšie dve percentá z vyberanej sumy), pričom banka si zároveň stanoví minimálnu výšku poplatku, pod ktorú poplatok neklesne. Býva to tri až sedem eur. Niektoré banky si účtujú fixný poplatok päť až 15 eur.

Pozor si treba dať aj na úročenie. V niektorých bankách platí bezúročné obdobie, ktoré môže byť aj okolo 40 – 45 dní, inde sa výber z bankomatu začne úročiť hneď.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 2. Plyn v doprave môže byť medzičlánkom k nízkoemisnej budúcnosti
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 5. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 6. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 2. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 5. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 6. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 7. Modernizácia VÚSCH rozšíri a skvalitní zdravotnú starostlivosť
 8. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 205
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 357
 3. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 5 075
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 954
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 752
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 151
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 1 744
 8. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 1 671
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 3. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 4. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 5. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 6. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 467
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 432
 3. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 895
 4. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 932
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 3 792
 6. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 196
 7. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 112
 8. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 3 111
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu