SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Top hotely v Česku: od 160-tisíc po stokoruny za noc

Ubytovať sa v hoteli môžete v Česku v úplnom luxuse za desiatky tisíc českých korún. Alebo za pár stoviek stráviť noc napríklad v bývalej kaplnke či vodárenskej veži.

Hviezdičky o hoteloch nemusia prezradiť všetko.Hviezdičky o hoteloch nemusia prezradiť všetko. (Zdroj: SXC.HU)

Ich prehľad priniesol server idnes.cz.

Rozdiel v cenách za hotelové ubytovanie je v Českej republike obrovský. Rozpätie je od zhruba 300 korún, ktoré zaplatíte za noc v hoteli na turisticky málo exponovanom míeste, až do 160-tisíc za najdrahší prezidentský apartmán so štyrmi spálňami v pražskom hoteli Four Seasons.

Lenže zatiaľ čo za 300 korún nečakáte prakticky nič, len posteľ s čistým obliečkami a upratané sociálne zariadenie, za pár tisíc už dostanete luxus v podobe postele z vysokých matracov s množstvom vankúšov, kúpeľňu v mramorovom prevedení a raňajky vo veľkom.

Skryť Vypnúť reklamu


V Českej republike funguje asi 3000 hotelov, pričom priemerná cena je niekde okolo 900 až 1000 korún na noc, v Prahe je to 1200 korún. Vôbec najdrahšie ubytovanie je v takzvaných prezidentských apartmánov, ktoré ponúka len pár českých hotelov.

V Hiltone stojí taký apartmán 31-tisíc, bývali v ňom napríklad Barack Obama, George Bush, Bill Clinton alebo izraelský prezident Šimon Peres. V hoteli Augustine zaň chcú 4000 eur bez DPH, teda viac 100 000 korún.

Načítavam video...

Vybalia vám kufre a vyžehlia, čo treba

„Apartmán má 149 štvorcových metrov, okna smerujú k Pražskému hradu. Hostia prejdú predsieňou, z ktorej vedú dvere do malej kúpeľne, pokračuje sa do knižnice s funkčným krbom, nasleduje jedáleň, obývacia izba, kde je televízia s DVD a dokovacia stanica na iPod. Cez šatňu sa prejde do spálne a za ňou je veľká kúpeľňa s vaňou aj sprchovacím kútom a televízorom, "popisuje Radek Petrik z Augustine hotela. V cene služieb sú okrem ubytovania aj raňajky, vstup do hotelového spa či misa ovocia.

Skryť Vypnúť reklamu

8503_b.jpgRegistrácia je priamo na izbe, hosť tak nemusí na recepciu. Nestará sa ani o svoju batožinu, tú hotelová služba donesie do apartmánu, vybalí ju, keď nájde pokrčené oblečenie, vyžehlí ho a uloží do skríň.

K dispozícii sú všetky televízne kanály, internetové pripojenie a telefón, z ktorého hosť môže lokálne volať zadarmo. Denne dostáva výtlačok Herald Tribune a v noci mu v hoteli vyčistí obuv.

Hviezdičky vždy nezodpovedajú skutočnosti

Každé ubytovacie zariadenie sa musí podľa vyhlášky označiť kategóriou a triedou. Bohužiaľ si túto klasifikáciu volia majitelia sami, to znamená, že nie všetky hotely označeniu zodpovedajú. Turisti si tak vyberú cez web hotel pýšiaci sa štyrmi hviezdičkami, ale pritom nedostanú služby, ktoré by takejto klasifikácii zodpovedali.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nikto to bohužiaľ nekontroluje," upozorňuje Klára Zachariášova z Asociácie hotelov a reštaurácií ČR. Vodítkom pre verejnosť podľa nej môže byť oficiálny certifikát, ktorý asociácia udeľuje tým, ktorí sa od nej nechajú skontrolovať. „Zatiaľ sme označili asi 350 zariadení," dodáva Klára Zachariášova.

Tipy na netradičné hotely podľa Asociácie hotelov a reštaurácií v Čechách

Dvor Králové nad Labem - Budíčkom je tu rev tigrov

Len pár metrov od Hotela Safari sa prechádzajú divoké šelmy. Nie ste v Afrike, aj keď by ste si to mohli myslieť, ale vo Dvore Králové.

hotel-safari-dvur-kralove-n-l.jpg Tunajšia zoologická záhrada má totiž ako jediná v republike hotel priamo medzi výbehmi zvierat. Tridsať izieb a sedem apartmánov má okná do átria, kde je hosťom k dispozícii bazén. „Hneď za múrom hotela je napríklad pavilón šeliem, takže návštevníci zaspávajú a počujú rev tigra, leoparda alebo naozaj hrôzostrašný štekot hyen," povedala hovorkyňa zoologickej záhrady Jana Myslivečková.

Skryť Vypnúť reklamu

V lete navštevujú hotel predovšetkým rodiny s deťmi, v zime potom firmy, ktoré tu usporadúvajú večierky pre klientov alebo zamestnancov. K dispozícii majú aj bowling a vírivku. Pretože sa záujem o ubytovanie v hoteli zvyšoval a niekedy nebolo možné uspokojiť všetkých záujemcov, rozšírila záhrada vlani kapacity o päť bungalovov. Ide o luxusne vybavené domčeky v africkom štýle. Tie už žiadny múr od zvierat neoddeľuje, takže sa ráno prebúdzate s pohľadom na pakone.

Za dvojposteľovú izbu zaplatíte 2 740 korún vrátane raňajok, čo je cena aj za africký bungalov. V cene je aj vstupné do zoologickej zahrady.

Jizerské hory - Blesky nad Ještědom

Je to každopádne zážitok - ležíte v posteli, zavŕtaní pod perinou, počujete tlmené škrípanie a vŕzganie budovy, ako čelí silnému vetru, a cez okno osvetľujú vašu izbu len blesky.

Skryť Vypnúť reklamu

jested.jpg Každá izba hotela Ještěd, ktorý patrí k dominantám Libereckého kraja, má dlhé, skosené okná, takže rozmary počasia sú tu veľmi viditeľné.

„To by bol hriech na takom mieste mať izby bez výhľadu. Architekt Karel Hubáček to v 60. rokoch minulého storočia vymyslel veľmi dobre," hovorí Petr Šmaus, konateľ spoločnosti Ještěd, ktorá hotel prevádzkuje.

Ještěd je okrem hotela zároveň televíznym vysielačom a stojí vo výške 1 012 metrov. Výhľad je odtiaľ naozaj úžasný, najmä v letných mesiacoch.

„Vďaka zjazdovkám a lanovke, ktoré tu v zime navštevuje veľa ľudí, by sa zdalo, že máme hlavné sezónu v zime. Ale je to práve naopak. Najviac hostí vítame počas letných prázdnin. Chodia sem ako na rozhľadňu. Lanovka funguje celoročne," vysvetľuje Šmaus.

Skryť Vypnúť reklamu

Objekt je kruhová stavba, uprostred vedú schody a výťah, dookola sú práve izby. Hojne navštevovaná je predovšetkým kruhová reštaurácia hotela. Ľudia tu oslavujú svadby, organizujú firemné večierky a stretnutia s klientmi.

Za dvojposteľovú izbu na noc zaplatíte od tisícky do dvoch, podľa typu izby. Celková kapacita je 38 lôžok, a to v 2 apartmánoch a 17 dvojlôžkových izbách.

Beskydy - Návšteva z vesmíru na golfovom ihrisku

Je to tak moderné, že by to naozaj mohla byť vesmírna loď, ktorá pristála zo súhvezdia Miura a zabývala sa tu celá rodinka mimozemšťanov. Mimochodom, to je dielo výtvarníka Davida Černého.

2_miura_night_view.jpgPri prvej návšteve má hosť tak trochu oči dohora. Všetko je tu výrazne kozmicky designové - karbónové stoly, lehátká, nerezové a kožené doplnky. Keď si ľahnete do postele, nejakú chvíľu čakáte, že k vám prehovorí centrálny mozog ľudstva.

Skryť Vypnúť reklamu

V Čeladnej bolo nutné postaviť hotel pre golfistov, vypísali výberové konanie, ktoré vyhral projekt kozmického hotela. Svoje brány otvoril 1. júla. K dispozícii je hosťom 39 izieb a 4 apartmány. Zo všetkých je výhľad na hory, z apartmánov na Lysú horu a Ondřejník.

Okrem iného je tu bazén s hydromasážnou vaňou a vaňa, ktorá navodzuje pocit stavu beztiaže. Keď by vám bolo veľmi horúco, môžete navštíviť snehový raj. Je to komora, kde sa tvorí sneh, takže zo sauny vybehnete priamo do pravého snehu aj v lete. Klientelou sú zatiaľ prevažne golfisti.

Cena dvojlôžkovej izby štandard stojí 3 900 korún, v cene sú zahrnuté raňajky a vstup do kúpeľného komplexu.

Karvinsko - Pokojný spánok vo vodojeme

Už ste niekedy spali vo vodárenskej veži? Môžete to vyskúšať v Bohumíne. Tam, kde predtým bola nádrž na vodu, sú teraz izby pre hostí. „Bola to stará veža, ktorá už neslúžila svojmu účelu. Nikto nevedel, čo s ňou, mesto uvažovalo chvíľu aj o tom, že ju zbúra, nakoniec zvíťazil projekt vybudovať vo veži penzión. Pristavili sa poschodia a za pár mesiacov sme otvárali. Pomohla nám dotácia z EÚ a peniaze Moravskosliezskeho kraja," hovorí prevádzkovateľ Jaromír Voráč. Hosťom slúži už štyri roky.

Skryť Vypnúť reklamu

bohumin_1.jpgK dispozícii je dvanásť izieb, pre ktoré musel byť vzhľadom na kruhové usporiadanie urobený nábytok na mieru. Všetky izby majú výhľad na mesto a okolie, prístup do nich je prostriedkom veže.

V siedmom poschodí je vyhliadka, v ôsmom potom reštaurácia. Objekt patrí spoločnosti Bospor, čo je skratka pre bohumínske športoviská.

K hotelu tak patria ešte akvapark, do ktorého majú ubytovaní hostia vstup zdarma na neobmedzene dlhú dobu. Blízko je aj zimný štadión, v ktorom je cez leto možné hrať badminton, tenis, stolný tenis, nohejbal, volejbal.

„Jazdia k nám ľudia z celého sveta - najčastejšie sú to Poliaci, pretože sme blízko hraníc s Poľskom, ale aj tu často vítame Nemcov, Slovákov, mali sme tu turistov z Mexika, Číny, dokonca z Nového Zélandu," spomína Voráč.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojlôžková izba stojí 980 korún na noc vo všedné dni, od piatku do nedele je cena 780 korún. Raňajky sú za 90 korún.

Jeseníky - Keď zvon zvoní nad hlavou

Krásna budova Hotela Pod zvonom už niečo pamätá. Bol postavený roku 1868 v horskej dedinke Hynčice pod Sušinou v masíve Králického Sněžníku. Nebol to pôvodne hotel, ale kaplnka svätého Petra a Pavla. Svojmu účelu však neslúžila ani sto rokov. V 40. rokoch 20.storočia bola odsvetená. Potom pár desaťročí len tak bez povšimnutia stála.

1018-hotel-pod-zvonem-stare-mesto-hyncice-pod-susinou.jpgDnešní majitelia ju získali pred niekoľkými rokmi. „Prevádzkujeme totiž neďaleko lyžiarske vleky a chceli sme pre návštevníkov vybudovať ubytovacie kapacity. Pôvodne sme uvažovali, že stavbu zbúrajú a postavíme niečo nové. Potom sme si to ale rozmysleli, prišlo nám škoda búrať tak pekný objekt. A tak sme ho len upravili," vysvetľuje majiteľ hotela Marek Novák.

Skryť Vypnúť reklamu

Hotel ponúka 29 lôžok v ôsmich izbách, z ktorých každý má svoje ojedinelé architektonické riešenie. Pôvodný účel hotel pripomína hosťom i obyvateľom zvonením v každú celú hodinu od 8 do 19 hodín.

„Keď sme kaplnku kúpili, zvon tam nebol. Vraj ho odviezli Nemci cez vojnu. Keď už sme sa rozhodli kaplnku zachovať, tak so všetkým, teda sme si zvon nechali na zákazku znovu odliať," hovorí Marek Novák.

Klientelu tvoria hlavne hostia lyžiarskeho areálu, prevažne rodiny s deťmi. Občas miesto využívajú aj firmy pre svoje večierky a akcie. Cena za dvojposteľovú izbu je v priemere 800 korún s raňajkami.

Ústecko - Komnaty ako z rytierskej rozprávky

Budete si pripadať tak trochu ako v rozprávke, Hotel Camelot vyzerá ako hrad vystrihnutý z obdobia stredovekých rytierov.

Skryť Vypnúť reklamu

camelot.jpgA okolie prírodnej rezervácie Labské pieskovce je tiež dosť podivuhodné. Preto sa tu občas objaví aj nejaký filmový štáb - naposledy ten, čo točil Letopisy Narnie.

„Mali sme skôr obyčajný hotel, ale moc dobre to nešlo. Tak sme rozmýšľali, čo urobíme, a napadlo nás hotel zmeniť na originálne miesto, ktoré hostí zavedie do rozprávky," vysvetľuje majiteľka Veronika Vršecká. A podarilo sa, návštevníkov je podstatne viac.

Celkovo sa v hoteli môže ubytovať 42 osôb, k dispozícii je im reštaurácia čiže krčma, potom vonkajší bazén ako záhradné kúpele, sauna a tenisové kurty.

V hoteli si možno objednať rôzne zábavné podujatia, pričom polovicu platia hostia, polovicu hotel.

Napríklad rytiersky turnaj vyjde záujemcu na 8 500 korún, brušné tanečnice na 1 000 korún, žongléri 1 500 a kúzelník stojí dvetisíc. Môžete si tu vyskúšať aj jazdu na koňoch ako správni rytieri a princezné, a to za 300 na hodinu, deti za 100 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojlôžková izba s raňajkami stojí 1 100 korún.

Tri tipy z Prahy

Ubytovanie, ktoré pohne mysľou

Keď budete z tohto hotela odchádzať, budete mať pocit, že by ste mali byť trošku viac zelení. Najekologickejší hotel v Česku Mosaic House funguje na veľmi úsporných procesoch. Tak napríklad budova má dvojitý systém vodovodných a kanalizačných rúr, ktorý oddeľuje vodu z kúpeľní. V špeciálnych tankoch sa v suteréne filtruje a následne používa znovu pri splachovaní WC. Tú filtráciu môžete v hoteli dokonca pozorovať.

mosaic-house-hotel-hostel-prague.jpgOkná majú zase špeciálne snímače. Keď ich otvoríte, automaticky sa vypne kúrenie či chladenie. A na oslnených častiach budovy potom spúšťajú či vyťahujú žalúzie, aby podľa vonkajšej teploty zabránili prehrievaniu. Snímače reagujú aj na pohyb ľudí - keď izbu opustíte, upraví teplotu na "ekologický štandard".

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, že sa svieti úspornými žiarovkami a na streche sú solárne panely. Vedenie hotela ponúka hosťom, aby sa k ekológii pripojili, a to napríklad tým, že sa nebudú dlho sprchovať alebo že vyhodia plastovú fľašu do špeciálneho kontajnera. Hostia majú tiež možnosť prispieť dvoma eurami na ďalšie fungovanie a zlepšovanie systémov hotela.

Dvojlôžkovú izbu je mimo sezónu možné kúpiť za 40 eur, v sezóne bude dvakrát drahšia. K dispozícii sú aj lacnejšie, študentské izby.

Ak si chcete dopriať podobný zážitok uprostred krásnej prírody, zamierte do Hostětína na úpätí Bielych Karpát do penziónu Veronica, najekologickejšieho ubytovacieho zariadenia tohto druhu v Čechách.

Cesta po 22 fontánkách

Top Hotel je najväčší kongresový hotel v Európe. Rozkladá sa na ploche 8,5 hektárov, čo je pre predstavu rozloha približne desiatich futbalových ihrísk vedľa seba. V hotelovom areáli môžete napríklad behať, sú tu k dispozícii aj vyznačené trasy.

Skryť Vypnúť reklamu

tophotel2.jpg„A keď sa rozhodnete urobiť si prechádzku z jedného konca objektu na druhý, budete mať v nohách necelý pol kilometer. To už je celkom slušná vzdialenosť," hovorí marketingový riaditeľ hotela Ivo Gajdoš.

Hotel ponúka ubytovanie v 930 izbách rôznych typov, pričom počet lôžok sa blíži dvom tisícom. Hosťom tu slúži päť reštaurácií, niekoľko barov, letné terasy a priestranná japonská záhrada, kde sa teraz v lete griluje.

Samozrejme ako u väčšiny hotelov vyššej úrovne nechyba wellness centrum s bazénom, fitness, masáže, kryté a vonkajšie tenisové kurty, bowling, kasíno, obchody. Nájdete tu aj 22 vodných fontán. Celý areál sú vlastne dva hotely v jednom, líšiace sa iba úrovňou ubytovania. Veľké spoločenské priestory majú spoločné.

Koná sa tu množstvo kultúrnych či športových podujatí i politických kongresov. Dvojlôžková izba stojí 1 600 korún a pre zaujímavosť, prezidentský apartmán vyjde na 15 tisíc korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplávame

Hľadáte ubytovanie v Prahe? Skúste hotelovú loď, ale pozor, aby vám neodplávala. Je to unikát. Florentina je totiž loď, ktorá ponúka ubytovanie a zároveň plavby po republike. Rozhodne si ju nepleťte s botelom, po celodennej prechádzke ju večer nemusíte nájsť na svojom mieste.

hotel-10880-view.jpg„Loď slúži vlastne k trom účelom - k týždenným plavbám po celej krajine pre verejnosť, ďalej potom pre firmy, ktoré si ju najímajú pre svojich zamestnancov na teambuildingy, a potom práve na ubytovanie klasického hotelového typu. Je teda jasné, že sa termín pobytu musí cez internet rezervovať, a to presne na dobu, kedy práve bude loď kotviť v centre Prahy," vysvetľuje systém služieb riaditeľka hotela Petra Hanušová.

V prevádzke je loď ešte len druhý rok a ponúka 50 jedno alebo dvojlôžkových kabín, v niektorých je možnosť prístelky. Kajuty sú vybavené televíziou, sprchou, toaletou, rádiom a klimatizáciou. Na lodi je aj reštaurácia, bar a kaviareň. Jedinečná je vyhliadková terasa. Cena je 30 eur za izbu a noc.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 5. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Legislative intention - recodification of the corporate law
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 6. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 077
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 487
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 248
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 780
 5. Po Slovensku na motorke 6 774
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 577
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 060
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 724
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 423
 10. Crème de la crème po slovensky 3 189
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu