Viedeň sa najnovšie môže pýšiť dažďovými pralesmi, ktoré sem „prišli“ z Kalimantanu na ostrove Borneo, jedného z hlavných indonézskych ostrovov v južnom Pacifiku a „usadili sa“ v zoologickej záhrade Schönbrunn. Juhovýchodný ázijský dažďový les na ploche 100 metrov štvorcových je zážitkom, ktorý niekedy nie je možné zažiť ani vo voľnej prírode, keďže tu sa koruny prastromov nachádzajú v neuveriteľnej 30 m výške. Posolstvo dažďových lesov – tak sa oficiálne nazýva tento nový dom dažďových lesov, má už názvom upozorniť, že tento životný priestor je na celom svete ohrozený.
Pri návšteve Regenwaldhausu môžu návštevníci na vlastnej koži zacítiť dojem z dažďového lesa – teplotou (celoročne nad 35 stupňov Celzia), vlhkosťou vzduchu (80 percent), svetlom i akustikou. Silný dážď z množstva skrytých dýz, s kulisou blesku a hromu nasimuluje dokonca tropickú búrku. Tri obrovské kontajnery s 300 druhmi originálnych rastlín z Bornea (najmä nádherne vyfarbenými orchideami), 66 druhmi zvierat a 30 vtákmi sa postarajú o pravú atmosféru džungle. Štrnásť počítačových staníc dotvára originálnu, i keď len virtuálnu prechádzku dažďovým lesom.
Celý projekt stál asi 14 miliónov eur. Pred Regenwaldhausom navyše majestátne tróni aj nová studnička žabieho kráľa, ktorú darovalo mesto Viedeň pri príležitosti 250. výročia vzniku viedenskej ZOO. Žabí kráľ od Gottfrieda Kumpfa (1930) je z bronzu a váži 300 kg. Z jeho úst prýšti tá najlepšia viedenská pitná voda, ale pozor, bozkávanie nie je dovolené. Veď čo keby sa premenil na skutočného človeka? (do)