Zničili ich vojny, počasie, alebo nejaký nevysvetliteľný zásah zhora. Nič netrvá večne. Pozrite sa na 10 najzaujímavejších stratených miest z celého sveta. Prehľad priniesol český server lidovky.cz.
1. Skara Brae, Škótsko
Kamenná dedina na Orknejských ostrovoch v Škótsku bola obývaná už pred 5 tisíc rokmi. Dlhú dobu zostávala ukrytá pod nánosmi pôdy, až v roku 1850 silná búrka odkryla zvyšky kamenných budov. Archeologický prieskum ukázal, že obec mala aspoň osem kamenných domčekov, zachovali sa aj postele, ohnisko a police. Ide o najzachovalejšiu európsku osadu z obdobia neolitu a vďaka tomu bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
2. Babylon, Irak
Babylon bol osídľovaný okolo roku 2500 pred naším letopočtom. Išlo o dôležitý mestský štát v južnej Mezopotámii, neskôr hlavné mesto Babylónu a Novobabylonskej ríše. Leží asi 90 kilometrov južne od Bagdadu, na území dnešného Iraku. Vo všetkých starovekých textoch, ktoré Babylon zmieňujú (vrátane Biblie), je popisovaný ako jedno z najkrajších miest na svete. Niet sa čomu čudovať, bol tu jeden zo siedmich divov sveta - nádherné visuté záhrady Semiramidine a samozrejme Babylonská veža. Mesto utrpelo dlhoročným plienením, ale aj obnovou z čias niekdajšieho diktátora Saddáma Husajna. Trosky Babylonu - chrámy, divadlá, cvičisko, brány a ďalšie budovy preto nutne potrebujú investície.
3. Taxila, Pakistan
Mesto Taxila (Takshasila), založené niekedy okolo 7 storočia pred Kristom, sa v priebehu rokov niekoľkokrát sťahovalo z miesta na miesto. Dnes teda na území 25 kilometrov štvorcových môžeme nájsť hneď tri stratené mestá. Prvé bolo postavené na kopci Bhir, kedysi hlavné mesto Achamenijskej ríše (6. - 2. stor. pnl), dnes sčasti odkrytý pahorok. Ďalej Sirkap, ktorý postavili baktrijskí Gréci a potom ju ovládali Parthovia, kde sú teraz vidieť základy domov a budhistického chrámu. A ďalej Sirsukh, dodnes prakticky úplne neodkryté mesto. Taxilu nájdete asi 30 kilometrov severozápadne od Islamabadu.
4. Dunwich, Anglicko
Bývalo to miesto na výslní, hlavný prístav a jedno z najväčších miest stredovekej Británie. Bolo ale postavené na piesku. Na konci 13.storočia sa tadiaľ prehnala veľká búrka a značnú časť mesta zničila - doslova spláchla do mora. Dalo by sa povedať prekliate mesto. Aj o ňom existuje mnoho strašidelných príbehov. Keď ste pri odlive ticho, tak je vraj počuť tlmený zvuk kostolných zvonov, o ktoré narážajú vlny.
5. Palenque, Mexiko
Na úpätí pohoria Chiapas v juhozápadnom Mexiku, sa nachádza archeologický poklad - ruinné mesto Palenque. Zdá sa, že vzniklo niekedy okolo roku 100 pnl. O päťsto rokov neskôr, niekedy okolo roku 600 až 800 nášho letopočtu, bola oblasť husto osídľovaná a Palenque bolo centrom Mayskej ríše. Mesto bolo objavené v roku 1773 a doteraz nebolo úplne odkryté.
6. Angkor, Kambodža
Rozpadajúce sa kamenné chrámy na dlhé stáročia pohltila džungľa. V dvadsiatom storočí boli znovuobjavené. Kedysi hlavné mesto Kmérského kráľovstva je bezpochyby najnavštevovanejším turistickým miestom v Kambodži. Chrámovému komplexu dominuje Angkor Vat, stavba, ktorá je stále významným náboženským centrom. Určite stojí za návštevu.
7. Wittenoom, Australia
Toto mesto nájdete v západnej Austrálii, hovorí sa mu mesto duchov. Vlastne už ani mestom nie je. Život tu skončil niekedy okolo roku 1960, do tej doby sa tu ťažil azbest, čo poznačilo zdravie miestnych obyvateľov. Zostalo tu už len pár miestnych, inak je to veľmi opustené miesto asi 1100 kilometrov od metropoly Perth.
8. Darwin, Kalifornia, USA
Darwin, rovnako ako ďalšie tisíce miest zažívalo na konci 19.storočia zlaté časy, striebro sa tu ťažilo vo veľkom. Dnes je úplne opusteným mestom ležiace v krajine Údolia smrti. Zvyšky westernového mestečka lákajú k návšteve. Môžete si tu napríklad urobiť piknik a dať si štýlovo fľašu whiskey.
9. Herculaneum, Taliansko
Rovnako ako neďaleké Pompeje bolo staroveké rímske mesto Herculaneum zničené výbuchom sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu. Hornú časť mesta, ktorá bola určená pre bohatšie vrstvy odkryli asi pred 250 rokmi. Herculaneum je archeologický skvost - veľká časť mesta stále čaká na svoje odhalenie. Mesto zalial takzvaný Pyroklastický tok, zmes horúcich plynov a horniny budovy a kostrové pozostatky dokonale zakonzervoval.
10. Kartágo, Tunisko
Toto staroveké mesto ležiace v Severnej Afrike bolo zničené hneď niekoľkokrát. V 2. a 3. stor. pred naším letopočtom. bolo Kartágo superveľmocou, ale malo veľkého súpera - Rím. Táto rivalita viedla k sérii púnskych vojen, v ktorých Kartágo vždy prehralo. Pri poslednej vojne Rimania mesto takmer úplne zničili. Trosky, pamiatky a zrúcaniny Kartága sú dnes turistickým lákadlom.
Autor: Lidovky.cz