Na severnom okraji Liptovského Hrádku a v južnej časti Liptovskej kotliny sa nachádza rovnomenný komplex tvorený hradnou zrúcaninou a renesančným kaštieľom v predhradí. Po nedávnej rekonštrukcii ponúka štýlové ubytovanie, stravovanie a netradičné konferenčné priestory.
Čriepky z histórie Hrad postavili na malej dolomitovej vyvýšenine na ľavom brehu Belej pri ceste, ktorá spája dedinu Liptovský Peter s mestom Liptovský Hrádok. Peší turisti ho ľahko nájdu na severnom okraji mesta, motoristi môžu zaparkovať tesne pri kaštieli.
Hoci informácia o vzniku hradu má viacero verzií, s istotou možno povedať, že po prvý raz sa spomína v roku 1341. Kamenný hrad vybudoval zvolenský župan Donč na začiatku 14. storočia. Patril medzi vojenské objekty, ktoré strážili dôležitú obchodnú cestu. Od roku 1485 bol Liptovský Hrádok súčasťou majetkového komplexu vo vlastníctve Zápoľských, neskôr Balassovcov.
Na začiatku 17. storočia sa jeho osud spájal s Magdalénou Zayovou. Počas jej života pod stredovekým hradom vybudovali renesančný kaštieľ. Magdaléna Zayová okrem prvých dvoch manželov do roku 1616 postupne pochovala ďalších troch. Všetci sa však postarali o zveľaďovanie panstva a ukončovacie práce na prestavbe hradu, v ktorom ako päťnásobná vdova po roku 1623 zomrela.
Mnohoraké využitie V roku 1731 hrad odkúpila kráľovská komora a objekt dostal novú funkciu. Stal sa správnym centrom rozľahlého likavsko-hrádockého domínia v rukách štátnych orgánov. Neďaleko podhradia v tom čase založili novú osadu pre rodiny úradníkov a lesníkov panstva, na ktorú prešlo meno hradu a ktorá sa časom vyvinula na mestečko Liptovský Hrádok.
Po ničivom požiari hradu v roku 1803 obnovili už len kaštieľ. Vnútorný hrad chátral, dve strany nepotrebného opevňovacieho múru zanikli a úpravy terénu pohltili aj obrannú priekopu. V 20. storočí sa uskutočnili ďalšie opravy stavby, ktorá určitý čas slúžila aj pre potreby národopisného múzea, avšak budova si opäť vyžadovala rekonštrukčné práce. Od roku 1990 do roku 2002 boli priestory hradu a kaštieľa nevyužité. Po rozsiahlej rekonštrukcii bol hradný areál v nedávnej minulosti premenený na štýlové ubytovacie a stravovacie zariadenie.
Celý areál kedysi obklopovala vodná priekopa, ktorú pripomína len romantické jazierko. Obnovený kaštieľ s kulisou čiastočne konzervovanej a upravenej hradnej ruiny slúži návštevníkom na ubytovanie a stravovanie. Ponúka nocľah v troch apartmánoch a 15 komnatách s celkovou ubytovacou kapacitou 40 lôžok.
Všetky komnaty a apartmány sú vkusne zariadené v štýle biedermeier, empír alebo secesia. Kaštieľ má i netradičné konferenčné priestory a počas roka sa tu organizuje množstvo rôznych podujatí. Prehliadka hradného areálu je však možná aj pre neubytovaných hostí.
View Kam na výlet in a larger map
Príroda i technické pamiatky
• V blízkosti hradu (západne od Hradnej ulice) sa nachádza chránený areál Hrádocké arborétum s rozlohou 7,2 ha s viacerými druhmi vzácnych cudzokrajných drevín.
• Z ďalších pamiatok sa okrem hradného areálu zachovali objekty zvonice a vážnice bývalej huty, tzv. maše, postavenej po roku 1796. Nachádzajú sa v chotári Liptovského Hrádku smerom na Kráľovu Lehotu, v časti Podjacková. V objektoch, ktoré tvorili súčasť hrádockého železiarskeho podniku, je umiestnená Historická expozícia baníctva a hutníctva.
• V budove niekdajšieho Soľného úradu na Partizánskej ulici sa nachádzajú expozície Národopisného a unikátneho Ovčiarskeho múzea. Všetky expozície spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku.
Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s vydavateľstvom DAJAMA.
Autor: Daniel Kollár