Gotika na slovenskom vidieku zanechala množstvo nádherných kostolíkov. Skutočné skvosty možno nájsť aj v malých dedinkách roztrúsených v trojuholníku medzi Banskou Bystricou, Zvolenom a Poľanou. Najhodnotnejšie a najkrajšie stoja v Zolnej, Čeríne, Ponikách a Očovej.
Kostol sv. Matúša Autom sa ku kostolíku v Zolnej možno najlepšie dostať tak, že z cesty spájajúcej Zvolen a Detvu odbočíme vo Zvolenskej Slatine. Vzácna pamiatka stojí v malebnom prostredí na vyvýšenine nad cestou takmer na konci dediny. Krásu kostola obohnaného múrom pri návšteve Slovenska v roku 2000 ocenil aj britský princ Charles.
Postavili ho na prelome 13. a 14. storočia v ranogotickom slohu a neskôr opevnili. Koncom 14. storočia interiér vyzdobili freskami, ktoré sa sčasti zachovali do súčasnosti. K najzaujímavejším patrí freska sv. Juraja v boji s drakom. Stvárnenie tohto v stredoveku obľúbeného motívu je pozoruhodné tým, že maliar okrem draka a dračice namaľoval aj jaskyňu, z ktorej vykúkajú dve dračie mláďatá.
Kostol sv. Martina Čerín leží len pár kilometrov severne od Zolnej. Kostolík stojaci na návrší nemožno pri vstupe do dediny prehliadnuť. Postavili ho na začiatku 14. storočia ako typickú ranogotickú stavbu v podobe obdĺžnikovej lode. V roku 1483 preň vytvorili nový krídlový oltár, ktorý však v roku 1885 odviezli do Budapešti.
Dnes ho možno vidieť v tamojšej národnej galérii. Neskôr pri kostolíku postavili drevenú zvonicu. Obdobie baroka prinieslo vynovenie vnútorného zariadenia. Na západnej strane lode pribudla drevená maľovaná tribúna, nový bol aj oltár. Počas druhej svetovej vojny bola časť vzácnych fresiek zničená, a tak ich súčasníci môžu vidieť len na historických fotografiách z predvojnového obdobia.
Kostol sv. Františka Assiského Ešte ďalej na sever ležia Poniky. Na malom kopci v strede dediny sa aj tu skvie ranogotický kostolík. Od začiatku sa oň starali františkáni z kláštora v Slovenskej Ľupči. Františkánske motívy sú zreteľné aj na freskách, ktorými interiér vyzdobili okolo roku 1415. Ich súbor predstavuje pravdepodobne najucelenejšie zachovaný príklad výzdoby stredovekých kostolíkov na Slovensku.
Aj neskôr sa odohrali viaceré úpravy – na konci 20. storočia sa realizovala rozsiahla obnova, ktorej cieľom bolo odkryť nástenné maľby v celom interiéri a regotizácia objektu. Od roku 1995 kostolík spravujú kapucíni. Jeho vzhľad je výsledkom obnovy, ktorá mu vrátila gotickú podobu a predstavila fresky v pôvodnej kráse.
Kostol Všetkých svätých Ak vo Zvolenskej Slatine odbočíme na severovýchod, o malú chvíľu sa ocitneme v Očovej, rodisku slávneho Mateja Bela. Vedľa jeho sochy v centre dediny sa na malom kopčeku vypína nádherný kostolík zo 14. storočia. Krátko po dokončení ho vyzdobili nástennými maľbami. Vznikli okolo roku 1320 a hoci sa zachovali iba v obmedzenom rozsahu, predstavujú dielo vysokej kvality.
V polovici 16. storočia kostolík opevnili a okolo roku 1570 loď dostala novú renesančnú klenbu, ktorá nahradila drevený kazetový strop. V roku 1641 pristavali k západnému priečeliu lode vežu a v druhej polovici 18. storočia ho zbarokizovali. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený, avšak neskôr ho opravili.
View Kam na výlet in a larger map
Na túru i k vodopádu
- Malebnému Podpoľaniu dominuje obrovitá silueta vyhasnutej treťohornej sopky Poľana (1 458 m). Na jej južnom svahu stojí horský hotel Poľana prístupný po ceste vedúcej od Hriňovej.
- Hotel je východiskom peších túr do najvyššej časti pohoria a k neďalekému 23 m vysokému vodopádu Bystré.
- Poľana je turisticky atraktívna najmä pre krásne horské lúky, ktoré jej dali meno. Príťažlivé poľany poskytujú široké výhľady zahŕňajúce veľkú časť stredného Slovenska.
- Ďalším lákadlom sú husté lesy plné zveri, ktoré si na mnohých miestach zachovali charakter pralesa. Príroda Poľany je pod ochranou CHKO Poľana, ktorú zaradili do siete biosférických rezervácií medzinárodného programu MaB patriaceho pod UNESCO.
Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s vydavateľstvom DAJAMA.
Autor: Daniel Kollár