V stojatých vodách sa totiž môžu vyskytovať mikroorganizmy či chemické látky z priemyslu a poľnohospodárstva, nebezpečné pre človeka.
Napríklad v Turci počas tropických dní mnohí obyvatelia uprednostňujú pred preplnenými kúpaliskami plávanie v rôznych nádržiach v lone prírody. Takými sú napríklad štrkoviská na Lipovci, tzv. Ontário, alebo bagrovisko v Šútove.
Vodné plochy nie sú na kúpanie povolené, nie je tam dozor a nikto nekontroluje kvalitu vody. "Navyše priestranstvá pri nich sú zdevastované," uviedol pre TASR zástupca riaditeľa Štátneho zdravotného ústavu v Martine Tibor Záborský.
V blízkosti týchto lokalít sú zvyčajne chatové a záhradkárske osady, kde majú majitelia objektov vybudované septiky. Tieto vo väčšine prípadov nie sú utesnené. Aj preto je riziko priesaku vôd kontaminovaných mikroorganizmami alebo chemickými látkami podstatne vyššie ako na kúpalisku.
V Štátnom zdravotnom ústave v Martine sa už pripravujú na pravidelné monitorovanie aj nesprevádzkovaných vodných plôch. "Je krátkozraké tváriť sa, že vodné plochy nie sú schválené na kúpanie. Skutočnosť je, že ľudia sa tam kúpajú," uviedol Záborský. S dôrazom na primárnu ochranu zdravia obyvateľstva v spolupráci s orgánmi miestnej samosprávy chcú zabezpečiť, aby aj v nesprevádzkovaných vodách bol dodržiavaný aspoň minimálny hygienický štandard.