Búrky vyčíňali aj v Rakúsku a na Ukrajine blesk usmrtil dvoch ludí
Viedeň 11. júla (TASR) - Prudké dažde, silné búrky a vietor
prichádzajúci z oblasti Bavorska zasiahli v noci na dnes aj časti
Rakúska.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Najviac postihnutá bola spolková krajina Horné Rakúsko, ktorú okrem hustých zrážok sužoval vietor dosahujúci miestami až 100 kilometrov za hodinu. V hlavnom meste Viedni zaznamenali vietor s rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu. Podobné búrky zasiahli aj Linz a Salzburg.
V priebehu noci sa studený front presunul na severovýchod. Počas dnešného dňa očakávajú v Rakúsku miernejšie počasie s teplotami do 30 stupňov Celzia, poobede miestami zrážky.
Nepriaznivé počasie zasiahlo aj Ukrajinu. Počas futbalového zápasu vo východoukrajinskom meste Pervomajsk neďaleko Dnepropetrovska zasiahol ihrisko blesk, ktorý dvoch ľudí usmrtil a siedmich zranil. Dvoch zranených museli hospitalizovať, troch ošetrili lekári priamo na mieste a dvaja hráči utrpeli len ľahké zranenia.
Na Ukrajine vládne v súčasnosti veľmi teplé letné počasie s teplotami dosahujúcimi až 40 stupňov Celzia a z vysokých teplôt sa často tvoria silné búrky.
Katastrofálny ničivý orkán zasiahol v stredu večer a v noci na dnes nemeckú metropolu Berlín a novú východnú spolkovú krajinu Brandenbursko. Vyvrátené stromy usmrtili sedem osôb. Ide o rekordne najbúrlivejšie počasie za posledných 30 rokov v nemeckom hlavnom meste. Podľa najnovšej štatistiky orkán, ktorý dosiahol rýchlosť až 152 kilometrov za hodinu, spôsobil poranenia 26 osobám, z toho 23 v Berlíne. Zároveň spôsobil škody v miliónových výškach.
V metropole voda zaplavila pivnice, od bleskov horeli strechy a vyvrátené stromy spôsobili dopravný chaos. V nepretržitom nasadení bolo približne 1500 príslušníkov požiarnych zborov, polície, záchranárov a dobrovoľníkov. Dovedna orkán vyvrátil len v Berlíne necelých 1500 stromov, vytrhol 170 častí stavieb. Požiarnici a polícia registrovala 2076 výjazdov.
Meteorológovia uvádzajú, že horšiu búrku Berlín a Nemecko zažilo naposledy 13. novembra 1972, vtedy trvala celý deň.
Uzavreté bolo v stredu čiastočne aj berlínske letisko Tegel. Dvojmotorové švajčiarske lietadlo muselo núdzovo pristáť. Škody spôsobili búrky aj v ďalších spolkových krajinách ako Dolné Sasko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durínsko a Bavorsko.