Patrónom Benátok je svätý Marek. Okrídlený lev, ktorý ho symbolizuje, sa dostal až do erbu mesta. Rušno tam začalo byť v polovici piateho storočia, keď prišli prví obyvatelia. Ostrovy tvoriace benátske súostrovie sa stali útočiskom pre ľudí z okolitých pevninských miest, ktorí utekali pred výbojnými Hunmi. Mestu sa darilo najmä vďaka obchodu s Orientom a rozkvet dosiahla Benátska republika v 15. storočí.
Práve z tohto obdobia pochádza mnoho významných stavieb. Svoje suverénne postavenie však stratila v roku 1866, keď sa stala súčasťou Talianskeho kráľovstva. Najznámejšími Benátčanmi navždy ostanú Antonio Vivaldi - svetoznámy virtuóz, Giacomo Casanova - zvodca, kňaz a diplomat či herec Terence Hill, ktorého skutočné meno je Mario Girotti.
Mesto kanálov, mostov, holubov
S mapou v ruke toho veľa v Benátkach nezmôžete. Uličky, širšie či užšie sa na seba príliš podobajú a pôsobia ako dobre vymyslený labyrint. Preto: pozerajte sa pred seba! Značky vás spoľahlivo dovedú k najznámejšej pamiatke – Námestiu svätého Marka.
Jedna rada nad zlato: pohodlne sa obujte. Hoci sa 60-tisícové Benátky zdajú neveľké, nachodíte sa viac než dosť. Rozľahlé námestie je miestom, kde sa miešajú všetky jazyky sveta, deti kŕmia holuby a more k vám bude na dotyk blízko. Šálka kávy tu stojí toľko, čo za rohom whisky.
Za pár dúškov voňavej horkastej pochúťky zaplatíte aj osem eur. Hneď za rohom, v hociktorej bočnej uličke mimo námestia, vás vyjde na tretinovú cenu. Dobrú kaviareň spoznáte ľahko – stretnete tam gondolierov.
Štyristo fešákov a jedna kráska
Chlapíci v prúžkovaných námorníckych tričkách, opálení v tvári, so silnými pažami vás radi povozia, no nechajú si poriadne zaplatiť. Zväčša pýtajú za okružnú plavbu osemdesiat eur, pred krízou to bola aj stovka. Zjednávať sa s nimi veľmi nedá – poznajú svoju cenu a vedia, že by si tým sami škodili. A navyše, Benátky sú plné platiacich zákazníkov.
Ročne ich navštívi 14 miliónov turistov a gondola je azda najväčšou atrakciou. Plavidlá boli v dávnej minulosti najbežnejším dopravným prostriedkom. Dnes je tam asi 400 gondolierov. Zvezú každého, kto otvorí peňaženku, zaspievajú vám a čosi sa dozviete aj o histórii mesta. V Benátkach dnes žije o 140 000 obyvateľov menej ako v čase ich rozkvetu, a preto aj gondol oproti minulosti ubudlo. V 17. a 18. storočí sa tam dokázalo uživiť od osem- do desaťtisíc týchto krásnych plavidiel.
Odvtedy sa zmenil aj ich vzhľad. Čo sa však nemení, je ich dĺžka. Merajú 10,85 metra, pričom ľavá strana je o niečo dlhšia pre lepšie manévrovanie. Gondola, okrem toho, že je funkčná, je aj svojským druhom umenia. Tvorí ju 280 dielov, ktoré do seba elegantne zapadajú a výsledkom je honosný vzhľad. Na každý kus používajú stavitelia osem rôznych druhov dreva: jedľu, dub, čerešňu, vlašský orech, brest, mahagón, smrekovec opadavý a lipu. A nakoniec jedna dobrá správa pre ženy – medzi gondoliermi je od augusta 2010 aj prvá dáma s menom Giorgia Boscolo.
Prievan v peňaženke
Výlet do Benátok vás môže vyjsť vskutku draho. Hlavne ak sa do mesta vyberiete v lete, počas karnevalu alebo Veľkej noci. Ušetriť sa dá vždy. Stačí, ak si ubytovanie nájdete mimo mesta, v niektorom z okolitých mestečiek. Či to bude Mestre, alebo Mogliano Veneto, je iba na vás. Za tretinovú aj štvrtinovú cenu sa ubytujete v príjemnom prostredí a do mesta na vode sa dostanete rýchlo a pohodlne vlakom.
Smerom do Benátok premávajú často, každú štvrťhodinu a v cestovnom poriadku sa zorientujete rýchlejšie ako v tom našom. Odbudnú vám navyše starosti s parkovaním v Benátkach. Na pamiatku si okrem masky či škrabošky môžete odniesť aj kus krásne zdobeného farebného benátskeho skla.
Internetové stránky s užitočnými informáciami
http://www.visitvenice.co.uk/venice-tourist.html
http://www.lonelyplanet.com/italy/venice
http://benatky.cestovanie.biz/index.htm
Autor: Anna Štepánková