Výzdoba na fasáde renesančného kaštieľa zobrazuje 150 postáv vrátane osobností z dejín strednej Európy.
Hoci diaľnica smerujúca cez tunel Branisko cieľ dnešného výletu obchádza, rozhodnutie odbočiť z hlavného cestného ťahu medzi Levočou a Prešovom a zastaviť sa na pár hodín určite stojí za to.
Vo Fričovciach totiž stojí pozoruhodný renesančný kaštieľ, okolo ktorého sa rozprestiera nádherný prírodno-krajinársky park. Vďaka sadovníckej kompozícii, bohatej druhovej skladbe a zachovanému vodnému systému patrí k dendrologicky najhodnotnejším parkom na východnom Slovensku.
Kto jeho návštevu spojí s ubytovaním v štýlovom hoteli a príjemným posedením v reštaurácii, ktoré sídlia v kaštieli, a skombinuje s prechádzkou v parku, má zarobené na nezabudnuteľný výlet.
Čriepky z histórie Z viacerých šľachtických rodov, ktoré Fričovce vlastnili alebo mali v prenájme, významnú úlohu zohral najmä rod Berthótyovcov. Život v obci ovplyvňoval pomerne dlho – od 15. do 18. storočia.
Berthótyovci sídlili v kúrii stojacej na mieste dnešného kaštieľa. Najmä vďaka nim sa dnes Fričovce môžu pýšiť jedným z najkrajších renesančných objektov na Slovensku.
Kaštieľ postavili v rokoch 1623 až 1630. Pôvodne ho budovali ako pevnostné sídlo so strieľňami na hornom podlaží a priekopami naokolo. Hlavným staviteľom bol Michael Sorger z Prešova, mimoriadne zaujímavé figurálne a rastlinné ornamentálne sgrafitá vytvoril Martin Waxmann. V bohatej a pestrej sgrafitovej výzdobe sa fričovskému kaštieľu nevyrovná nijaká iná renesančná pamiatka na Slovensku.
Ďalšie osudy kaštieľa sa spájajú s rodom Ghillányovcov, ktorí v kaštieli bývali do roku 1945. Ešte predtým (okolo roku 1840) svoje sídlo prestavali, pričom stavebne upravili najmä interiér. Po druhej svetovej vojne kaštieľ prešiel do vlastníctva štátu a postupne chátral. Našťastie, reštauračné práce uskutočnené v druhej polovici 20. storočia mu sčasti prinavrátili pôvodný vzhľad a zachránili ho pred spustnutím.
Fričovské sgrafitá Fričovský kaštieľ očarí predovšetkým sgrafitovou výzdobou sústredenou na atike. Toto výnimočné umelecké dielo je porovnateľné s obrazovou galériou. Sgrafitová ornamentika znázorňuje 150 postáv z mytológie, histórie, ale aj súdobého spoločenského života.
Dodnes tu možno obdivovať antických bohov (Mars, Venuša), hrdinov (Aeneas, Brutus), panovníkov (Flavius, Titus, Trajanus), božské cnosti (Viera, Nádej, Láska), uhorských kráľov či iné osobnosti (kráľ Ladislav, Matej, sultán Amurat, Jan Žižka), atď. Postavy sú zobrazené v dobových alebo symbolických rúchach. Na fasáde pravej nárožnej veže je pri poslednej úprave odhalený letopočet 1630 a slnečné hodiny.
View Kam na výlet in a larger map
Program aj pre deti
- Krásu kaštieľa umocňuje poloha v anglickom parku, ktorý obdĺžnikovú budovu obklopuje zo severu a západu. Z južnej a východnej strany sa nachádza parkovo upravené nádvorie.
- V parku možno obdivovať premyslenú kompozíciu jednotlivých častí, ktoré spolu s jazierkom, rybníkmi, brehovými porastmi a trávnikmi tvoria mimoriadne pôsobivé prostredie ako stvorené na prechádzky.
- Okrem listnatých stromov sa tu nachádzajú viaceré ihličnaté druhy zastúpené napríklad ginkom dvojlaločným, jediným rastúcim exemplárom tohto druhu na východnom Slovensku.
- Rybačka pri jednom z blízkych jazier či detské ihrisko potešia najmä rodiny s deťmi.
Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s vydavateľstvom DAJAMA.
Autor: Daniel Kollár