Z vyše troch stoviek drevených kostolov, ktoré boli v minulosti roztrúsené po severnom a východnom Slovensku, sa zachovala asi pätina. Najväčšia koncentrácia týchto klenotov je v okolí Svidníka, kde sa nachádza 13 drevených kostolov. Ich poloha je väčšinou malebná – obvykle stoja na kopci obklopené zeleňou. Najčastejšie sa stavali z červeného smreka, používalo sa však aj tisové drevo.
Drevené kostoly majú zvyčajne jednoduchú architektúru. Katolícke stavby sú staršie a jednovežové s výraznejším vplyvom gotiky. Kostoly tzv. východného obradu sú trojvežové s gradovanými strechami zakončenými cibuľovitými kupolami typickými pre chrámy východných cirkví. V interiéroch sú vzácne, bohato zdobené ikonostasy. V okolí Svidníka prevláda druhý typ drevených kostolov.
Bodružal a Ladomirová Ako tip na výlet možno odporučiť najmä kostoly v Bodružali a Ladomirovej. Dôvodom nie je len fakt, že obidva objekty sú zaradené medzi pamiatky UNESCO, ale najmä to, že sú príkladom toho najkrajšieho, čo Slovensko v rámci kultúrneho dedičstva ponúka – obidve vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Osobitná architektúra chrámu v Bodružali, bezprostredné okolie, drevená ohrada so šindľovou strieškou a s vstupnou bránkou s makovičkou, so samostatnou zvonicou a s priľahlým cintorínom tvoria jedinečný urbanistický celok a prirodzenú dominantu obce. Podobne aj chrám v Ladomirovej architektúrou a vnútorným vybavením patrí k jedným z najreprezentatívnejších kostolov východného obradu na Slovensku.
Chrám sv. Mikuláša Areál dominanty Bodružala, drevenej cerkvi zasvätenej sv. Mikulášovi, patrí k najstarším a najlepšie zachovaným chrámom východného obradu na Slovensku.
Od roku 1685 stojí na vyvýšenom mieste nad cestou nad zástavbou. Je obohnaný drevenou ohradou z vodorovne uložených brvien prekrytých šindľovou sedlovou strieškou, sprístupnený malou bránkou, ktorú tvoria štyri drevené stĺpy. Vo vnútri ohrady je starší cintorín.
Samostatný objekt zvonice postavili neskôr, až v 19. storočí. Vnútorné zariadenie chrámu je barokové. Ikonostas a oltár pochádzajú z jednej dielne a zhotovili ich v roku 1794. Na hlavnom oltári sa nachádza hlavná ikona Ukrižovanie.
Chrám sv. Michala archanjela Drevený chrám zasvätený sv. Michalovi archanjelovi postavili v roku 1742 v rovinatom teréne na východnom okraji Ladomirovej. Súčasťou areálu je samostatne stojaca mladšia hranolová zvonica a zrubová ohrada so zastrešenou vstupnou bránou.
Zrubu, postavenému na nízkej kamennej podmurovke, dominuje kónicky sa zužujúca veža so stĺpovo-rámovou konštrukciou.
Celý zrub pred nepriaznivými klimatickými podmienkami chráni drevený šindeľ. Vnútorné zariadenie je zväčša barokové a pochádza z polovice 18. storočia. Dopĺňa ho niekoľko samostatných starších i mladších ikon, ktoré voľne visia v interiéri lode a svätyne.
Z umelecko-remeselného hľadiska sú cenné a pozoruhodné štyri rokokové svietniky vyrezané z jedného kusa dreva. Časť ikon na ikonostase zničili boje počas druhej svetovej vojny. V svätyni sa na oltári nachádza ikona Ochrana Bohorodičky.
View Kam na výlet in a larger map
Dodnes živé svätostánky
- Gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša v Bodružali stojí na okraji obce a je farským chrámom bodružalskej gréckokatolíckej farnosti. Dodnes plní pôvodnú kultovú funkciu a pravidelne sa v ňom uskutočňujú liturgické obrady. Kontakt na obecný úrad: 054/759 33 19.
- Gréckokatolícky Chrám sv. Michala archanjela v Ladomirovej stojí poniže hlavnej cesty neďaleko potoka. Dodnes plní pôvodnú kultovú funkciu a pravidelne sa v ňom organizujú liturgické obrady. Kontakt na obecný úrad: 054/752 26 26.
- Ďalšie drevené kostolíky možno nájsť v neďalekých obciach Dobroslava, Šemetkovce, Krajné Čierno, Hunkovce, Korejovce, Nižný a Vyšný Komárnik, Príkra, Miroľa a Potoky.
Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s vydavateľstvom DAJAMA.
Autor: Daniel Kollár