
Len posledné úpravy a Bratislavčania sa konečne dočkajú. Po troch mesiacoch dnes môžu pešo prejsť po Starom moste. Lávku skrášľuje ľahké a pevné agátové drevo. FOTO SME – PAVOL MAJER
pred Veľkou nocou rakúsky remorkér Greifenstein. Agátové drevo most odľahčí, životnosť nového chodníka je 30 rokov.
Starý most je najstarším mostom v Bratislave. Most spojil Horné Uhorsko s Dolným Uhorskom a Rakúskom už za čias Františka Jozefa. Cestnú časť dokončili v roku 1890, železničnú o rok neskôr. Na konci druhej svetovej vojny nemecké vojská vyhodili do vzduchu strednú časť mosta, pod dohľadom Červenej armády však most obnovili. Drevený chodník bol na moste až do osemdesiatych rokov. Vtedy ho nahradili železobetónovými platňami. Tie most neplánovane zaťažili, navyše na spoje použili nekvalitnú oceľ, ktorá pri daždi korodovala a zapríčinila pukanie a pretŕhanie chodníka. Na viacerých miestach bol už pred výmenou pre chodcov nebezpečný.
V prípade Starého mosta sa už dlho hovorí o jeho nevyhnutnej rekonštrukcii. Po dostavaní piateho mosta – Košická, zo Starého mosta pravdepodobne vylúčia autobusovú dopravu, možno aj automobilovú. Starý most by tak zostal mostom pre cyklistov a chodcov. Dnes po Starom moste prejde denne 17-tisíc vozidiel. Pre porovnanie, po najzaťaženejšom Prístavnom moste, ich prejde 80-tisíc za deň.
(haj)