Najvýchodnejšie zo spomínanej trojice leží zrúcanina hradu Jasenov. Vypína sa južne od Humenného v prekrásnom lesnom prostredí Humenských vrchov. Napriek hustému stromovému a krovitému porastu je z vrcholu hradného vrchu pekný výhľad predovšetkým na Humenné.
Pohodlnejších milovníkov histórie poteší krajinársky pútavá zrúcanina hradu Brekov, ktorá sa týči juhovýchodne od Humenného na kužeľovitom andezitovom brale s výhľadom na Humenné a Strážske. Západným smerom ležia zrúcaniny hradu Čičava. Ponúka nádherný výhľad na nivu Ondavy s Humenskými vrchmi v pozadí.
Hrad Jasenov Najstaršiu časť hradu Jasenov postavili pravdepodobne na prelome13. a14. storočia. Od roku 1317 ho vlastnili Drugethovci. Najpohnutejšia časť histórie hradu spadá do polovice 16. storočia, keď jeho vtedajší majiteľ v hradných priestoroch razil falošné peniaze. Majstra Mikuláša, ktorý viedol peňazokazeckú dielňu, zatkli a po krátkom procese v Prešove popravili.
Keď Drugethovci v protihabsburskom povstaní zachovali vernosť panovníckemu rodu, Rákócziho vojská v roku 1644 obkľúčili ich hrady a Jasenov pri dobývaní ťažko poškodili. Zničený a vyrabovaný objekt už neobnovili. Od polovice 17. storočia je ruinou, dodnes sa zachovali len zvyšky múrov paláca a veže, niektoré klenby a renesančná brána.
Hrad Brekov Hrad Brekov vybudovali koncom 13. storočia v strategickej polohe nad cestou, ktorá prechádza údolím Laborca. Aj tento hrad panovník v roku 1317 daroval svojmu prívržencovi Filipovi Drugethovi. V druhej polovici 15. storočia, počas poľských vojenských vpádov na východné Slovensko, bol Brekov dôležitým článkom obrany. Viackrát bol poškodený, a tak jeho opevnenie neustále vylepšovali.
Počas jedného zo série protihabsburských povstaní Brekov v roku 1644 dobyli a spustošili Rákócziho vojská. Po tomto znivočení hrad opravili už len sčasti. Brekov utrpel škody aj v poslednej fáze Thökölyho povstania. Hoci niektoré časti hradu boli obývateľné ešte v roku 1698, nesporne spel k zániku. Z pevnosti zostala len zrúcanina tvorená niekoľkými múrmi a klenbami. Rozpoznať možno aj brány, v západnej časti paláca je viditeľná kuchyňa s otvoreným ohňom, výlevkou a obrovským dymovodom.
Hrad Čičava Nad vetvením dôležitých obchodných ciest pri brode cez Ondavu postavili koncom 13. storočia strážny hrad, ktorý sa stal strediskom vznikajúceho feudálneho panstva. Neskôr Čičavu so súhlasom kráľa získal Andrej Báthory a jeho vnučka, smutne známa Alžbeta Báthoryová, ktorá sa v roku 1575 v neďalekom Vranove nad Topľou vydala za Františka Nádasdyho. Hrad priniesla do manželstva ako veno. Príležitostne sa v Čičave aj zdržiavala a údajne tu umučila dve dievčatá.
V 17. storočí hrad vlastnili Drugethovci a práve v tom čase dosiahol najväčší spoločenský význam. Počas protihabsburských povstaní hrad viackrát dobyli. Nakoniec ho v roku 1711 obsadilo a zbúralo cisárske vojsko. Dnes je z neho zrúcanina s pozostatkami paláca, veže a bašty. Zachovalo sa niekoľko stojacich múrov so zvyškami omietok, okenných a dverových otvorov.
View Kam na výlet in a larger map
Prístup k hradom: Tri hrady – tri výlety
- Peší výlet (asi 45 min.) k zrúcanine hradu Jasenov sa začína v rovnomennej obci. Modré značky vedú zo stredu Jasenova na okraj dediny. Na rázcestí asfaltových ciest treba odbočiť doprava, onedlho pri parkovisku na ľavej strane cesty prudko doľava. Záverečná časť výstupu k hradu vedie strmo cez les (366 m).
- Vychádzka (asi 10 min.) k zrúcanine hradu Brekov sa začína na južnom konci rovnomennej obce. Od kríža pri hlavnej ceste vedie k závore kolmá krátka ulica, za nespevnenou cestou prichádza do sedla, nad ktorým vpravo vidieť hrad (280 m).
- Trasa krátkeho výletu k zrúcanine hradu Čičava sa začína na severnom konci obce Sedliská, v miestnej časti Podčičva. Najkratší prístup je od cintorína, od ktorého vedú schody k malej jaskyni a ďalej do lesa. Lesný chodník stúpa až k hradu (225 m).
Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s vydavateľstvom DAJAMA.
Autor: Daniel Kollár