Problém pašovaného alebo domácky vyrobeného alkoholu je príčinou poplachu medzi náboženskými vodcami krajiny. Mnohí obviňujú Západ zo sprisahania, ktorého cieľom je zlákať Iráncov od stanovených náboženských pravidiel. „Amerika a Izrael vynaložili veľa zdrojov, aby šírili západnú kultúru a korupciu medzi mládežou,“ tvrdí konzervatívny šéf teheránskeho súdnictva Abbasali Alizadeh.
Iránske bary a nočné kluby boli medzi prvými obeťami islamskej revolúcie v roku 1979, ktorá ohlasovala mravnejšiu a očistenú spoločnosť.
Odľahlé horské priesmyky v kurdských oblastiach na iránskych priepustných západných hraniciach s Tureckom a Irakom poskytujú staré pašerácke cesty. Pivo a liehoviny sa prinášajú, benzín, ľudia alebo drogy sa vynášajú na spiatočnej ceste. Ruská vodka vo fľašiach, plechovkách a papierových škatuliach nachádza svoju cestu do islamskej republiky cez zvrásnený Kaukaz, stredoázijské púšte a Kaspické more. Polícia tvrdí, že za hranicami Iránu vznikli továrne, ktoré zásobujú iránsky trh.
Skorumpovaní pohraniční predstavitelia sú obvinení zo spoluúčasti na obchode s kontrabandom. „Štátne autá sú využívané na pašovanie alkoholu,“ citovali minulý rok jedny iránske noviny vyjadrenie jedného z konzervatívnych súdnych predstaviteľov. Vo vnútri Iránu môžu iba príslušníci náboženských menšín kresťania, židia a vyznávači zororastrizmu vyrábať a piť alkohol, ale obchod s ním je zakázaný. Kňazi, okrem svojich iných povinností, si musia vyrábať víno pre bohoslužby. Vôbec vynaliezaví radoví Iránci sa prispôsobili na tieto časy a niektorí cítia značnú hrdosť na výsledky ich domáceho vareného piva. Nealkoholické „islamské pivo“ sa stáva silnejším nápojom s dávkou pivných kvasníc, ktoré sú v predaji v mnohých lekárňach.
„Vyrábam víno doma vo vani,“ hovorí 35-ročná gazdiná Šahla. „Kupujem 300 kilogramov hrozna a vylisujem ho,“ Dokonca má na fľašiach nalepené tlačené vinety, na ktorých sa hrdo píše „Šahlino Chateaux“. Pre tých, ktorí nie sú ochotní namáhať sa, sú tu obchodníci na čiernom trhu s mobilnými telefónmi, pripravení doručiť objednávku k dverám.
Silná iránska liehovina arak sa predáva len za 50 centov za liter, zatiaľ čo za značkovú fľašu whisky alebo vodky dáte približne 20 amerických dolárov. Ďalší ťažšie prístupný alkohol ako tequila alebo francúzske brandy môže stáť viac, zatiaľ čo plechovka piva vyjde niečo pod tri doláre. (tasr)