Na ostrove horí vyše 900 hektárov lesa. Na konzuláte v Splite zatiaľ nepožiadal o pomoc žiadny slovenský turista.
ZÁHREB. Horí v oblasti medzi Milnou a Bolom v neprístupnom teréne.
Štátna záchranná služba uviedla, že s ohňom bojovali celú noc desiatky požiarnikov, zasiahol už vyše 930 hektárov lesných porastov a poľnohospodárskej pôdy.
Ministerstvo zahraničných vecí sa skontaktovalo s konzulátom v Splite a podľa jeho informácií zatiaľ nikto zo slovenských turistov nepožiadal o pomoc. Informovala nás o tom riaditeľka tlačového odboru ministerstva Petra Greksová. Či sú medzi evakuovanými aj slovenskí turisti, zatiaľ informácie nemajú.
Cestovná kancelária Fifo Tour má v súčasnosti asi sto klientov v Supetare, ktorý je asi 15 kilometrov od centra požiaru. Podľa riaditeľa cestovky Tibora Bajaníka sú všetci v poriadku.
"Pred pár minútami sme telefonovali s našimi ľuďmi na ostrove, problémom je zatiaľ hustý dym, ktorý sa ťahá smerom na Hvar aj na opačnú stranu na Split," povedal Bajaník. "Naši klienti zatiaľ nehlásia žiadne dýchacie problémy."
Hasiť pomáhal vrtuľník Na pomoc privolali aj požiarne jednotky zo Splitu, Zadaru, Makarskej, Selca, Omiše, Trogiru, Supetaru a Bolu, dnes sa k nim pripojilo tiež 25 hasičov z Dubrovníka a Ploče. Hasiť pomáhal vrtuľník a z mora hasičská loď Florian a remorkér Brodospasa. Situácia však bola neprehľadná a oheň sa rozširoval, uviedol veliteľ zásahu.
Chorvátska televízia oznámila, že oblaky dymu nad ostrovom Brač vidno z pobrežia, z prístavu Split. Turistov a obyvateľov ohrozenej oblasti evakuovali do iných častí ostrova. Ako prvú evakuovali dedinu Bobovišča.
Chorvátsko, rovnako ako zvyšok Balkánu a väčšina strednej a východnej Európy, čelí vlne horúčav s dennými teplotami dosahujúcimi v niektorých oblastiach až 45 stupňov Celzia.
Viac fotografií si pozrite na jutarnji.hr
Na Balkáne horúčavy roztápajú asfalt Balkánsky región takmer týždeň sužujú vysoké teploty, ktoré si už vyžiadali niekoľko obetí. Prvé úmrtie v dôsledku horúčav vo štvrtok hlásili aj bosnianske úrady.
Obeťou je žena, ktorá skolabovala v čakárni v nemocnici v meste Modrica na severe krajiny, a o niekoľko hodín zomrela. Meteorológovia a lekári po celom Balkáne preto odporúčajú ľuďom nevychádzať zo svojich príbytkov a varujú pred zanedbávaním pitného režimu.
Jedenásť obetí horúčav ešte začiatkom týždňa hlásilo Chorvátsko, neskôr sa pripojilo Srbsko, kde na následky veľkého tepla zomrelo 10 ľudí. Belehrad je momentálne najhorúcejším hlavným mestom v Európe, teploty v srbskej metropole sa šplhajú k 40 stupňom Celzia v tieni.
V bosnianskom Moštare vo štvrtok namerali 45 stupňov, čo podľa tamojších médií spôsobovalo topenie asfaltu.
V regióne sú v pohotovosti aj hasiči, keďže vysoké teploty a minimum zrážok vytvárajú ideálne podmienky pre vznik lesných požiarov.