Na úpravu hrobky Chatama Sofera dohliadal mažgiah – kontrolór rituálnej čistoty, aby sa zabránilo narušeniu pokoja mŕtvych. Pri stavbe najskôr museli odstrániť betónový kryt, ktorý zakryl zachovaný „rabínsky okrsok“ cintorína. Na tejto stavbe sa vôbec nemohlo kopať, nie sú tu žiadne základové konštrukcie. FOTO – HELENA BAKALJAROVÁ
V pondelok slávnostne otvorili pamätník Chatama Sofera, mnohí veriaci sa tu hneď zostali modliť. Na mieste pamätníka stál najstarší židovský cintorín v Bratislave, ktorý v roku 1942 zničili, pretože tu stavali tunel. Zostala tu len hrobka Chatama Sofera a asi 20 hrobov významných rabínov. K hrobom sa dostanú len veriaci, ostatní návštevníci sa môžu pozrieť cez presklené steny. FOTO SME – PAVOL MAJER
„Mali sme sen, a ten sa dnes stal skutočnosťou,“ povedal pri otvorení hlavný rabín USA Yaakov Pollock. Na slávnosti bol aj predseda Medzinárodného výboru pre záchranu hrobov mudrcov Romi Cohn. Táto organizácia vybudovanie pamätníka financovala. Celá stavba stála viac ako 30 miliónov korún, ďalších vyše 30 miliónov investovalo mesto do prestavania električkovej trate, ktorá predtým viedla priamo ponad hroby.
Prerušenie pre terorizmus
S opravou pamätníka sa začalo už v máji minulého roka, počítalo sa s tým, že bude hotový do konca roka. Ako však povedal predseda Židovskej náboženskej obce Peter Salner, stavbu museli prerušiť od októbra do februára tohto roka. Príčinou bol teroristický útok na mrakodrapy „dvojičky“ v New Yorku, čo prerušilo aj finančné toky na opravu pamätníka na Slovensku.
„Pamätník mal byť dokončený vlani, ale tušil som, že to bude až v roku 2002. Všetky významné dátumy spojené s týmto miestom sa končia na dvojku. V roku 1762 sa narodil Chatam Sofer, v roku 1942 bol zničený starý židovský cintorín, v roku 1982 začali nad hrobmi viesť električkové koľajnice a v roku 2002 sme tu, aby sme oslávili dielo, ktoré sa podarilo,“ povedal Salner v príhovore. V roku 1942 na tomto mieste v dôsledku stavby tunela zničili starý židovský cintorín, zostali len hroby 20 významných rabínov.
Úplne bez základov
Pamätník ešte stále nie je úplne dokončený. Na vedľajšom pozemku sa teraz začína stavať Dom pútnikov, kde by sa mohli návštevníci tohto pietneho miesta zložiť, bude tu informátor, WC a pre veriacich aj rituálny kúpeľ mikve. Ten je teraz len v reštaurácii Chez David. Rituálny kúpeľ má veriaci žid absolvovať vždy pred šábesom a židovka vždy po skončení menštruácie.
Stavbu Domu pútnikov realizuje rovnaký architekt ako samotný pomník – Martin Kvasnica zo Studia For. Na otázku, čo bolo pri stavbe pamätníka najťažšie, odpovedal: „Nesmelo sa tu nič kopať, žiadne základové konštrukcie, všetko muselo byť len položené, ale statici sa s tým nakoniec dobre vyrovnali.“ Pri stavbe museli architekti splniť aj iné religiózne požiadavky. Príkladom je chodník pre kohénov, potomkov starozmluvných kňazov z jeruzalemského chrámu, ktorí nemôžu vstúpiť na cintorín, aby neprišli o svoje rituálne schopnosti. Chodník sa začína oporou mimo územia cintorína a končí sa v modlitebni – miestnosti nad hrobmi.
Rabíni pomôžu želaniam
Vstup do hrobky má podobu mohutného kvádra vsunutého pod zem, na vchode je akoby potrhaný oceľový záves, ktorého autorom je výtvarník František Guldan. Pred vstupom k hrobom sú ešte dve presklené miestnosti s výhľadom na hrobky. Jedna je motlitebňa a z druhej sa môžu pozrieť na hroby aj návštevníci. Židovská náboženská obec plánuje sprístupniť toto miesto, zatiaľ sa sem dá vojsť iba po dohode, ak zavoláte na číslo 441 69 49. V tejto miestnosti je aj nádoba na umytie rúk, pretože pri odchode z cintorína si židia tradične umývajú ruky. Priamo pri hrobke Chatama Sofera je džbán, do ktorého môžu veriaci hodiť lístok so želaním, verí sa, že rabíni sa za splnenie želaní prihovoria. Keď bude džbán plný, želania pochovajú na cintoríne, ide totiž o slová adresované Bohu, ktoré sa nemajú vyhadzovať. Nad hrobkou vyčnievajú nad zem sklenené stély, ktoré pripomínajú pomníky zničeného cintorína.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ