Potom stačí okamih, dieťa siahne za fľaškou a napije sa. Ak je v nej namiesto malinovky riedidlo, lúh či pesticíd na hmyz, končia na intenzívke.
Len na bratislavskú Detskú kliniku anestéziológie a intenzívnej starostlivosti ich dovezú ročne okolo 10 až 15. Tento rok sa už dva prípady skončili tragicky.
„V období letných prázdnin sa stáva problematika detských otráv liekmi alebo inými chemikáliami nanajvýš aktuálna. Počet intoxikácií detí každý rok narastá, pretože dospelí si stále dostatočne neuvedomujú riziká, ktoré hrozia ich deťom v čase, keď sú bez dozoru,“ hovorí vedúca Toxikologického informačného centra na Klinike pracovného lekárstva a toxikológie FNsP Dérera v Bratislave Silvia Plačková. Hoci to opakuje každý rok, situácia sa vôbec nezlepšuje. Naopak počet otráv je každý rok vyšší v každej vekovej kategórii.
„U detí do 18 rokov tvorili najväčší podiel otravy liekmi, a to až 43 percent. Dva prípady sa skončili tragicky a deti sa napriek snahe lekárov nepodarilo zachrániť,“ hovorí PharmDr. Plačková. „Vo väčšine týchto smutných prípadov ide o nedbanlivosť, nepozornosť, jednoducho rodičovské omyly. Rodičia napríklad podajú nesprávny liek alebo ho nesprávne dávkujú. Pomýlia si kloktadlo či eukalyptový olej. Často sa stáva, že liek podá omylom dieťaťu starší súrodenec v rámci hry, keď deti nie sú pod dohľadom dospelých.“
Ročne sa na Slovensku otrávi viac ako tisíc detí. Väčšinou pritom ide práve o náhodné otravy doma bežne dostupnými prípravkami, ako sú lieky, pracie prášky, čistiace prostriedky, prípadne kvety.
Každý rok narastajú aj prípady otráv hubami alebo lesnými plodmi.Výnimočné nie sú ani prípady, keď deti pojedli pleťové krémy a na kliniku sa dostali so žalúdočnými ťažkosťami.
Každý prípravok má iné zloženie. „Preto je dôležité doniesť zloženie prípravku, ktorý dieťa požilo,“ hovorí PharmDr. Plačková.
Radí tiež, že v prípade otravy na dovolenke v cudzine netreba nikdy čakať až do návratu domov, pretože spätne sa len veľmi ťažko dajú zistiť príčiny otravy. V každej krajine sú pohotovosti prepojené na toxikologické informačné centrá, s ktorými môžu lekári konzultovať správnosť použitého postupu.
(uj)