SME

Sever a juh Chopka prepoja lanovky

Približne desať rokov má trvať budovanie turistického strediska na obidvoch stranách Chopku. Najväčšie a najkvalitnejšie centrum na Slovensku, do ktorého investujú vyše sto miliónov eur, chce konkurovať strediskám v Alpách.

Stredisko Jasná Nízke Tatry zažívalo slávne časy v 50. rokoch.Stredisko Jasná Nízke Tatry zažívalo slávne časy v 50. rokoch. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Približne desať rokov má trvať budovanie turistického strediska na obidvoch stranách Chopku. Najväčšie a najkvalitnejšie centrum na Slovensku, do ktorého investujú vyše sto miliónov eur, chce konkurovať stredne veľkým lyžiarskym strediskám v Alpách

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Turisti a lyžiari na Chopku sa onedlho presunú v čase a zažijú to, čo ľudia pred niekoľkými desiatkami rokov, len v modernejšom vyhotovení. Južnú a severnú stranu Chopka spoja dve moderné kabínkové lanovky. Stredisko Jasná Nízke Tatry sa približne počas desiatich rokov postupne zmení.

SkryťVypnúť reklamu

Pribudnú zjazdovky, sánkarská dráha, cyklotrasy, v údolí prebudujú hotel, postavia apartmánové domy aj mikromestečko s kompletnou vybavenosťou.

Zašlá sláva

Nefunkčná a schátraná vrcholová stanica lanovky na Chopku s vyhliadkovou reštauráciou Rotunda dnes ničím nepripomína slávne časy z prelomu 50. rokov, keď lanovkami prepojili lyžiarske strediská na severe a juhu. Koncom 90. rokov zastarané zariadenia, ktoré už nevyhovovali technickým parametrom, odstavili.

Pod vrchol sa dá dostať dvomi lanovkami a na vrchol len pešo po kamennom točitom chodníku pripomínajúcom schodisko do veže. Z niekdajších zábran na okraji zostali už len zvyšky drôtov medzi zhrdzavenými dutými tyčami. Keď sa do nich oprie vietor, ľudia sa otáčajú, lebo vydávajú zvuk podobný fujare.

SkryťVypnúť reklamu

995f2453.jpg

Dnes je stav areálu nevyhovujúci, miesto sa zmenilo na stavenisko.

Z vrcholovej stanice lanovky je dnes stavenisko a špinavé skladisko zvyškov, ktoré zostali z minulosti. Vyhliadková kamenná rotunda s presklenným vrchom, odkiaľ sa turisti kochali výhľadmi na obidve strany Chopka a popíjali čaj, vyzerá podobne. Že tam bola niekedy reštaurácia a dalo sa tam prenocovať, pripomínajú už len nápisy na nástenke s informáciami pre turistov.

„Cena za osobu a noc 100 korún“ alebo „u nás, v nadmorskej výške 2008 metrov, vodu nosíme, ale nepredávame. Nepýtajte ju od nás.“

Vrcholovú stanicu pre hmlu miestami takmer nevidno. Zo strechy robotníci zhadzujú dosky a kusy plechu.

„Na mieste pôvodnej vrcholovej stanice a rotundy bude stáť nová. Nič sa nezmení, len budú moderné a trošku ich musíme nafúknuť, aby vyhovovali požiadavkám a novým technológiám,“ ukazuje na schátrané stavby Vladimír Čukan, riaditeľ spoločnosti TMR pre infraštruktúru, ktorá buduje stredisko.

SkryťVypnúť reklamu

História

V Liptove sa lyžuje už viac ako sto rokov. Prvé lyže, ktoré miestni nazývali skije, priniesol mikulášsky kožiar Kornel Stodola koncom 19. storočia. Používali ich pri práci lesníci a poštári v horských oblastiach.

O približne štyridsať rokov objavili mikulášski lyžiari krásu dlhých zjazdov z Chopka a zorganizovali prvé preteky. Štyri roky po vojne postavili prvý úsek lanovky a sever Chopka vyhlásili za vysokohorské rekreačné stredisko s názvom Jasná.

995f2107.jpg

Koncom 50. rokov spojili obidve strany Chopka lanovkou na južnom svahu. „Bolo to bezchybné. Dalo sa ísť z Jasnej až hore a lyžovať sme mohli aj na južnej strane. Neboli ratraky na úpravu kopca, nič také. Chodili sme v hlbokom snehu. Museli sme si to najprv ušliapať až hore a dolu sme zišli na lyžiach. Nebolo to ako dnes, keď sú na zjazdovkách stovky ľudí. Bolo nás len pár. Všetci sme sa kamarátili, “ spomína 85-ročná Magda Holá, ktorá sa podieľala na budovaní lyžiarskeho strediska na Chopku, kde postavili systém lanoviek až po vrch.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednotlivých úsekoch museli ľudia vystúpiť a nastúpiť na ďalšiu trasu. Na otvorených sedačkách sedeli po dvaja bokom, nie v smere jazdy. Lanovky spájali Chopok až takmer do konca 90. rokov, keď ich pre nevyhovujúce technické parametre odstavili.

Turistický raj

Analýzy hovoria, že aj napriek zmenám za posledné štyri roky Chopok zaostáva za svojimi možnosťami. Kapacita troj- a viachviezdičkových hotelov je iba vyše dvetisíc lôžok, obsadenosť hotelov je nízka. V zime len 65 a v lete pod 50 percent. Mimo sezóny sú zariadenia takmer prázdne. Ak by sa Chopok chcel stať medzinárodným strediskom, musí počet postelí viac ako zdvojnásobiť s minimálne 600-tisíc prenocovaniami.

„Za posledných desať rokov sa objavil nový trend. Kedysi bolo 80 percent lyžiarov veľmi zdatných, zvyšok boli takí odpočinkoví športovci. Teraz je to naopak. Vyhľadávajú skôr relax a nestačí im len dobrá lyžovačka bez doplnkových služieb,“ konštatuje Čukan.

SkryťVypnúť reklamu

A tak TMR plánuje prestavať a zväčšiť hotel Liptov, vybudovať apartmánový dom, bytové domy a postaví nové rezidenčné centrum s kompletnou vybavenosťou.

3.jpg

Centrum má byť moderné a porovnateľné s alpskými strediskami.

Problém - záchranné trate

Najväčšie výhrady majú ochranári k budovaniu približne osem kilometrov odjazdových záchranných tratí. Odborníci z Univerzity Mateja Bela tvrdia, že trate nenávratne poškodia a zničia kolónie kriticky ohrozených druhov svišťa, piskora a hraboša, niektorých vzácnych druhov vtákov a bezstavovcov. Preto neodporučili výstavbu týchto tratí.

Čukan oponuje. Tvrdí, že tieto trate sú bežnou súčasťou stredísk. Spájajú všetky dôležité uzly v stredisku a pomáhajú záchranárom a lyžiarom dostať sa bezpečne dolu aj pri náhlej zmene počasia a minimálnej viditeľnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„V Alpách majú pavučinu takýchto tratí po horách a mnohokrát sú aj vyasfaltované. Nepredpokladal som, že to bude u nás problém. Trať nebude asfaltová ani betónová. Za dva-tri roky sa bude javiť len ako nerovnosť. Na spevnenie použijeme maximálne miestne kamene,“ čuduje sa riaditeľ TMR, ale pripúšťa, že trate môžu zasiahnuť vo veľmi malom rozsahu vzácne alpínske lúky. Chránené druhy kamzíka a svišťa úpravy údajne nezasiahnu. Čukan tvrdí, že stredisko je na 1200 hektároch a odjazdové trate budú len na území určenom pre cestovný ruch.

„Bude to veľmi veľký zásah do prírodného prostredia národného parku. Ak sa má stredisko dobudovať v schválenom variante, tak celý rekreačný priestor by mali vyňať z národného parku. Kým je to však národný park, mali by sme sa tak aj správať,“ myslí si ochranár Marián Jasík.

SkryťVypnúť reklamu

Investor naplánoval budovanie strediska na približne desať rokov. TMR chce do celého projektu investovať vyše sto miliónov eur a zamestnať ďalších tristo ľudí.

Čo sa zmení

- Prepravná kapacita lanoviek bude 30-tisíc ľudí za hodinu a zjazdovky predĺžia približne o osem kilometrov. Riaditeľ spoločnosti TMR Vladimír Čukan upozorňuje, že kapacita neznamená 30-tisícové mravenisko lyžiarov na kopcoch. Do deväťtisíc za deň považuje za optimálny počet.

- Prvé roky budú zamerané najmä na dobudovanie južnej strany Chopka. Na juhu nepribudnú žiadne nové zjazdovky, ide len o modernizáciu lanoviek.

- Do dvoch rokov sa má prepojiť sever s juhom novými špičkovými lanovkami.

- Vybuduje sa zasnežovanie až po vrch, aby sa dalo lyžovať aj pri nepriaznivých snehových podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu

- Na juhu Chopka pribudne kabínková lanovka z Krupovej na vrchol Chopka a v budúcnosti sedačka z Krupovej na Jeleniu Lúku, odtiaľ ďalšie dve na Predné a Zadné Dereše ako výmena existujúcich vlekov.

- K existujúcim zjazdovkám pribudne len odjazdová záchranná.

- V Krupovej postavia polyfunkčný objekt, detský športový areál Maxiland, osem kilometrov cyklotratí a vybudujú takmer 400 miest na parkovanie.

- Sever čaká rozsiahlejšia prestavba. Pribudnú dve kabínkové lanovky. Lanovka Funitel na vrchol Chopka môže premávať aj pri vetre s rýchlosťou okolo 120 kilometrov za hodinu. Lyžovať sa bude dať aj pri nepriaznivom počasí na severe. Kabínka vyvezie lyžiarov zo severu na vrchol a lyžovať budú môcť na južnej strane.

- Pribudnú štyri zjazdovky vrátane záchrannej, sánkarská dráha a zasnežovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 046
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 088
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 904
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  8. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 210
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 069
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 850
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 321
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 657
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu