Po Sicílii a Sardínii je Cyprus tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Leží na križovatke námorných ciest medzi Áziou, Afrikou a Európou a je známy nádhernými plážami, čistým a príjemne teplým morom.
Dovolenku na Cypre si užijú najmä rodiny s deťmi, lebo takmer celé pobrežie má pláže s pozvoľným vstupom do mora a s jemným svetlým pieskom. Podnebie vás tiež milo prekvapí. Letá sa vyznačujú horúcou ostrovnou klímou a zimy sú tu veľmi mierne.
Teplota zriedka klesne pod 5 °C. Najteplejším miestom je hlavné mesto ostrova Nikózia. Cyperská vegetácia je aj napriek ťažbe medi, lodiarstvu a čoraz väčšej potrebe ornej pôdy stále bohatá. Ostrov je pomerne hornatý.
Nížinu Messaoriu obkolesujú pohoria Pentadakytlos a Troodos. Obyvatelia žijú najmä z cestovného ruchu, ale ostrov tiež vyniká vývozom textilu a remeselných výrobkov a námorným obchodom. Cyperská obchodná fl otila patrí medzi najväčšie na svete.
Konflikt kultúr
Geologická poloha Cypru už oddávna predurčovala status kozmopolitného ostrova. Vyvíjal sa pod vplyvom viacerých civilizácií – Grékov, Rimanov, Byzantíncov, neskôr Benátčanov a Turkov. Miešanie rôznych kultúrnych vplyvov badať aj na historických pamiatkach.
Na Cypre nájdete antické chrámy a divadlá, koloseum, románske baziliky, byzantské kláštory, benátske paláce a turecké mešity s vysokými minaretmi. V súčasnosti tu vedľa seba žijú dva národy. Cyperskí Gréci obývajú juhozápadnú časť ostrova, severovýchod patrí Turkom. Medzi týmito dvoma časťami je zelená hranica, nárazníková zóna OSN.
Severocyperská turecká republika sa od ostatnej časti ostrova oddelila v roku 1975. Jej nezávislosť však uznalo jedine Turecko. Napriek tomu sa odporúča pri návšteve tohto územia mať pri sebe platný pas alebo občiansky preukaz.
Podobne ako v gréckej časti ostrova, aj tu nájdete množstvo zaujímavých miest. Napríklad Famagustu, opustené „mesto duchov“, ktoré v minulosti patrilo medzi najbohatšie mestá sveta. Nachádza sa tam hrad Othello pomenovaný podľa Shakespearovho diela, ktorého dej sa odohráva práve na tomto mieste.
Ostrov lásky
Legenda gréckej mytológie hovorí, že Cyprus je rodiskom bohyne lásky a krásy Afrodity. Tá sa vraj zrodila z morskej peny v blízkosti skaly Petra tou Romiou, čo v preklade znamená Grékova skala a nachádza sa neďaleko Paphosu.
Spenený príboj dodnes naráža do Afroditinho útesu. Gréci veria, že bohyňa priniesla na Cyprus život, lásku a vášeň, pretože kam vkročila, začalo všetko kvitnúť a rásť. Možno aj táto legenda prispela k tomu, že dodnes je Cyprus považovaný za ostrov romantikov. Pláže paphoskej riviéry okrem nezabudnuteľných prechádzok ponúkajú aj more plné liečivých morských rias.
Milovníci podmorského sveta si v Paphose prídu na svoje. V blízkosti letoviska sa nachádza množstvo koralových útesov. Mnohých turistov láka aj národný park Akamas s kurióznymi skalnými útvarmi Avgas a s bájnym Afroditiným jazierkom.
Hoci je Paphos vyhľadávanou turistickou destináciou, patrí tiež do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, práve pre svoje nespočetné starobylé pamiatky. Považovaný je za najkrajší historický klenot ostrova Cyprus.
Kulinárske tipy pre dovolenkárov
LOUKOUMIA: Ak máte chuť maškrtiť, ochutnajte sladké želé z mandlí, orieškov a citrusových plodov. Receptúra pochádza už z 15. storočia, keď bol dezert obľúbenou sladkosťou sultána Ottomana.
HALLOUMI: Tradičný cyperský syr vyrábaný z kozieho a ovčieho mlieka pošteklí nejeden chuťový pohárik. Je podobný syru mozzarella, ale má slanšiu chuť. Cyperčania ho zvyčajne jedávajú s červeným melónom.
ZIVANIA: Obľúbený destilát sa vyrába z lisovaného hrozna a má špecifickú chuť a vôňu. Je to vlastne cyperská rakija. Podáva sa s miestnym meze, čo je akési predjedlo alebo ľahký obed pozostávajúci z viacerých malých porcií rôznych druhov jedla.
Užitočné informácie
Aktuálne informácie o dianí na Cypre sa dozviete na webovej stránke www.cyprus.gov.cy. Zaujímavosti z cestovného ruchu na Cypre nájdete na www.visitcyprus.com.