SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Cerová dráha: singletrack vlastnými silami

Na záver nášho seriálu odporúčaných trás sa ešte raz vraciame do Bratislavy. Našim cieľom je predstaviť vám singletrack Cerová dráha, ktorý vznikol s podporou združení SloMBA a CykloEko a niektorých ďalších dobrovoľníkov.

(Zdroj: Juraj Novotný)

Na záver nášho seriálu odporúčaných trás sa ešte raz vraciame do Bratislavy. Našim cieľom je predstaviť vám singletrack Cerová dráha, ktorý vznikol s podporou združení SloMBA a CykloEko a niektorých ďalších dobrovoľníkov.

Cerová dráha vznikla obnovením starého poľovníckeho chodníka, ktorý bolo treba upraviť a rekonštruovať. Singletrack je určený horským cyklistom a nemusia sa ho báť ani menej zdatní či rekreační jazdci. Vedie príjemným prostredím Bratislavského lesoparku a na jeho trase si užijete rozličné typy lesa, horské lúky aj kamenisté pasáže.

Singletrack s dĺžkou niečo vyše 10 kilometrov je značený modrými céčkami. Smer jazdy si môžete zvoliť – Cerová dráha je prejazdná obojsmerne, a to od Malého Slavína až nad bufety Rotunda na Železnej studienke alebo opačne. Na železnej studienke sa singletrack napája na zelenú cyklotrasu Greenbike Tour.

3.jpg

Užite si to podľa svojich predstáv

Náročnosť: 2
Singletrack nie je technicky veľmi náročný.
Povrch tvorí zväčša tvrdý a rýchly podklad, na niektorých úsekoch sa nachádzajú pasáže s koreňmi, ktoré však v sedle zvládne aj technicky priemerne zdatný cyklista.

Cerová dráha vedie na niektorých úsekoch iba niekoľko metrov od známych a – najmä cez víkend – veľmi frekventovaných ciest. Aj napriek tomu však dokáže poskytnúť bikerom úplne iné zážitky z jazdy, než na aké sú bežne zvyknutí.

A hoci tento singletrack využíva väčšina cyklistov iba ako súčasť trasy dlhších cyklovýletov, nudiť sa nebudete ani vtedy, ak si ho prejdete obojsmerne v rámci krátkeho výletu. Jazda z každého smeru má totiž úplne iný charakter.

1.jpg

Prístup

Na Cerovú dráhu sa môžete napojiť na troch miestach. Na všetkých je vstup na singletrack označený. Kde sa teda napojiť?

Nad Rotundou na Železnej studienke – stúpate necelý kilometer po zelenej cyklotrase Greenbike Tour, neskôr sa zo stúpania odpojíte vpravo a pokračujete singletrackom po vrstevnici.

Na Malom Slavíne – na tomto mieste sa križuje niekoľko ciest, ale s orientáciou nebudete mať problém. Ak pôjdete od krytých prístreškov za ohniskami smerom na Pánovu lúku, začiatok Cerovej dráhy budete mať po pravej strane.

Na asfaltovej ceste medzi II. kameňolomom (asfaltka Železná Studienka – Biely kríž) a Kačínom – v tomto prípade sa môžete rozhodnúť, či absolvujete kratší úsek smerom k Rotunde (v smere stúpania vľavo), alebo väčšiu časť singletracku smerom na Malý Slavín (v smere stúpania vpravo a následne cez mostík).

2.jpg

Napojenie na ďalšie cyklotrasy

Ak chcete Cerovú dráhu prejsť v rámci dlhšej trasy, máte niekoľko možností – singletrack sa totiž plynulo napája na ďalšie cyklotrasy na území lesoparku. Skúste sa napojiť na týchto miestach:

Bufety Rotunda – môžete pokračovať po zelenej cyklotrase Greenbike Tour či modrej cyklotrase – spojnici Karpatskej cesty s Lamačom, ktorá prechádza cez Kačín.

Malý Slavín – môžete pokračovať po zelenej cyklotrase Greenbike Tour v smere na Biely kríž, alebo sa po nej vrátiť opäť na Železnú studienku. Modrá cyklotrasa vás z tohto miesta dovedie až do Marianky. Žltou cyklotrasou, ktorá je na začiatku súbežná s modrou cyklotrasou, sa dostanete zase do Stupavy. Odtiaľ môžete ešte pokračovať napríklad na Pajštún alebo Košarisko.

mapa_m.jpg

Kliknite na mapu pre zväčšenie.

K mapke: Bratislavský lesopark je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Lesopark s výraznou dominanciou listnatých stromov slúži najmä na rekreáciu verejnosti a patrí medzi obľúbené výletné miesta – nielen Bratislavčanov.

Odporúčame

Malý Slavín

Malý Slavín sa nachádza približne v polovici lesnej cesty medzi Račou a Mariankou, uprostred malokarpatských lesov. Toto miesto je obľúbenou zastávkou turistov a výletným cieľom obyvateľov Bratislavy a okolia.

Okrem pomníčka posledného odpočinku dvoch sovietskych vojakov sa tu nachádza aj areál s ihriskom, krytými prístreškami a ohniskami. Miesto je zároveň križovatkou niekoľkých cykloturistických trás.

Kačín

Zrekonštruovaný areál Kačín v Bratislavskom lesoparku môžu (nielen) Bratislavčania využívať od apríla minulého roka. Na začiatku celej rekonštrukcie bol zámer dostať do územia nielen funkčnosť, ale aj modernú estetiku a výtvarnú symboliku, na ktorú navádza samotný názov lokality – Kačín. Pri vstupe sú výtvarné prvky z prírodného kameňa – dva kamenné obelisky a socha kačky.

Návštevníci tu nájdu dva veľké altány so sedením, spoločné veľké ohnisko, gril na drevené uhlie, menšie samostatné ohnisko, výhľadové lavičky či lavičky so stolmi. Určite privítajú aj umiestnenie veľkého infopanelu s cyklomapou. Areál dopĺňajú prvky z prírodného kameňa a detské ihrisko pre deti.

Sedačková lanovka

Sedačková lanovka Železná studienka – Kamzík (Koliba) je jedinou atrakciou svojho druhu v širokom okolí. Lanovka fungovala v minulosti v rokoch 1972 až 1990. Potom ju čakali ťažké roky chátrania, ktoré sa nakoniec podarilo zastaviť celkovou rekonštrukciou. Od roku 2005 je tak sedačková lanovka opäť v prevádzke.

Využiť jej služby môžete celoročne – vždy od štvrtka do nedele a počas sviatkov. Premáva každú hodinu od 10.00 do 18.00 hod a odvezú vám tu aj váš bicykel. Lanovka má prevýšenie 186 metrov a za jednu hodinu prevádzky môže previezť až 342 osôb. Posedíte si tu vyše 8 minút, počas ktorých sa môžete kochať skvelým výhľadom na Malé Karpaty. Po vystúpení vás v hornej stanici privíta príjemná reštaurácia turistického charakteru.

V roku 2009 sa lanovkou previezlo viac ako 21 700 návštevníkov. Roky predtým boli ešte výraznejšie – v roku 2008 prepravila lanovka takmer 25 tisíc ľudí a v roku 2007 to bolo takmer 30 tisíc osôb.

Partizánska lúka

Partizánsku lúku si ľudia často mýlia so Železnou studienkou, tá sa však nachádza v jej tesnom susedstve a spolu patria k najznámejším bratislavským rekreačným lokalitám. Hoci bola Partizánska lúka obľúbenou výletnou destináciou Bratislavčanov už pred viac ako dvomi storočiami, areál v minulosti pustol a chátral.

Po nedávnej rekonštrukcii má už Partizánska lúka úplne novú tvár a detskými ihriskami, športoviskami, prírodnými a historickými krásami láka čoraz viac návštevníkov. Urobte si tu piknik alebo sa romanticky počlnkujte na jazere nad lúkou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Čo priznali rodičia?
  4. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  5. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 040
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 884
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 673
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 9 112
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 598
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 660
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 966
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 946
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 36 566
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 934
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 978
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 611
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 774
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 6 825
  7. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 712
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 576
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu