Ak idete do Chorvátska prvýkrát a očakávate, že sa budete vyvaľovať na širokej pláži s jemným bielym pieskom, na okolí ani živej duše, more bude tyrkysové a občas sa ukryjete do tieňa palmy, tak asi budete sklamaní. Pri chorvátskom Jadrane také niečo pokope jednoducho nenájdete.
Ale aj z takéhoto sna sa vždy dá niečo splniť. Jednotlivo, ale na konci dovolenky si môžete povedať, že sa sem ešte vrátite.
Známe pláže, plné pláže
Široké a vychýrené pláže sú zvyčajne preplnené. Nie je ich veľa, ale ponúkajú aj skvelý servis s doplnkovými službami a bohatým programom.
Jemný piesok by ste v Chorvátsku radšej nemali očakávať. Samozrejme, že sa nájdu pláže s pieskom – buď sú to len krátke niekoľkometrové úseky, alebo je to piesok premiešaný s kamienkami.
Ak vám napríklad v Orebiči sľubujú pieskovú pláž, tak dieťa vybavené lopatkou a vedierkom sa asi na štyroch štvorcových metroch bude tlačiť s ďalšími detičkami, ktoré však majú vodný mlynček, takže isto sa zabavia.
Borovice a cikády
Palmy nájdete všade, ale pri mori zvyčajne nie. Naopak, pri väčšine sú borovicové háje, ktoré okrem toho, že poskytujú prirodzený tieň, nádherne v horúčavách voňajú, podporujú dýchanie a tak robíte niečo pre zdravie. Rušiť vás môže ohlušujúci koncert cikád, ktoré nevyhrávajú po celý deň, a všetko je aj tak len otázkou zvyku.
Priezračná voda
Čisté more je však to, čím sa vám Jadran odmení. A vďačí za to práve tomu, že nemá pieskové pláže. Voda je priezračná už od omočenia palcov a po celom pobreží môžete nájsť zátoky s tou najúžasnejšou vodou – tyrkysovou, blankytnou, ale aj tmavomodrou. Všetko závisí od hĺbky, od toho, kde sa vo vode začína piesok – áno, piesok je skoro na každom mieste, ale najprv musíte prejsť úsek s kameňmi.
Ani betónové platne, ktoré nájdete v celom Chorvátsku, vám už na druhýkrát nepripadajú čudné. Navyše, vždy si kúsok od nich nájdete vstup do mora aj medzi skalami, na ktorých sa môžete aj opaľovať.
A hoci sa hovorí, že v Chorvátsku sú turisti všade, nájdete aj tu miesta, kde sa môžete ukryť, prípadne sa vám môže stať, že budete na pláži sami.
Keďže väčšina Slovákov cestuje k Jadranu autom, vyskúšať viacero pláží počas dovolenky nie je problém.
Odporúčania sú subjektívne
Práve v prípade Chorvátska však platí, že odporúčať, kam sa ísť kúpať, je dopredu odsúdené na hádky a presviedčania, kritérií je totiž milión.
Deti – malé, desaťročné, leniví pubertiaci, aktívni pubertiaci.
Dospelí – takí, ktorí si neodpustia vyvaľovanie na pláži, ďalší zasa pamiatky, dobré jedlo alebo pitie, seniori – potrebujú vhodný prístup do mora, betónové platne, pretože sú kaskádovité a môžu na nich aj sedieť, prípadne, aby to nemali ďaleko k domu.
Faktom je, že každý si vie nájsť to, čo mu vyhovuje. Ale výber bude vždy subjektívny.
Jediné odporúčanie, ktoré môžeme urobiť a je platné pre všetkých: nezabudnite si zobrať topánky do vody.
Top pláže v Chorvátsku
1. Pláž Zlatni rat, ostrov Brač
Letecké zábery na tento mys sú doslova symbolom dovolenky v Chorvátsku a nájdete ich v každom bedekri a prospekte. Faktom však je, že z výšky vyzerá oveľa lepšie než zo zeme.
Názov korešponduje akurát tak s príslovím nie je všetko zlato, čo sa blyští. Piesok nehľadajte, v lete sa tu tlačí až päťtisíc ľudí denne. Zabavia sa tu však wind a kitesurfisti.
2. Zaton pri Zadare
V rozľahlom borovicovom háji sa pred desiatkami rokov začala história jedného z najväčších prímorských stredísk na Jadrane. To síce zaručuje dokonalú syntézu oddychu a spoločenského vyžitia, ale aj potláča akúkoľvek možnosť uniknúť davu.
Komplex má kapacitu viac než 2000 lôžok, ďalších 4500 miest v kempoch a plus ďalšie stovky ľudí, ktoré sa sem prídu kúpať. Jedenapolkilometrová pláž je na prasknutie, ale pozvoľný prístup do mora je vhodný pre deti.
3. Makarska, Makarská riviéra
Úzka kamienková pláž má absolútny benefit – výhľad z mora. Keď odplávate niekoľko metrov od brehu a pomaly sa vraciate, môžete sa kochať nádhernou scenériou belavých štítov Biokova. Nádherná priezračná voda je samozrejmosťou.
Keďže ide o jedno z najobľúbenejších letovísk Slovákov, máte pocit, že práve toto je kus toho slovenského mora, ktoré Chorváti propagujú. Zvyk je zvyk a práve za socializmu sem Slováci a Česi jazdili najčastejšie. Ak našincov na dovolenke nemusíte, máte pri Jadrane mierny problém. Ale v Makarskej je z neho veľký.
4. Ostrov Mljet, južná Dalmácia
Ostrov je síce trochu odruky, ale pravidelne sem premávajú lodné linky, zo všetkých stredísk južnej Dalmácie prichádzajú na výlety cez miestne cestovky stovky ľudí. Na časti najzelenšieho ostrova v Jadrane sa rozprestiera prírodná rezervácia.
Hlavným ťahákom sú Malé a Veľké jazero, ktoré sú prepojené s morom, a tak voda v nich je slaná. Malé jazero je vyššie položené a spája ich kanál, v ktorom sa stále čvachtajú deti. Voda v jazerách je o štyri až päť stupňov teplejšia než okolité more. A jazerá sú plné mušlí, čo na chorvátskych plážach bežné nebýva.
5. Dubrovník, za hradbami
Keď pôjdete na celodenný výlet do Dubrovníka, zoberte si plavky. Nejde síce o klasickú pláž, ale po prehliadke mesta v letných horúčavách padne dobre nielen chladený nápoj a posedenie v tieni, ale aj kúpanie. A to je magické práve za hradbami starého mesta.
Kaviarničky na terasách na skalách zároveň slúžia ako mestská pláž. Skákanie do hlbočiny ocenia aj staršie deti a vy ich máte stále pod dozorom. Musia však vedieť, že majú kontrolovať, kam skáču, aby neskončili na hlave plavca.
6. Baška, ostrov Krk
Pláž v mestečku Baška na južnom cípe ostrova Krk patrí tiež medzi najnavštevovanejšie. Leží v zálive medzi vápencovými skalami a keďže je kamienkovopiesková, v jasnom slnku hrá všetkými farbami tyrkysovej. More aj kúpanie sú úžasné, len pláž, kam chodia aj turisti z obrovského kempu, je preplnená.
7. Pláže na Pagu
Kvarnerský ostrov Pag je asi jeden z najuniverzálnejších ostrovov. Z jednej strany zelený, z druhej vyprahnutý. Na severnom výbežku nájdete nielen nádherné pláže, kde sa stratí aj veľa turistov, ale aj nádherné zákutia, kam sa zmestíte len vy a vaša rodina.
Okolie malého kempu Dražica ponúka plážičky všetkých typov – jednu dokonca aj so skutočným čistým pieskom. Pag medzi mladými preslávila aj pláž Zrče, kde nonstop vyhrávajú tri diskotéky. Je príjemná kamienková, ale musíte sa zmieriť s hlučnou hudbou. Na južnom cípe ostrova v okolí Povljany zase nájdete zabudnuté zátoky s drobnými kamienkami.
8. Pláž Punta Rata, Brela
Brelu poznáme najmä zo šialeného zjazdu k moru z pohoria Biokovo, ale jej pláže so zátokami patria medzi obľúbené miesta. Takmer dvojkilometrová pláž je súčasťou Makarskej riviéry a tak je jasné, že oblázky budú jasno biele a voda krištáľovo čistá. Tento gýč ešte umocňujú husté borovicové lesy a možnosť nájsť si malý kúsok pláže len pre seba.
9. Kornati, severná Dalmácia
Kúpanie v národnom parku na ktoromkoľvek mieste Kornatských ostrovov je symbolom romantiky a divočiny. Kúpať sa môžete všade, na potápanie sú dané pravidlá, ktoré nájdete na stránke parku. Niektoré sú obývané, väčšina neobývaných, pretože tu bol vždy nedostatok pitnej vody.
Či už pôjdete na fakultatívny výlet alebo si sami prenajmete loď, pýtajte sa na najlepšie miesto na kúpanie miestnych. Každý vám odporučí niečo iné, ale určite pôjde o krásne miesto.
10. Kúpanie z lodí
Či už ste na jachte, alebo na lodi s kapitánom, podľa ktorého vznikli príbehy o starých morských vlkoch, možnosť kúpania sa rozširuje o zátoky a lagúny, kam by ste sa suchou nohou nedostali.
Neodporúčame ho však tým, ktorí majú fóbie napríklad zo samoty či hlbočiny. Zato romantici si tu prídu na svoje.
(jač)