Ešte pred pár rokmi trvala cesta na Makarsku po bežných cestách cez vnútrozemie viac než dvanásť hodín, dnes ste na mieste za osem. Ak vyrazíte z domu skôr ráno, stihnete si urobiť aj malý výlet, ktorý môže byť spestrením vašej dovolenky.
Slovinsko len tak neprejdite Našinci sa snažia Slovinsku vyhnúť pre drahé diaľničné známky, ale ak idete napríklad na Istriu, určite sa vám ich oplatí kúpiť. A ako bonus za zrýchlený presun si môžete dopriať zastávku v Ľubľane alebo napríklad v Postojnej.
Ľubľana nepatrí medzi obliehané európske destinácie, ale krásne historické centrum plné renesančných a secesných budov je na polceste k moru príjemným miestom na oddych. Pod arkádami je množstvo kaviarní a reštaurácií a poteší aj nádherná panoráma Julských Álp.
Asi 55 kilometrov od Ľubľany je vychýrená Postojnská jaskyňa a Predjamský hrad. Základná prehliadka jaskyne trvá okolo hodiny a pol a hradu asi hodinu. Môžete si vybrať, čo chcete. Jaskynný komplex je naozaj zážitkový – ide až o dvadsaťkilometrový systém chodieb, kadiaľ vás vezie vláčik. Pritom v jaskyniach je nádherná výzdoba, na niektorých miestach máte previsy tesne nad hlavou.
Predjamský hrad leží asi deväť kilometrov od jaskyne a postavili ho v skalách, čiže už len výhľad naň stojí za to. Aj pod hradom je jaskyňa, ktorá slúžila ako tajný vchod.
Jediné, čo vás môže odradiť, je dosť vysoké vstupné. Ak sa rozhodnete spojiť prehliadky, dá sa kúpiť výhodnejší kombinovaný lístok.
Predjamský hrad v Slovinsku. FOTO: eTom
Varaždín alebo Záhreb Ak si vyberiete cestu cez Maďarsko, hneď za hranicou pri diaľnici leží Varaždín. Bývalé kráľovské mesto má množstvo barokových stavieb palácov, kostolov, parkov a možno aj poloha na rieke Dráve mu priniesla prívlastok malá Viedeň. Jeho dominantou je veľký biely hrad, ktorý nájdete na všetkých prospektoch.
Ak sa nerozhodnete pre Varaždín, skúste hlavné mesto Záhreb. Za párhodinovú návštevu, samozrejme, nemôžete stihnúť veľa, ale na oddych určite využite niektorú z malebných kaviarní so záhradkou či terasou a prejdite sa starým mestom, ktoré si zachovalo romantiku a je plné historických pamiatok a parkov. Ak sa vám podarí byť v Záhrebe dlhšie, skúste aspoň múzeum Mimara s množstvom historických artefaktov.
V podstate povinné Plitvice Vstupné Národné parky a pamiatky
Postojnská jaskyňa dospelý - 22 eur
študent - 17,60 eura
dieťa do 6 rokov - 13,20 eura
Predjamský hrad
dospelý - 9 eur
študent - 7,20 eura
dieťa do 6 rokov - 5,40 eura
Plitvické jazerá
dospelý - 15 eur
dieťa do 18 rokov - 7,50 eura
študent VŠ - 11 eur
dieťa do 7 rokov - zadarmo
Krka
dospelý - 15 eur
dieťa do 18 rokov - 7,50 eura
študent VŠ - 11 eur
dieťa do 7 rokov - zadarmo
Pred pár rokmi, keď bola diaľnica zanesená len do virtuálnej mapy, viedla hlavná cesta k moru okolo vchodu na Plitvické jazerá.
Dnes je cesta k nim komplikovanejšia, ale návšteva jazier, kde sa nakrúcal Vinnetou, by sa dala nazvať aj povinnou.
Z pobrežia sem miestne cestovky organizujú výlety, ktoré bývajú zvyčajne vypredané. My to máme po ceste a oplatí sa zísť z diaľnice.
Nespoliehajte sa však na to, že sa vám podarí z Plitvíc dostať za hodinu. Aj najkratší okruh trvá aspoň štyri, dlhší aj šesť.
Sústava šestnástich jazier v rôznych úrovniach, z ktorých vytekajúca voda tvorí vodopády, sa nachádza v nádhernej prírode vo vápencovej priehlbine. Niektoré jazerá vznikli prepadnutím jaskýň, farba ich vôd hrá všetkými odtieňmi zelenej a modrej. Voda z nich odteká ako veľká rieka Korana.
Ak sa vám nepodarí dostať do Plitvíc, ale ste v okolí Šibenika či Splitu, podobnú scenériu môžete zažiť aj v národnom parku Krka. A aj tu nakrúcal indiánsky náčelník.
Mostar a Imotski Ak ste rozhodnutí ísť na dovolenku k Dubrovníku alebo aj na Makarsku, máte veľa času a máte radi exotiku, skúste trasu cez Bosnu a Hercegovinu. Diaľnicu tam síce nenájdete, ale zato sa môžete zastaviť v Mostare alebo v pútnickom Medžugorí.
Keď pred siedmimi rokmi s pompou znovuotvorili Stari most – symbol mesta, ale aj celej Bosny, ktorý počas vojny na Balkáne rozstrieľali a zničili, priniesol nádej na spojenie medzi Chorvátmi a bosnianskymi Moslimami.
Či sa to podarilo, môžete sa presvedčiť. Ale dajte si aj kávu na niektorej z terás nad tyrkysovou Neretvou alebo si pozrite miestnych skokanov do vody, ktorí to však nerobia len pre parádu, ale aj pre peniaze.
A ak dovolenkujete na Makarskej, vyberte sa na výlet do Imotského. Výlet k Červenému a Modrému jazeru je príjemný najmä v horúčavách. Na svoje si príde aj žalúdok – porcie sú tu raz také veľké než na pobreží a minimálne o tretinu lacnejšie.
Skoky z mosta v Mostare.
FOTO PRE SME - TOMÁŠ HARMAŇOŠ
Poplatky za diaľnice sa nezmenili
Kríza pribrzdila aj výstavbu chorvátskych diaľnic. Od Ravče musíte ísť do Dubrovníka po klasickej ceste.
V Chorvátsku za posledné dva roky síce nepribudli nové úseky diaľnic smeromom na juh (v júni otvorili 50-kilometrový úsek na Istrii), ale ani sa nezdvihli ceny mýtneho na jednotlivých úsekoch.
V roku 2009, keď sprejazdnili obidva tubusy tunelov Mala Kapela a Sveti rok, išlo na dlhšie o najväčšiu zmenu na chorvátskych diaľniciach. Zápchy sú odvtedy na týchto úsekoch minulosťou.
Finančná kríza zastavila výstavbu nových úsekov diaľnic, a tak do Dubrovníka z Ravče 134 kilometrov musíte prejsť po ceste prvej triedy.
Výstavba mosta na Pelješac, ktorý by skrátil cestu do Orebiču a na Korčulu, má tiež veľký časový sklz.
FOTO: SME - RASTISLAV CHVÁLA
(jač)