Dokazuje to aj skutočnosť, že samotné mesto Zlaté Moravce, ale i ďalšie osady v jeho blízkosti sa spomínajú už v Zoborskej listine z roku 1113, kde kráľ Koloman daroval niektoré majetky zoborskému kláštoru. Zlaté Moravce sa tu spomínajú ako „villa Morowa“.
Od 1735 sa stali Moravce , neskôr už Zlaté Moravce, stálym sídlom Tekovskej stolice a po rozpade Rakúsko- Uhorska a vzniku 1. Česko-Slovenskej republiky boli naďalej sídlom Tekovskej župy až do roku 1922. Budova dnešného Domova sociálnych služieb je súčasťou Pamiatkovej zóny Zlaté Moravce.
Dal ju postaviť gróf z rodiny Migazzi, ktorá stojí za viacerými pamätihodnosťami mesta, ako sú kaštieľ či mauzóleum s parkom. V roku 1905 bola budova uvedená do prevádzky ako grófske zábavné stredisko.
Po roku 1918 tu bola zriadená „menza“, v ktorej sa stravovali študenti a učiteľský zbor vtedajšieho Gymnázia. Za slovenského štátu, v rokoch 1938 – 1945, objekt slúžil tiež ako jedáleň pre verejnosť. Po 2. svetovej vojne až do roku 1989 sa využitie budovy zmenilo, a priestory tu našiel Dom pionierov a mládeže, neskôr, až do roku 1996, Centrum voľného času.
V roku 2006 sa už takmer schátraná budova dostala do vlastníctva organizácie poskytujúcej verejnoprospešné služby v sociálnej oblasti a od toho roku, po čiastočnej rekonštrukcii, sídli v budove Domov dôchodcov NÁDEJ. Aj keď celková rekonštrukcia ešte neskončila, už dnes sa podarilo naplniť cieľ záchrany cennej kultúrnej pamiatky, ktorá slúži predovšetkým ľuďom rovnako ako pred 106 rokmi.
Hlasujeme za naj pamiatku
Páči sa vám táto pamiatka a chceli by ste jej poslať svoj hlas? Hlasujte za najkrajšiu či najsympatickejšiu pamiatku.