Plickova previazanosť so slovenským ľudom je viditeľná v jeho tvorbe, ktorá patrí do zlatého fondu slovenského kultúrneho dedičstva. Múzeum vzniklo z podnetu Plickovho žiaka Martina Slivku, etnografky a fotografky Ester Plickovej a vtedajšieho riaditeľa Slovenského národného múzea v Martine Igor Krišteka a verejnosti ho sprístupnili v roku 1988.
Múzeum Karola Plicku sídli v národnej kultúrnej pamiatke Prónayovská kúria, situovanej v centrálnej rovinatej časti obce Blatnica. Objekt vznikol pravdepodobne v 1. polovici 18. storočia ako baroková stavba a v roku 1785 bol pred hlavným vstupom do budovy pristavaný kruhový portikus (stĺpová predsieň).
Koncom 18. storočia bola k východnej fasáde kúrie pripojená vedľajšia hospodárska budova, ktorá má na severozápadnom priečelí dve otvorené poloblúkové arkády a štít s podlomenicou – strieškou, ktorá chráni hlavnú fasádu pred dažďom.
Samotný objekt je zastrešený manzardovou strechou a krytinou z dreveného šindľa. V rámci prípravy expozície múzea sa v 80-tych rokoch 20. storočia uskutočnila nenáročná stavebná úprava kúrie, ale v 90-tych rokoch sa aj napriek tomu objekt dostal do havarijného stavu.
V roku 2008 bola z podpory Ministerstva kultúry SR financovaná celoplošná výmena strešnej krytiny. O rok neskôr v rámci programu Nadácie SPP „Obnovme si svoj dom“ bola zrealizovaná komplexná obnova budovy, ktorá umožnila ďalšiu prevádzku múzea a tak priblíženie uceleného diela Karola Plicku verejnosti.
Hlasujeme za naj pamiatku
Páči sa vám táto pamiatka a chceli by ste jej poslať svoj hlas? Hlasujte za najkrajšiu či najsympatickejšiu pamiatku.