V roku 1912 postavila uhorská pobočka firmy Siemens – Schuckert – Budapešť – Prešporok v Poprade parnú elektráreň, ktorá zásobovala elektrickou energiou tatranské vicinálne električkové trate v smere Poprad – Starý Smokovec, odtiaľ do Tatranskej Lomnice a Štrbského Plesa.
Firma zároveň realizovala aj celú energetickú sústavu k tomuto projektu. A to všetko iba 30 rokov po tom, ako Thomas Alva Edison spustil v New Yorku prvú parnú elektráreň pre zásobovanie verejného rozvodu elektrickým prúdom. Elektráreň, ktorej činnosť ukončili v roku 1956, neskôr slúžila ako továrenský priestor.
Kvalita a možnosti tohto veľkorysého industriálneho objektu však neunikli umelcom, a tak sa v roku 1993 elektráreň dostala pod správu Tatranskej galérie ako alternatívny výstavný priestor. V roku 2003 sa objekt „Elektráreň parná a komín“ stal národnou kultúrnou pamiatkou.
Postupnou obnovou sa priestory bývalej elektrárne podarilo premeniť na multikultúrne centrum podtatranského regiónu. Vďaka príspevku MK SR a Nadácie SPP a následne mimoriadnej finančnej podpore od Prešovského samosprávneho kraja sa podarilo zrekonštruovať hlavný objekt elektrárne a vybudovať prístavbu pre administratívu, depozit a archív galérie.
Tatranská galéria sa do nových priestorov nasťahovala v roku 2009, čím získala nielen priestory pre uskladnenie svojich rozsiahlych zbierok, ale aj veľkolepé výstavné haly o rozlohe 900 m2.
Hlasujeme za naj pamiatku
Páči sa vám táto pamiatka a chceli by ste jej poslať svoj hlas? Hlasujte za najkrajšiu či najsympatickejšiu pamiatku.