Pozoruhodnosťou obce je drevený filiálny chrám, ktorý bol postavený v roku 1730, a je zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov sv. Bazilovi Veľkému. Zaujímavosťou drevených kostolov vo svidníckom regióne je, že boli budované v čase panovania Márie Terézie.
Najstarším je kostol v Ladomirovej, ktorý bola postavený v roku 1742, najmladšie kostoly z tohto obdobia sa nachádzajú práve v Krajnom Čiernom a Hunkovciach. Zo stavebného hľadiska má chrám v Krajnom Čiernom zrubovú konštrukciu a je postavený na kamennom základe. Je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový s troma krížmi.
Strecha a steny chrámu sú z vonkajšej strany pokryté štiepaným šindľom. Vo veži je zavesený jeden zvon z roku 1876. Barokový ikonostas má štvorradovú architektúru na štyroch poschodiach a pochádza z 18. storočia. Ide o zriedka sa vyskytujúci, tzv. balkánsky typ, ktorý je vybavený iba dvoma dverami v hlavnom rade.
V dolnej časti ikonostasu sa nachádza netypicky päť ikon s tematikou Nového zákona. Vzácna je najmä ikona Snímania z kríža na prestole vo svätyni zo 17. storočia. Na stenách chrámu sú voľne zavesené ikony a procesiový kríž tiež zo 17. storočia, ktoré tvoria mobiliár chrámu.
Počas druhej svetovej vojny, najmä v bojoch o Dukliansky priesmyk, bola obec ale aj chrám značne poškodené. Chrám prešiel prvou obnovou v rozpätí rokov 1947-1948 a používať sa začal opäť v roku 1968. Drevený chrám v Krajnom Čiernom bol v minulosti zaradený do zoznamu sto najohrozenejších pamiatok sveta, a zrejme aj to pomohlo pri získavaní finacií na jeho celkovú rekonštrukciu. Tá bola zrealizovaná za pomoci Nadácie SPP, MK SR a ďalších darcov v rokoch 2000 – 2008.
Hlasujeme za naj pamiatku
Páči sa vám tento chrám a chceli by ste mu poslať svoj hlas? Hlasujte za najkrajšiu či najsympatickejšiu pamiatku.