
Budova ministerstva zdravotníctva, ktorá je tŕňom v oku kúpeľných hostí. FOTO – AUTORKA
Často ich však získali starší ľudia, ktorí sa báli ísť do rizika podnikania. Mnohé nehnuteľnosti prechádzajú z jednej ruky do druhej a pritom chátrajú. Priekupníci na nich zarobili. Vlastníci domu Štefánia dvor zasa mali peniaze a až rok čakali na stavebné povolenie. Vlastníkom dvoch domov v centre je štát, ktorý ich nechal pred našimi očami trestuhodne rozpadnúť. Zdevastovaná budova ministerstva zdravotníctva vedľa mestského úradu je tŕňom v oku kúpeľných hostí. V súčasnosti sa o ňu zaujíma kupec zo Španielska,“ hovorí primátor Peter Modranský. Podľa legislatívy síce mesto môže vlastníka pokutovať, no veľa tým nezíska. Ak vlastník nezaplatí, nasledujú ťahanice po súdoch. Zákon by mal byť podľa Modranského tvrdší.
Mesto ako desaťpercentný vlastník kúpeľov spolupracuje s ich vedením najmä pri kultúrnych podujatiach. Organizuje promenádne koncerty. „Máme rezervy v cestovnom ruchu,“ priznáva primátor kúpeľného mesta, ktorému chýbajú služby. Zelená žaba, termálne kúpalisko vytesané v skale, je druhý rok zatvorená. Jedinečná stavba v strednej Európe bola dokončená pred šesťdesiatimi rokmi a potrebuje na rekonštrukciu asi 20 miliónov. Jej majiteľ, kúpele, hľadajú investora. Primátor Modranský si z detstva pamätá, ako celý komplex Zelenej žaby večer ožil. Hrala tam hudba, fungovala vináreň a kolkáreň, krútili sa tam veľké peniaze. Dnes zíva prázdnotou.
„Podľa zákona musí byť v kúpeľnom meste po dvadsiatej druhej hodine nočný pokoj. Keď chce ísť hosť po koncerte na malinovku, nemá kde. Prevádzky musia byť zatvorené. Zákon tiež zakazuje v kúpeľnom meste otvoriť kasíno, ktoré je v európskych kúpeľných mestách samozrejmosťou. Aj tým vykopal hrob rozvoju cestovnému ruchu,“ konštatuje Modranský.
JANA BEŇOVÁ
Slovenské liečebné kúpele Trenčianske Teplice liečia ročne takmer dvadsaťtisíc pacientov na ochorenia pohybového aparátu. Kúpeľné mesto leží v doline. Nachádza sa v nadmorskej výške 272 metrov. Rozrastá sa niekedy aj na úkor zelene. Stavebné aktivity zabrzdí nový územný plán, ktorý je pred schválením. V súčasnosti sa v meste realizujú stavby v objeme 350 miliónov korún. Pribudnú v ňom polyfunkčné budovy, sanatórium či hotel s komfortnými apartmánmi.