SME

Nad hrobkou rabína Sofera už nehrkocú električky

BRATISLAVA - Presne po 60 rokoch, odkedy nad hrobom významného rabína Chatama Sofera v Bratislave začali premávať autá, a neskôr električky, sa mu dostalo znova dôstojného miesta na posledný odpočinok. Náklady na rekonštrukciu neboli zatiaľ oficiálne ...

FOTO SME – PAVOL MAJER

BRATISLAVA - Presne po 60 rokoch, odkedy nad hrobom významného rabína Chatama Sofera v Bratislave začali premávať autá, a neskôr električky, sa mu dostalo znova dôstojného miesta na posledný odpočinok. Náklady na rekonštrukciu neboli zatiaľ oficiálne oznámené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novovybudovanú hrobku rabína Chatama Sofera včera opäť sprístupnili za prítomnosti predsedu Medzinárodného výboru Romiho Cohna, veľvyslanca Izraela Davida Granita, ministrov Kukana, Kňažka a Šimka, bývalého prezidenta Michala Kováča, slovenského veľvyslanca v USA Martina Bútoru a primátora Bratislavy Jozefa Moravčíka.

SkryťVypnúť reklamu

Nový hrob Chatama Sofera v Bratislave je unikátom nielen kvôli významu učenca, ktorý v ňom odpočíva. Jedinečná je aj história celého projektu.

Rabín Chatam Sofer od svojej smrti v roku 1839 v pokoji odpočíval na židovskom cintoríne medzi ostatnými bratislavskými rabínmi až do roku 1942. Jeho hrob bol hojne navštevovaný židovskými veriacimi z celého sveta, navštívil ho aj Albert Einstein.

Za slovenského štátu sa však začal stavať neďaleký tunel z mesta na nábrežie Dunaja. Starý cintorín mal byť celý zasypaný a ustúpiť novej ceste.

Predstavitelia židovskej obce, ktorá vtedy prežívala azda najťažšie obdobie svojej histórie, sa zo všetkých síl snažili o záchranu pohrebiska - porušiť pokoj mŕtvych je podľa židovských predpisov neprípustné. Dosiahli len malý ústupok - pozostatky mŕtvych boli exhumované a prenesené do spoločného hrobu na novšom cintoríne na Židovskej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Neporušené zostali len hroby v tzv. rabínskom okrsku - miesto posledného odpočinku 23 rabínov, medzi nimi i Chatama Sofera. Keďže ležali v malej zemnej priehlbine, boli prekryté betónovou doskou. Nad nimi vznikla rušná cesta. Predseda bratislavskej židovskej obce, etnológ Peter Salner spomína, že do vzniknutej hrobky sa dalo vojsť priamo z ulice cez nenápadný, akoby kanálový poklop. V roku 1982 nad hrobkou pribudli koľaje električky.

V osemdesiatych rokoch poklop nahradila búdka z plexiskla, ktorá vyzerala ako súčasť električkovej zastávky. Do podzemia občas vchádzali návštevníci, najmä zahraniční. Meno Chatama Sofera počas totality upadlo do zabudnutia, o jeho hrobe sa nepísalo v nijakom vtedajšom turistickom sprievodcovi.

Až v deväťdesiatych rokoch, keď záujem navštíviť hrob prejavili také osobnosti ako izraelský prezident Chaim Herzog alebo manželka amerického prezidenta Hillary Clintonová, sa začalo hovoriť, že hrobka významného muža by mala vyzerať inak. Hroby trpeli prenikaním podzemnej vody a otrasmi z prejazdov električiek.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatívy sa ujal Medzinárodný výbor na záchranu hrobov mudrcov z Bratislavy, vytvorený najmä židovskými predstaviteľmi z USA, Izraela a ďalších krajín. Po dohode s mestom vznikol plán preloženia električkovej trate a vytvorenia mauzólea.

BARBORA TANCEROVÁ

Kto bol Chatam Sofer

Významný židovský rabín, mysliteľ a učenec Chatam Sofer sa narodil v roku 1762 vo Frankfurte nad Mohanom. Jeho pôvodné meno boli Moše Schreiber. Do Bratislavy prišiel v roku 1806, hlavným rabínom tamojšej obce bol 33 rokov. Založil celú dynastiu rabínov - až do druhej svetovej vojny boli rabínmi ortodoxnej obce jeho potomkovia.

Sofer denne vyučoval na bratislavskej ješive. Stal sa jedným z nauznávanejších učiteľov tóry. Rabíni z celej Európy sa naňho obracali s otázkami týkajúcimi sa výkladu Talmudu. Bol tiež hlavným sudcom kongregácie, jeho rozhodnutia boli veriacimi prijímané ako konečné, nepochybovalo sa o nich.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dnešných meradiel bol Chatam Sofer neuveriteľne konzervatívny - prísne trval na dodržiavaní židovských predpisov, dôraz kládol výlučne na náboženské vzdelanie. Svetské vedomosti chápal ako prvý krok k asimilácii a opusteniu Tóry. Židia sa v záujme zachovania svojej viery a tradícií mali izolovať od ostatného obyvateľstva. (r)

Chatam Sofer priláka turistov

BRATISLAVA - Otvorenie mauzólea Chatama Sofera môže významným spôsobom prispieť k príťažlivosti Bratislavy pre turistov. Pamätník už predtým navštevovali stovky ľudí ročne, dá sa predpokladať, že ich počet sa zvýši.

Dodržanie prísnych náboženských predpisov a unikátna konštrukcia „vo vzduchu“ zaveseného mosta umožní prístup k hrobu aj tzv. kohenom, príslušníkom ortodoxnej skupiny, ktorá má prísny zákaz vstupu na cintoríny.

SkryťVypnúť reklamu

„Rekonštrukcia umožní, aby sa aj veľmi ortodoxní veriaci mohli prísť pomodliť k jeho hrobu. Predpokladáme, že keď sa existencia pamätníka dostane do povedomia, zvýši sa záujem verejnosti,“ povedal pre SME ústredný tajomník židovskej náboženskej obce Jozef Weiss.

Otázkou je, či jediná bratislavská kóšer reštaurácia a penzión Chez David zvládnu zvýšený prílev židovských turistov. Ústredný zväz židovských náboženských obcí preto uvažuje o rozšírení služieb. „Sme v rokovaní s mestom o odpredaji pozemku vedľa reštaurácie, na ktorom je teraz parkovisko,“ povedal Weiss. (mar)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 605
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 889
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 587
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 680
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 450
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 669
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu