
ajú aj naši krajania, ktorí majú slovenské korene,“ hovorí vedúca kurzu Eva Maierová.
Mnohí záujemcovia o slovenčinu majú exotické korene, sú tu ľudia z USA, Kanady, Austrálie, Egypta, ale aj z Latinskej Ameriky či z Ázie. Mnohí prišli kvôli priateľom. „Stretol som v Austrálii mnoho Slovákov a Čechov, stále som s nimi v kontakte, tak som sa rozhodol spoznať ich jazyk a krajinu,“ hovorí študent z Indonézie. Pätnásťročná Marine zo Švajčiarska má zase slovenského otca: „Otcova rodina je z Bratislavy. Prichádzame sem raz do roka. Odmalička som počúvala slovenčinu. Chcem rozumieť a hovoriť po slovensky,“ hovorí po anglicky Marine.
Najmladším účastníkom kurzu je dvanásťročné dievčatko z USA, ktorého mama na Slovensku pracuje, a rovnako starý chlapček z Nemecka. Veľa študentov je v staršom veku. „Viem hovoriť po slovensky,“ hovorí čisto päťdesiatnička Anne Gornal McKeownová. „Ale neviem písať a čítať. Moji rodičia sa narodili na Slovensku, aj ja, ale v roku 1969, keď som mala šesť rokov, sme odišli do Francúzska a potom, keď som mala osem, do Austrálie.“ Hovorí, že naučiť sa po slovensky pre ňu nebolo ťažké: „Osemročné dieťa je ako papagáj, opakuje. Ale čítať som sa nemala kde naučiť, slovenské knihy v Austrálii neboli.“ Anne teraz žije vo Washingtone, po skončení trojtýždňového kurzu pôjde navštíviť príbuzných na Oravu. „Orava je prekrásna. Keď otvoríte dvere rodinného domu, všade okolo sú hory, a ten vzduch…“
Aj staršia Julia Matchettová je z USA, z Floridy, tiež sa dokáže trochu dohovoriť po slovensky, no chce sa zdokonaliť. Jej rodičia pochádzajú zo Slovenska – mama zo Záhorskej Bystrice, otec z Veľkých Levár. Na Slovensku už bola, páčia sa jej naše dedinky a mestečká.
Počas troch týždňov sa budú študenti nielen učiť po slovensky, ale absolvujú aj prednášky o našej histórii a, samozrejme, budú cestovať. Na programe je návšteva Čunova, Trnavy, Bojníc, Oravy, Banskej Štiavnice a vychádzky po Malých Karpatoch. V auguste podobný kurz usporiada Filozofická fakulta Univerzity Komenského. Ide o známe Studia Academica Slovaca, na ktoré však chodia pokročilejší slovenčinári.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ