SME

Slanské vrchy: najfajnovejšie jazdenie v okolí Prešova

Pre všetkých, čo si myslia, že sa tu nedá dobre jazdiť a treba veľa tlačiť. Určite si nezabudnite duše a pumpu, Slánske vrchy sú známe svojím kamenistým terénom. Gurmáni si to tu však užijú!

(Zdroj: Ján Tekel)


Výjazd začíname v mestskej časti Prešova Solivar, odkiaľ sa vydáme po bežnej ceste do Ruskej Novej Vsi. Kľukatá asfaltka nie je vďaka serpentínam až taká strmá, len možno trošku dlhá. O chvíľu to však skončí – do terénu vchádzame za dedinou,

kde sa napájame na lesnú šotolinu a ocitáme v inom svete. Práve tu je ale pred nami najťažšie stúpanie. Pohodovým tempom sa však pomaly, ale isto darí naberať výšku po starej, ale nedávno opravenej šotolinovej ceste.

Prestávky, výstupy a zjazdy

Náročnosť: 4
Trasa s dĺžkou 41,5 kilometra je dosť náročná. My sme ju skrátili o výšlap na Čiernu horu, ktorý by nám odkrojil z drahocenného času viac, ako by bolo únosné.
Z rovnakého dôvodu sme vynechali aj dojazd späť do mesta terénom a zvolili rýchly presun asfaltom.
Traily si tiež vyžadujú isté zručnosti, odporúčame ich iba tým, ktorým neprekážajú dlhé stúpania a technicky náročné zjazdy.

Prvá prestávka poteší pri Chate Sova. Môžeme si tu natankovať čerstvú vodu z prameňa a trochu sa občerstviť. Predsa len, okolo 600 výškových metrov dá zabrať. Odtiaľto už len necelý kilometer a čaká nás prvý zjazd.

Prichádzame na vrchol kopca – Oltáre. Ak máte chrániče, je čas upevniť si ich. Ochránia nielen pri pádoch, ale je v nich aj príjemne teplučko (čo sa niekedy hodí).

Nastáva krátke, vratké, nie veľmi strmé, skrátka, akurátne singlové klesanie. Ocitáme sa na rázcestí pri ďalšej chate – Fricke. Žiaľ, pre bežných smrteľníkov nie je otvorená.

Prejdeme popri nej a šliapeme hore smerom na Javornícku Poľanu. V týchto končinách môžete očakávať aj trocha veterné počasie, treba ísť teda ďalej.

4.jpg

Singletracky

Rázcestie pri Troch Chotároch konečne odhaľuje aj starý poľovnícky chodník. Letíme po singletracku, ktorý miestami prudko naberá spád, ale nebrzdíme, aby nás to pekne vynieslo do protisvahu. Zhruba po 1,5-kilometrovom zjazde sa cesta ťahá 500 metrov po zvážnici. Ani nevieme ako – a sme na modrej značke, ktorá nás (ne)bezpečne prevedie traverzovitým zjazdom.

Skutočne pekný, priam ukážkový singletrack vedený po vrstevnici, husto popretkávaný koreňmi a kameňmi dáva priestor na kreativitu a hravosť, až nás nakoniec vyvedie na asfaltku. Ešte 800 metrov hore kopcom a je tu rázcestie.

Toto je už naozaj posledné zvážnicové stúpanie. Posledné, ale tak ľahko sa naň nedá vyštverať... Nám to trvalo asi pol hodiny. Ale konečne sme hore! Sú tu Zbojnícke skaly. Teraz teda už definitívne – sedadlá dole, bundy proti vetru hore. Nasadať a ide sa!

3.jpg

Vláčnym pokrúteným chodníčkom prichádzame na akčnejší kamenistý hrebeň. Za ním nasleduje úpätie strmšieho zrázu okolo Havranej skaly. Po technickej strmine, ktorá dokáže riadne preveriť bikerské zručnosti, nasleduje miernejšie klesajúca pasáž. Tá si však vyžaduje tiež šikovnosť – ak sem vyrazíte na jeseň, na chodníku zapadanom lístím sa miestami budete musieť spoľahnúť len na svoju intuíciu a dva bary v plášťoch.

Gurmáni si prídu na svoje

Niektorí ľudia si myslia, že sa tu nedá dobre jazdiť a vraj treba veľa tlačiť. Gurmáni si to však užijú a určite nebudú tlačiť. Po striedavo lesnom a výhľadovom intermezze prichádzame na rázcestie, kde sa treba rozhodnúť medzi dvomi poriadnymi padákmi. Zadná brzda musí byť stlačená na doraz v kontrolovanom šmyku tak či onak, takže kto má odvahu, môže si s nami vybrať tú extrémnejšiu verziu.

2.jpg

Dobrých bikerov nalákajú vystúpené korene, malé účka, popadané stromy, cez ktoré sú spravené prejazdy, a iné lahôdky. To všetko patrí do repertoáru žltej značky precízne zarezanej do svahov Čiernej hory. Keď ste na switchbacku, vedzte, že sa treba pomaly začať lúčiť.

Do konca tohto nádherného zjazdu chýba ešte asi 700 metrov. Lesíkom, rúbaniskom, ba aj potokom sa postupne prebojujeme do cieľa. Bývalé Lesnícke učilište je našou pomyselnou cieľovou bránou. A aj keď príde zrejme veľká únava, nehovorte, že to za tú akciu nestálo.

mapa_m.jpg

Kliknite na mapku pre zväčšenie.

K mapke: Slanské vrchy sa nachádzajú na východe Slovenska. Ich charakteristickým rysom je rozmanitosť daná geologickým vývojom. Vedľa mnohých dolín sa tu preto nachádza aj členitý horský reliéf so skalnými bralami. Slanské vrchy začínajú južne od Prešova a tiahnu sa smerom na juh až k hraniciam Maďarska. Potešia najmä tých, ktorí majú radi tichšie a nie príliš navštevované miesta. Odmenou im budú nádherné miesta lahodiace oku bikera.

Odporúčame

Stravovanie

Priamo na trase nie je žiadna otvorená chata, kde by sa dalo najesť či napiť, preto odporúčame všetko potrebné pribaliť do ruksaku. Studničky sú pri Chate Sova a pod Čiernou horou.

Ubytovanie:

Mesto Prešov ponúka nepreberné množstvo všetkých typov ubytovania, stačí navštíviť web a trocha pohľadať. Ak sa však chcete ubytovať čo najbližšie k terénu, odporúčame rekreačné zariadenie Zelený breh (www.zelenybreh.sk). Je len zopár desiatok metrov od trasy a ponúka ubytovanie, stravu, bazén aj vírivku – to všetko za slušné ceny.

Tip na výlet: Opálové bane

Dobrý tip na výlet sú opálové bane Dubník pri Prešove, ktoré patria k najväčším atrakciám regiónu. Okrem tejto oblasti sa opálové bane nachádzajú len v Austrálii. V Dubnických baniach je spolu 22 kilometrov podzemných chodieb, pre verejnosť je sprístupnený 1,5-kilometrový úsek štôlne Viliam. Návštevník si môže rezervovať vyhľadávanie opálov vo vyhradenej lokalite, prehliadku šperkov z vybrúsených opálov i prechádzku po náučnom chodníku v baníckej osade Dubník.

Zaujímavosti

Ruiny Zbojníckeho hradu

Na východ od Ruskej Novej Vsi sa nachádzajú ruiny Zbojníckeho hradu, ktoré sú na hradnom brale dobre badateľné aj z diaľky (bez problémov voľným okom od Prešova).

Zo Zbojníckeho zámku je dokonalý výhľad na sústavu signálnych hradov – vpravo na Kapušiansky a ďalej aj na majestátny Šarišský hradný vrch v smere za Prešovom.

Jazero Izra

Veľmi pekné miesto obklopené lesmi s možnosťou člnkovania zrejme skôr či neskôr priláka do tejto oblasti milovníkov horskej turistiky, cyklistiky alebo jednoducho rekreantov. Asi päťhektárová Izra leží v nadmorskej výške 448 metrov nad morom.

Hĺbka jazera podľa dostupných údajov dosahuje až osem metrov, podobne ako pri ostatných jazerách tohto typu sa však postupne zanáša a hĺbka kolíše.

Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s časopisom Biker.

Autor: Lucia Pastoreková, Ján Tekel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 633
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 537
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 821
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 994
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 653
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 223
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu