SME

Banská Štiavnica a okolie na bicykli

Banská Štiavnica je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku, čo dokazuje aj zapísanie mesta a jeho okolia do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

(Zdroj: Juraj Novotný)

Banská Štiavnica je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku, čo dokazuje aj zapísanie historického jadra mesta spolu s technickými pamiatkami v okolí do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Veľký hodrušský okruh predstavuje obojsmerne zjazdnú trasu projektovanú do okruhu – začiatok a koniec trasy si teda možno zvoliť na ktoromkoľvek mieste.

Z vlastnej skúsenosti však odporúčame začať v Dolných Hámroch a pokračovať v smere na Kopanice. Dosiahnete tak najviac ideálny profil trasy. Sprevádzať vás bude cykloznačenie červenej farby, v teréne to budú klasické Céčka.

2.jpg

Úvodné stúpanie

Hodnotenie: 4
Okruh predstavuje kondične aj technicky náročnú trasu pre horské bicykle.
Až 90 % podkladu tvoria kvalitné a spevnené lesné cesty, zvyšok vedie po asfalte.
Trasa je veľmi dobre značená, obsahuje jedno mierne, ale tiahle stúpanie a niekoľko náročnejších technickejších zjazdov po širokých cestách s rozbitým kamenistým povrchom.

Obcou Hodruša-Hámre prejdeme po asfaltovej ceste až na jej koniec – do časti Dolné Hámre. Tam odbočíme vľavo a cez most pokračujeme lesnou cestou, ktorá po chvíli vchádza do lesa.

Sme v úvode mierneho, ale tiahleho stúpania po širokej lesnej zvážnici, ktoré pokračuje približne 15 kilometrov až na Kopanice. Prekvapivo sa dá absolvovať v pohode a rýchlejšie, než sme predpokladali.

Na tomto úseku sa po ľavej strane odkrývajú výhľady na Hodrušu, neskôr križujeme trasu Malého hodrušského okruhu. Kvalitná zvážnica vychádza z lesa a lúkami nás dovedie až do dediny Kopanice, kde sa môžeme občerstviť v miestnom pohostinstve.

Stúpanie ešte nekončí, po asfaltovej ceste pokračujeme do ďalšej časti dediny Kopanice – Domky, kde nás víta pekná scenéria s výhľadom na Kopanický tajch.

3.jpg

Na konci asfaltky stúpame ďalej po kamenistej ceste až nad dedinu, kde sa nám po pravej strane opäť vynárajú krásne výhľady. Pomaly sa lesnou cestou dostávame ponad Richňavské jazero do sedla Pleso.

Banský jarok

Zo sedla až po Červenú studňu pokračujeme oddychovou pasážou, ktorá vedie po Hornohodrušskom jarku. Tento úsek s dĺžkou približne 8 kilometrov a prevýšením 25 metrov ide po vrstevnici, tzv. banskom jarku. Jarok bol súčasťou baníckeho diela, ktoré slúžilo na odvádzanie vody z banských štôlní do umelo vybudovaných vodných nádrží – tajchov. Prejazd týmto úsekom si môžete naozaj užiť.

4.jpg

Singletrack sa kľukatí v strmých svahoch, cez lúky, aj hustým lesom nad hlbokými dolinami. Prostredie sa stále mení, udržiava nás v strehu a svižnom tempe – veď ideme stále po rovine. Približne v polovici križujeme zjazdovku, singletrack sa mení na úzku cestičku, pokračuje ponad Studený potok a končí až na Červenej studni.

Na najvyšší bod trasy

Na Červenej studni odbočíme vľavo na asfaltovú cestu smerom do obce Hodruša-Hámre. Po približne 800 metroch sa však stáčame vpravo – opäť do terénu na lesnú cestu. Trasa pokračuje lesom aj lúkami, terén je vlnitý, krátke stúpania striedajú príjemné zjazdy.

Pred Strniskom začína kamenisté stúpanie, v ktorom môžete nájsť rozbitý terén, ale prípadné tlačenie bicyklov prichádza do úvahy len na krátkom úseku. Po ňom nás čaká obrovská lúka s peknou kaplnkou, po ktorej prichádzame na najvyšší bod trasy Kerling.

6.jpg

Veľké finále

Pred sebou máme posledný úsek, počas ktorého budeme klesať z Kerlingu do Dolných Hámrov. Počas piatich kilometrov klesneme o 600 výškových metrov, takže tomuto úseku odporúčame venovať zvýšenú pozornosť, zbytočne neriskovať a rýchlosť jazdy prispôsobiť jazdeckým schopnostiam. Prakticky celý zjazd vedie po širokej ceste, ktorá je však v niektorých úsekoch dosť rozbitá a má voľný kamenistý podklad.

V úvode zjazdu sa na niektorých miestach treba vyhýbať kríkom a konárom, ktoré vyčnievajú do ideálnej stopy, neskôr cestu križuje niekoľko odvodňovacích kanálov. V závere sa treba pripraviť na pomerne prudkú technickú pasáž. Cesta nás popri Národnej prírodnej rezervácii Kašivárová dovedie stálym klesaním opäť do obce Hodruša-Hámre, kde sa okruh po vyše 40 kilometroch uzatvára. mapa_m.jpg

Kliknite na mapku pre zväčšenie.

Zaujímavosti

Projekt Bajkom k tajchom

Cieľom projektu je vybudovať v regióne obce Hodruša-Hámre sieť značených trás pre horských cyklistov a podporiť rozvoj turizmu v celom regióne. Cyklotrasy sú naprojektované tak, aby nepoškodzovali životné prostredie.

1.jpg

Do prírody sú preto situované vhodným spôsobom a využívajú existujúcu sieť lesných ciest, zvážnic a chodníkov. Financovanie celého projektu zabezpečuje Obecný úrad Hodruša-Hámre z vlastných prostriedkov vyčlenených v rozpočte obce.

Momentálne je vyznačených osem trás s celkovou dĺžkou vyše 130 km. Viac informácií nájdete na www.bajkomktajchom.sk

Odporúčame

Banská Štiavnica

Toto historicky mimoriadne zaujímavé mesto ponúka bohatú architektúru. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria napríklad Kalvária (komplex sakrálnych stavieb na kopci nazývanom „Scharfenberg"), Starý zámok s kaplnkou sv. Michala, Nový zámok alebo Klopačka (dvojposchodová vežovitá renesančno-baroková stavba z roku 1681).

Okrem toho tu možno vidieť celkom ojedinelé technické pamiatky či vyraziť do okolia, ktoré má tiež čo ponúknuť. Viac informácií získate na www.banskastiavnica.sk alebo v Informačnom centre na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici.

5.jpg

Banské múzeum

Banská Štiavnica dýcha históriou, veď v minulosti bola banským mestom európskeho významu. Slovenské banské múzeum ponúka sedem stálych expozícií, ktoré vás prevedú nielen históriou slovenského baníctva, ale aj samotného mesta.

Okrem Starého a Nového zámku či mineralogickej expozície máte aj jedinečnú možnosť vyskúšať si pocity baníka na vlastnej koži a pozrieť si dedičnú štôlňu Glanzenberg, alebo sfárať do bane v Banskom múzeu v prírode. Bližšie informácie nájdete na www.muzeumbs.sk.

Autor: Juraj Novotný

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu