dostanú domov.
Na uskutočnenie opráv vám odporúčame pribaliť si so sebou zopár užitočných vecí. Aj keď vám bude občas niečo chýbať, uvidíte, koľko toho dokážete nájsť v teréne. Stačí len trochu pohnúť rozumoma naučiť saniekoľko šikovných tipov.
Defekty
Dve dierky na duši a len jedna záplata? Skúste ju vreckovým nožíkom rozrezať na dve časti. Ak ho nemáte, hľadajte okolo seba predmety s ostrými hranami, pomocou ktorých rozrežete záplatu. Môžu to byť aj zuby na prevodníku, dávajte si však pozor!
Ak je diera v pneumatike väčšia než záplata, budete ju musieť zašiť – ak ste si pribalili ihlu na látanie. Ak nemáte dosť špagátu na zašitie celej diery, snažte sa ju aspoň zmenšiť na veľkosť záplaty. Alebo skúste nájsť kúsok starého lana. Rozpleťte ho na jednotlivé vlákna, ktoré prevlečiete očkom ihly.
Došli vám záplaty, no ostalo vám aspoň lepidlo? Kvapnite ho trošku na dieru a nechajte zaschnúť päť minút. Jemne nafúknite dušu do takého objemu, aby držala tvar a nevyrazila zalepenú dieru. Následne oblepte dušu v mieste defektu izolačnou páskou. Vráťte dušu späť do plášťa a jemne ju nafúkajte na taký tlak, ktorý vás dostane domov.
Opravy pomocou sťahovacích pások
Silno utiahnutou sťahovacou páskou nahradíte napríklad chýbajúcu skrutku v prevodníku. Po príchode domov však toto provizórium určite poriadne opravte.
Ak sa vám pokazí voľnobežka, kazeta už nebude vedieť rozhýbať zadné koleso. Vtedy môžete prichytiť kazetu k špicám pomocou niekoľkých sťahovacích pások. Vyhnite sa ale potom výšľapom a prudkým záberom pedálmi.
Ak vám vypadne skrutka, kladky väčšinou ešte nájdete, no malú skrutku nie... Prevlečte cez dieru sťahovaciu pásku, špagát alebo drôt a silno zatiahnite.
Roztrhlo sa vám lanko prešmykača? Nájdite kúsok dreva, ktoré vložíte medzi sedlovú trubku a prešmykač. Malo by byť také hrubé, aby prešmykač držal reťaz na prostrednom prevodníku. Následne ho jednoducho pripevnite ku klietke prešmykača pomocou sťahovacej pásky.
Ak jeden z čapov brzdovej páčky vypadne, nájdite na zemi vypadnutú páčku. Prestrčte dierou sťahovaciu pásku, kúsok špagátu alebo drôtu a silno utiahnite. Prípadné odstávajúce kúsky drôtu odstrihnite, aby ste sa o ne neporanili.
Opravy priamo na traile
Väčšina kufrov sa k tretre pripevňuje pomocou dvoch malých skrutiek, ktoré môžu povoliť a vypadnúť . Našťastie sú tu skrutky do kotúča, ktoré majú rovnakú dĺžku a stúpanie. Vyberte si jednu z náboja, dočasne vám tam budú stačiť aj tri.
Čo robiť, keď doslúžil prehadzovač? Pravdepodobne ste dokrútili pedálmi. Ak si však prerobíte pohon na „singlespeed“, môžete sa domov odviezť. Odmontujte prehadzovač a stiahnite z lanka bowden. Visiace lanko z radenia stočte, alebo ho odmontujte úplne, aby vám počas jazdy nezavadzalo. Následne rozoberte reťaz, dajte ju dolu a postavte sa priamo za bicykel.
Pozrite sa, ktorý pastorok kazety je v jednej línii s prostredným prevodníkom. Nasaďte reťaz na tento pastorok a čo najviac ju skráťte, hoci bez horizontálnych pätiek bude vždy trošku prevísať. Musíte si byť preto vedomí toho, že „singlespeed“ môže kedykoľvek skočiť na iný pastorok a vy môžete „hodiť tigra“ cez rajdy.
Ak sa zlomí jedna lyžina sedla, čaká vás veľmi opatrná jazda. Ak sa však zlomia obe, použite kusy látky, sťahovacie pásky, izolačnú pásku, dušu alebo ich kombinácie na to, aby ste sedlovku priviazali späť.
Odporúčame
Čo treba mať v sedlovke
V sedlovke si môžete odložiť zopár užitočných vecičiek. Populárne núdzovky sú sťahovacie pásky, vaša adresa (v prípade úrazu alebo krádeže bicykla), leukoplast, rýchlospojka na reťaz, skrutka do kufra a samolepiaca záplata na dušu.
Môžete si zobrať len veci, o ktorých si myslíte, že ich budete potrebovať, no všetky sú také ľahké, že záťaž navyše ani nebudete cítiť. Aby vám veci nevypadli a nehrkali, použite orezaný štupeľ z vína.
Balíček záchrany
Medzi veci, ktoré vás ušetria od prechádzky lesom patria: ihla, pumpa a duša, izolačná páska, multikľúč, pinzeta, súprava na lepenie, sťahovacie pásky, bombičky CO2, kombinačky, ohybný drôt a špagát.
Zopár tipov pre koleso
Ako vyrovnať osmičku na kolese
Ak urobíte na kolese takú osmičku, ktorá už neprejde rámom alebo vidlicou, odmontujte ho a búchajte s vybočenou časťou kolesa o tvrdý podklad.
Chýbajúci článok reťaze
Roztrhla sa vám reťaz a nemáte so sebou náhradný pin ani rýchlospojku? Porozhliadnite sa po kúsku adekvátne hrubého drôtu, ktorý môžete prestrčiť dierkami na oboch koncoch reťaze.
Následne ho pomocou kombinačiek ohnite do oválneho tvaru. S trochou ohýbania vyrobíte takú náhradu za chýbajúci článok, s ktorou bude reťaz skákať, no bude sa otáčať. Do pedálov však šliapte veľmi jemne.
Ohnutá pätka
Ak sa vám podarilo ohnúť pätku, odskrutkujte šalter a vyberte z oboch kolies rýchloupináky. Prestrčte ich oba naraz dierou v pätke tak, aby ste nepoškodili vnútorný závit.
Rýchloupináky použite ako páčidlo, ktorým vyrovnáte pätku, no držte ich na oboch koncoch, aby ste ich pre istotu neohli.
Ako opraviť zlomené rajdy
1. Vystrúhajte si paličku!
Nájdite kúsok zeleného dreva, ktoré sa dá ohnúť. Odrežte z neho dostatočne dlhý kus a ostrúhajte ho nožíkom tak, aby do vnútra rajdov pasoval čo najtesnejšie. Čím hlbšie je drevo v oboch koncoch rajdov, tým bude spoj pevnejší.
2. Zasuňte drevo
Dobrá rada na záver
Na sťahovacie pásky sa môžete takmer vždy spoľahnúť.
Ak ich nemáte poruke, choďte k najbližšej križovatke a pozrite sa na stĺpy verejného osvetlenia.
Nechtom zatlačte jazýček, ktorý ich drží na mieste, a zoberte si koľko potrebujete.
Kus dreva budete musieť do rajdov natlačiť a naskrutkovať. Keď ho dostanete tam, kam chcete, môžete použiť špagát, šnúrky od topánok alebo všadeprítomné sťahovacie pásky, aby ste oba kusy rajdov pritiahli čo najviac k sebe.
3. Domov choďte opatrne
Vyskúšajte, či sa odlomená časť neuvoľní, keď ju jemne potiahnete. Pamätajte, že musíte ísť veľmi pomaly – zo všetkých provizórnych opráv je táto najprovizórnejšia!
Nakoniec celé dielo oblepte izolačnou páskou a po ceste sa vyhýbajte technickým úsekom. Vyberte si čo najrovnejšiu trasu.
Tento seriál je pripravovaný v spolupráci s časopisom Biker.
Autor: Filip Nagy