Chcete tento pocit zažiť na vlastnej koži? Navštívte obľúbený región bikerov v okolí Nového Mesta nad Váhom. Zistíte, že to stojí za to!
Ideálne podmienky na cyklistiku
Ak sa postavíte na námestie v Novom Meste a pozriete sa ktorýmkoľvek smerom, vidíte hory. A na každý jeden vrchol, kopec alebo hrebeň sa dostanete pri troche tréningu v sedle vášho bicykla. Stúpania sú plynulé, takže
sa nedostanete do situácie, keď musíte zosadnúť a bicykel tlačiť – ako vo väčšine lokalít Slovenska, kde hory zväčša stúpajú v príkrych svahoch.
Vyberte si to najkrajšie z troch smerov
Považský Inovec
Náročnosť
Odporúčaná trasa Bleskového Rodrigéza nie je rozhodne pre začiatočníkov, hodnotíme ju stupňom náročnosti 4.
V Bielych Karpatoch si však môžete zajazdiť bez obáv, mierne trate zodpovedajú 2. stupňu.
Hrebeňovky z Inovca či po modrej sú o niečo náročnejšie. Vo všeobecnosti si však v tomto regióne nájde každý to svoje.
Hrebeňovka po červenej značke z Považského Inovca na Bezovec je fantastická chuťovka.
Máte viac možností – môžete z nej odbočiť po 6 kilometroch na modrú značku do Kálnice, alebo pokračovať 12 km až do lyžiarskeho strediska Bezovec a odtiaľ na zrúcaninu hradu Tematin, či ísť ďalej až do Lúky nad Váhom.
Ak ste na tom kondične dobre, môžete sa udržať na hrebeni približne 30 km – až do sedla Havran nad Piešťanmi. Na vrch Inovec (1 041m), kde trasa začína, sa dostanete cez obce Beckov a Selec. Alebo odporúčame nechať sa sem vyviesť asfaltovou cestou, ak sa na stúpanie do tejto výšky necítite.
Javorina
Z vrcholu kopca Javorina (970 m) sa môžete vydať na obe strany po červenej turistickej značke. Je to naša najdlhšia turistická cesta, ktorá prechádza celým Slovenskom. Cesta Hrdinov SNP začína v bratislavskom Devíne a končí na Dukle na východnom Slovensku. My sa na ňu napojíme na Javorine a pokračujeme po nej asi 30 km cez Mikulčin vrch, Kykulu až do Drietomej alebo Chocholnej-Velčíc – podľa toho, kde sa rozhodnete zísť z trasy.
Platí to isté čo pri Inovci – ak sa necítite na úvodný výjazd na Javorinu, pokojne sa sem nechajte vyviesť. Potom vás už nečaká žiadne drastické stúpanie. Ak sa z Javoriny pustíte po červenej smerom na Bratislavu, máte pred sebou ďalšiu skvelú trasu cez Myjavu do Brezovej pod Bradlom, prípadne na pamätník Bradlo.
Biele Karpaty
Hrebeň Karpát stúpa priamo zo severozápadnej časti Nového Mesta, takže ste doslova za 10 minút v lese plnom borovíc a cestičiek. Tieto trasy sú najnavštevovanejšie, môžete si tu zajazdiť, aj keď máte len hodinku času.
Narazíte tu na niekoľko legendárnych cestičiek s charakteristickými názvami. Najznámejší je určite legendárny zjazd Bleskový Rodrigéz do Višňovskej doliny alebo Trnky brnky 1, ktorý vás zavedie úžasnou členitou trialovou cestičkou do Čachtíc. Na takéto špeciality však asi budete potrebovať niekoho miestneho, prípadne vám radi poradia v predajni bicyklov na námestí 22Bikes.
Hrebeňovka po modrej
Parádny výlet je aj hrebeňovka po modrej turistickej trase z Čachtického hradu na Plešivec, zjazdná z oboch strán. Lepšia je však smerom z Plešivca na hrad. Na Plešivec sa dostanete z dedinky Podolie alebo z opačnej strany z Hrachovišťa.
Kliknite na mapku pre zväčšenie.
K mapke: Nové Mesto nad Váhom (195 m n. m.) leží v kotline na Považí obklopené zo všetkých strán horami v nadmorskej výške od 200 do 1 042 m n. m. Okolité kopce vytvárajú dokonalé prostredie na jazdu na horských bicykloch.
Odporúčame
Ubytovanie
Ak tu chcete stráviť nejaký čas, môžete sa ubytovať v rekreačnom stredisku Zelená voda, odkiaľ sa vám núkajú výlety každým smerom. Dva prázdninové mesiace sú na Zelenej vode nabité akciami a koncertmi, myslite teda na ubytovanie vopred.
Výlety s históriou
Vhodným výberom výletu si dokážete naplánovať hodinovú trasu pre začiatočníka alebo aj 7-hodinový trip pre náročného bikera. Je tu všetko. V okolí je veľa zaujímavých historických pamiatok a magických miest roztrúsených na turistických trasách a chodníkoch.
Čachtický hrad, Beckovský hrad, Tematín, Haluzice, Hôrčanský kaštieľ, Topoľčiansky hrad – to je len niekoľko zaujímavých bodov, ku ktorým vás zavedú turistické značky a cestičky ako stvorené aj na jazdu horským bicyklom.
Ďalšie možnosti na výlety
Za zmienku stojí aj Kálnická dolina s bike parkom Kálnica. Okrem tohto areálu tu nájdete aj množstvo ďalších ciest. Ak by sa niekomu ešte stále málilo, môže sa „vyblázniť“ v dvoch susedných dolinách – Hôrčanskej alebo Hubinskej.
Zaujímavosti
Čachtický hrad
Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Jeho zrúcaniny tvoria dodnes dobre identifikovateľné budovy. Opevnenia si zachovali zvyšky štítkových renesančných atík, na hornom hrade sú fragmenty pôvodných omietok s maľbami.
Na starších fotografiách môžete hrad vidieť s vežou, žiaľ, v súčasnosti stojí už iba jeden jej múr. Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec.
Beckovský hrad
Hrad ako starý spomína už Anonymova kronika z 12. storočia. Na prelome 14. a 15. storočia sa pristúpilo k jeho honosnej prestavbe, pri ktorej sa zvýšili hradné veže a postavil horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnkou. V polovici 16. storočia sa hrad v dôsledku tureckého nebezpečenstva opevňoval.
Od polovice 17. storočia však začal pomaly chátrať. Požiar, ktorý na ňom vypukol v roku 1727, zničil väčšinu budov. Odvtedy je hrad opustený. Jeho históriu dokumentuje Múzeum Beckov.
Haluzice – kostol
Románsky kostol bol postavený pravdepodobne v prvej polovici 13. storočia. Kostol bol opevnený a slúžil ako pevnosť. Zakonzervované sú zvyšky pôvodne románskeho kostola, neskôr renesančne prestavaného. Z kopca kostolíka je pri dobrom počasí viditeľný hrad Beckov.
Na severnej strane, v tesnom susedstve kostolíka, sa tiahne asi kilometer dlhá, 200 metrov široká a 50 metrov hlboká Haluzická prierva, cez ktorú sa kedysi dalo prejsť po lávke.
Čo ste možno nevedeli
V Novom Meste bola vždy silná komunita bikerov, ktorá sem pritiahla aj ďalších jazdcov z mnohých kútov sveta. Na miestnych kopcoch a tratiach sa preháňali redaktori z rakúskeho Bikemagazínu, bikeri z Prahy, dokonca aj chlapci z amerického San Francisca, ktorí zjazdili polovicu sveta, a predsa ich tunajšie terény nadchli. Obľúbenosti miesta pridáva aj mimoriadne komfortný prístup z diaľnice Bratislava – Košice.
Tento seriál vzniká v spolupráci s časopisom Cyklorelax.
Autor: Vlado Křížka