Spravte si víkendový výlet do Bratislavy, máte možnosť ukázať deťom hlavné mesto a popri tom si aj trochu zašportovať. Viac ako 100 kilometrov jazdenia bez áut!
Všetci ju poznáme. A kto ju nepozná, pravdepodobne už o nej počul. Bratislavská hrádza je miestom relaxu, nedeľnej pohody a najrozličnejších športových aktivít.
Na našom Slovensku, kde je budovanie cyklochodníkov ešte stále výsledkom vyčerpávajúceho úsilia zanietených jednotlivcov, a kde sa cyklisti považujú za menšinu nehodnú vlastných práv, je tento kúsok zeme priam neuveriteľným zjavom. Svojou kilometrážou a kvalitou asfaltu je hrádza obľúbeným útočiskom pre širokú verejnosť a najmä tých, ktorí sa pri svojej činnosti nechcú nechať rušiť motorovými vozidlami.
Pre celú rodinu
Na hrádzi si môžete nakombinovať výlet pre celú rodinu s rôznymi obtiažnosťami – či už s bicyklami, alebo bez nich. Neprítomnosť pomaly všadeprítomných výfukových plynov bude zárukou väčšej bezpečnosti pre vaše deti, hoci aj tu si musíte zachovať ostražitosť – hlavne počas pekných dní, kedy môže byť na jednom mieste viac pohybujúcich sa ľudí. Stále sa však dajú nájsť komornejšie úseky. Čím ďalej od Bratislavy, tým sú častejšie.
Botel Gracia na Dunaji.
Trasa
Dobre vedieť
Kompa Vojka – Kyselica
Medzi dedinkami Vojka a Kyselica premáva kompa, ktorá vás odvezie zdarma na druhú stranu rieky.
Na korčuliach, s bicyklom, prípadne na aute. Na toto menšie plavidlo sa zmestí 12 až 14 áut a cyklisti sa natlačia.
Ale nespoliehajte sa na kompu príliš. V prípade nevhodných podmienok nepremáva (na vojkarskej strane visí modrá zástava alebo na budove svieti červené svetlo) a vy ste odkázaní na cestu cez Gabčíkovo.
Bratislavská hrádza tvorí akýsi polkruh súvislého športového vyžívania sa, ktorý sa vynie okolo oboch brehov Dunaja. Jedna strana sa zvykne pomenúvať petržalská hrádza, druhá je známa ako slovnaftská.
Petržalská časť začína pod Starým mostom a zavedie vás až do Gabčíkova, kde môžete prejsť na druhú stranu. Ak tútu možnosť nevyužijete, vrátite sa tou istou cestou naspäť.
Dôležité je tiež spomenúť kompu vo Vojke, respektíve Kyselici (slovnaftská strana), ktorá vás bezplatne prevezie cez Dunaj, a tak môžete vo svojej jazde pokračovať na druhom brehu tohto toku.
Ak sa rozhodnete odšliapať si to až do Gabčíkova, bude to znamenať výlet s dĺžkou približne 100 km (záleží od miesta štartu). Nehovoriac o tom, že sa môžete napojiť na ďalšie cyklocesty a odbicyklovať si to trebárs do Rakúska.
Kde sa môžete napojiť na petržalskú časť hrádze:
- pod mostom SNP
- pod Starým mostom
- pod Prístavným mostom
- pri Ekonomickej univerzite
- pri pumpe Agip (hneď za Petržalkou)
Kvalita
Kvalita asfaltu je dosť slušná aj pre náročnejších, ale nie vždy a všade. Najlepšie je na tom petržalská časť po Čunovo. Ak však máte v úmysle pokračovať až do Gabčíkova, počítajte s menším klepotaním (nielen) zubov. Určite to však nie je také zlé, aby sa táto trasa nedala zvládať aj na cestnom bicykli s nabombovanými galuskami.
Galéria Danubiana sa môže chváliť netradičným a zaujímavým prostredím.
Zaľudnenie
Hrádza je vec verejná a stret viacerých špecifických okolností súvisiacich najmä s počasím a konkrétnym dňom v týždni občas spôsobí, že na tomto výseku asfaltovej trasy sa v rovnakom čase pohybuje (veľmi) veľa ľudí.
Najfrekventovanejšia býva (už niekoľkokrát spomínaná) petržalská strana, pravdepodobne aj vďaka prítomnosti veľkého množstva bufetov. Za Čunovom nadšenie opadáva a vy si môžete užívať nerušenejší šum Dunaja a vietor vo vlasoch.
Bezpečnosť
Logicky, čím viac ľudí, tým viac nielen chutí, ale aj pravdepodobnosti nevyhľadávaného stretu. Funguje to naprosto spoľahlivo – čím krajšie počasie, tým viac športuchtivých jedincov. Najnebezpečnejšie je spojenie cyklista – korčuliar, pretože rýchlosť obidvoch býva zvyčajne nezanedbateľná.
Pre bezpečnosť týchto skupín však už bolo spravené maximum. Od Kutlíkovej ulice až po Čunovo sú dve časti hrádze: vrchná, užšia časť slúži korčuliarom, zatiaľčo spodná, širšia časť je určená cyklistom. Ale až príliš veľa ľudí to nerešpektuje.
Jazero v Rusovciach.
Pitný režim
V letných horúcich dňoch treba zintenzívniť pitný režim. Hrádza a jej okolie sú rajom pre všetkých „bufetárov". Špeciálne milovníkom piva je venovaná stránka www.kamnapivo.sk/area/hradza, na ktorej vám zhodnotia aj kvalitu konkrétneho piva. Nepreháňajte to však s dopĺňaním tekutín tohto druhu.
Kliknite na mapku pre zväčšenie
Tipy na výlet
Čunovský vodný kanál
V Čunove na vás čaká letné osvieženie s kopou srandy aj adrenalínu. Odparkujte bicykle, navlečte si nafukovacie vesty, vymeňte prilby a šup do raftu/kajaku. V areáli vodných športov je vybudovaný jeden z najlepších umelých kanálov na svete.
Výstroj vám zapožičajú v cene a v každom člne budete mať k dispozícii aj inštruktora. Ale pozor! Koncom augusta sa tu uskutočnia MS vo vodnom slalome, takže areál bude patriť pretekárom.
Wakeboarding a kiteboarding v Hamuliakove
Vyskúšajte si niektorý z moderných vodáckych športov. V Hamulikove nájdete odborníkov, ktorí sa na ne špecializujú. Cieľ vašej cesty je ľavý breh Dunaja na Hrušovskej zdrži medzi obcami Hamuliakovo a Kalinkovo.
Vďaka Surf centru Cantina je to vyhľadávané miesto, kde sa zabavia aj vaše ratolesti. Samozrejme, na dopravu môžete využiť hrádzu.
Rusovecké jazero
A ešte jeden tip spojený s vodou – Rusovecké jazero máte hneď po ceste, nemusíte jazdiť žiadne dlhé kilometre navyše. Jednoducho, stiahnete oblečenie a hurá na vec. Áno, toto jazero je známe aj ako nuda pláž. Nie všetky jeho časti sú však „nudné" – každému podľa chuti.
Galéria Danubiana
„Hrádzovanie" nie je v žiadnom prípade len o nekultúrnom naháňaní kilometrov. Nechajte sa vtiahnuť atmosférou jednej z najmladších galérií moderného umenia Európy. Budova vypínajúca sa na cípe polostrova, obklopená mohutným Dunajom sa môže chváliť netradičným a zaujímavým prostredím a medzinárodnou polohou na rozhraní troch štátov: Slovenska, Rakúska a Maďarska.
Gerulata Rusovce
Ak uprednostňujete históriu, odskočte si do Rusoviec, kde nájdete národnú kultúrnu pamiatku kastel Gerulata – rímsky vojenský tábor. V areáli múzea sa nachádzajú základy stavieb z 2. až 4. storočia. Vo výstavnej sieni nájdete nálezy z archeologických výskumov, mimoriadna je zbierka kamenných výtvarných diel. Nezabudnite však, že v pondelky sú múzeá zatvorené!
Ubytovanie a strava
V hlavnom meste máte nekonečne veľa možností, takže za nás len jedno odporúčanie. Skúste zažiť miernu exotiku a ubytujte sa v Boteli Gracia na Dunaji (www.botelgracia.sk), ktorý kotví priamo oproti Slovenskej národnej galérii, kúsok od Nového mosta. Do centra to tak máte v podstate cez ulicu.
A keď vyrazíte na výlet, zastavte sa v Rusovciach v Antice Toscane. Pocítite tu chuť talianskej kuchyne a zažijete pravý toskánsky štýl.
Tento seriál vzniká v spolupráci s časopisom Biker.
Autor: Daniela Števánková